ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ Β! ΤΑΞΗΣ

Το λογισμικό παρουσιάσεων (power point) είναι γνωστό ότι μπορεί να υποστηρίξει την διδασκαλία με πολλούς και ποικίλους τρόπους. Με τη χρήση παρουσιάσεων του PowerPoint μια οποιαδήποτε διδακτική ενότητα μπορεί να εμπλουτισθεί με: εικόνες, ταινίες, γραφικά SmartArt, γραφήματα κ.ά.. Επίσης και η ίδια η παρουσίαση ως αντικείμενο είναι αρκούντως ευέλικτη στον τρόπο που προβάλλεται με την προσθήκη κίνησης στις διαφάνειες. Είναι αποδεδειγμένο ότι οι εικόνες -κινούμενες ή μή - είναι ερεθίσματα που υποβοηθούν την μάθηση σε μεγάλο βαθμό. Επίσης εξοικονομούν χρόνο παρουσιάζοντας υλικό που με άλλο τρόπο θα απαιτούσε πολύ περισσότερο χρόνο για να διδαχθεί επαρκώς. Ειδικά λοιπόν στα αρχικά εισαγωγικά μαθήματα πού δεν υπάρχει ο διατιθέμενος χρόνος για την εμπέδωση από του μαθητές(-τριες) των απαραίτητων εννοιών της παραγωγής , θεωρώ ότι αποτελεί μία χρήσιμη λύση γιά την έγκαιρη προσαρμογή κάθε τμήματος μαθητών(-τριών) στις δραστηριότητες της ομαδικής εργασίας. Επίσης πολλές φορές μπορεί να χρησιμοποιηθούν σαν υλικό για ανάθεση εργασίας στο σπίτι , για προετοιμασία παρουσίασης σεμιναρίου , πρίν από συζήτηση στο κύριο μέρος του μαθήματος και τέλος πρίν από σχετικό φύλλο έργου που μπορεί να δοθεί για συμπλήρωση στους μαθητές.
       Στον σύνδεσμο έχουν συμπεριληφθεί προς το παρόν 8 παρουσιάσεις – κυρίως για τα εισαγωγικά θεωρητικά μαθήματα – με προσθήκη ήχων , μουσικής και αποσπασμάτων από ταινίες .Όλες οι παρουσιάσεις περιλαμβάνονται σε φακέλλους με τα σχετικά αρχεία των πολυμέσων που έχουν προστεθεί σ΄αυτές και χρειάζεται η αποσυμπίεση τους με το πρόγραμμα winzip. Από την μεταφόρτωση – ανάλογα με την έκδοση του PP ίσως κάποια πολυμέσα δεν λειτουργούν στην προβολή παρουσίασης. Οι παρουσιάσεις για να αποφεύγεται η επεξεργασία από μαθητές-με στόχο την χρήση τους για σχολικές εργασίες , ανοίγουν ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΡΟΒΟΛΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ , αν όμως κάποιος συνάδελφος επιθυμεί μπορώ να τις στείλω-με δυνατότητα επεξεργασίας - είτε σε παλαιότερη έκδοση του προγράμματος είτε σε μορφή ΠΑΚΕΤΟ σε CD που καλύπτει όλες τις παλαιότερες μορφές του PPΤ. Στον αντίστοιχο σύνδεσμο για την Α! τάξη περιγράφεται η διαδικασία μετατροπής παρουσίασης 2007 σε παλαιότερες μορφές.

Παρουσιάσεις από ομαδικές εργασίες μαθητών σχολικού έτους 2014-2015

Παρουσιάσεις από ομαδικές εργασίες μαθητών σχολικού έτους 2013-2014