20.05.2014 Παρουσίαση του προγράμματος

"Η Σεισμική Δραστηριότητα στην Ελλάδα"

sism01Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2013-2014 οι καθηγητές κος Γαρουφαλής Σταύρος, Υποδιευθυντής, κα Γιάλβαλη Δέσποινα και κα Χαμούλια Μαρία ασχολήθηκαν με το πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Αγωγής "Σεισμική Δραστηριότητα στην Ελλάδα".

Στόχοι του προγράμματος ήταν να ενημερωθούν οι μαθητές που συμμετείχαν σε αυτό για τις αιτίες που προκαλούν τους σεισμούς και για τα μέτρα αυτοπροστασίας που πρέπει όλοι να γνωρίζουμε, ώστε να είμαστε ασφαλείς, αφού η Ελλάδα είναι χώρα με υψηλή σεισμικότητα. Ένας ακόμη στόχος μας ήταν να πληροφορηθούν οι μαθητές τις καταστροφικές συνέπειες που μπορεί να προκαλέσει ο σεισμός σε όλες τις πτυχές της ανθρώπινης δραστηριότητας, αν είμαστε ανενημέρωτοι και απροετοίμαστοι.

Έτσι, με πρωτοβουλία του κου Σταύρου Γαρουφαλή, Υποδιευθυντή και τη συνεργασία της κας Δέσποινας Γιάλβαλη και της κας Μαρίας Χαμούλια οργανώθηκε στις 03.04.2014 στο χώρο του σχολείου μας ενημερωτική και βιωματική δράση με θέμα τους σεισμούς. Η ενημέρωση έγινε από τον κο Παναγιώτη Τσιρούνη, μέλος της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης και την παρακολούθησαν οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα.

Για να δείτε με περισσότερες λεπτομέρειες τη δράση κλικ εδώ.

sism02

Επίσης, η κα Χαμούλια σχεδίασε, οργάνωσε και εκπόνησε ένα έντυπο φυλλάδιο με τη συνδρομή όλων των συμμετεχόντων στο πρόγραμμα. Σε αυτό καταγράφηκαν οι πιο ενδιαφέρουσες αλλά και οι αναγκαίες πληροφορίες που συγκεντρώσαμε στη διάρκεια της χρονιάς, όπως οι αρχαίοι ελληνικοί μύθοι και οι μύθοι άλλων πολιτισμών για την ερμηνεία των σεισμών, τα μέτρα προστασίας, οι συνέπειες των σεισμών στον πολιτισμό, στην οικονομία και στην καθημερινότητά μας, οι επιστημονικές ερμηνείες για τη γένεση των σεισμών. Το έντυπο αυτό φυλλάδιο παρουσιάστηκε στη σχολική κοινότητα, σε ηλεκτρονική μορφή, στις 20.05.2014, στα πλαίσια της Ημέρας "Γιορτή Παιδείας".

Η μετατροπή του εντύπου σε ηλεκτρονική μορφή έγινε από την κα Βάσω Βούλγαρη, ΠΕ20.

Για να δείτε το έντυπο, κλικ εδώ.

Παρακολουθείστε ένα βίντεο το οποίο υποτίτλισε η κα Δέσποινα Γιάλβαλη με τους μαθητές του 9ου Γυμνασίου Βόλου στα πλαίσια του Περιβαλλοντικού προγράμματος προστασίας από τους σεισμούς.

biyEdx69T

Για να δείτε μια προσομοίωση ενός σεισμού σε βαθμούς της κλίμακας Ρίχτερ κάντε κλικ εδώ -->

Συμμετείχαν στο πρόγραμμα οι μαθητές:

Από την Α' Τάξη

Χριστογιαννούλα Ιωάννα

Χότζα Αριόλα

Χότζα Ροζαλίντα

Ευχαριστούμε όλους τους μαθητές για τη συμμετοχή και τη συνεργασία τους.