Ενότητα : ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ
     Στη συγκεκριμένη σελίδα , παρουσιάζονται  οι δραστηριότητες  των ομάδων των μαθητών/τριών, από την εφαρμογή του μαθήματος στη γ΄τάξη. Όπως θα παρατηρήσετε αναφέρονται  οι γραπτές εκθέσεις των μαθητών για τις έρευνες που πραγματοποίησαν , εικόνες και θέματα σεμιναρίων μαθητών/τριών και τέλος εικόνες από διδακτικές επισκέψεις που προβλέπονται, στο πλαίσιο του μαθήματος.

ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ
     Σε κάθε πειραματική έρευνα , μετά την ολοκλήρωσή της είναι αναγκαίο να υπάρχει δημοσίευση γραπτής έκθεσης , όπου περιγράφονται τα όσα μελετήθηκαν και παρουσιάζονται τα αποτελέσματα και συμπεράσματά της. Παρακάτω λοιπόν παρουσιάζονται οι γραπτές εκθέσεις α)των υποομάδων τμημάτων κατά το σχολικό έτος 2016-2017 ,με διάφορα θέματα και β) του τμήματος Γ2 , κατά το σχολικό έτος 2015-2016 ,που είχαν σαν κύριο θέμα τις ήπιες μορφές ενέργειας.

Δραστηριότητες με πειραματικές έρευνες του σχολικού έτους 2019-2020
27_Πειραμ_έρευνες
Έρευνα με μοχλό
Έρευνα με τροχαλίες
Δραστηριότητες με πειραματικές έρευνες του σχολικού έτους 2017-2018
Οδηγός 51 πειρ/κώ ερευνών
Έρευνα με αλεξίπτωτο
Έρευνα με φρούτα

51 πειραματικές έρευνες για το σχολ έτος 2017-2018

Γραπτές εκθέσεις πειραματικών ερευνών σχολικού έτους 2016-2017
1ο γυμνάσιο Ρέντη - Ράλλειο γυμνάσιο θηλέων Πειραιά

Γλυκό "crystal candy" Στηθοσκόπιο Αστερόσκονη
Καρουσέλ Λάμπες+ηλιακό κύτταρο Μπαταρίες πατάτας
Ανεμόμετρο Μολύβια+ηλεκτ.αντίσταση Aγωγοί και μονωτές

Γραπτές εκθέσεις πειραματικών ερευνών σχολικού έτους 2015-2016 / τμήμα Γ2
Εργασία για ηλεκτρικό αυτοκίνητο Εξώφυλλο γραπτής εργασίας για ηλιακό αυτοκίνητο Εργασία για ηλιακό σπίτι
    Έρευνα με ηλεκτρικό αυτοκίνητο

Έρευνα με ηλιακό αυτοκίνητο  Έρευνα με ηλιακό σπίτι
Γραπτή έκθεση για υδροστρόβιλο Έρευνα για ανεμογεννήτρια Έρευνα για μονωτικά υλικά
         Έρευνα με υδροστρόβιλο Έρευνα με ανεμογεννήτρια Έρευνα με μονωτικά υλικά

ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΑΠΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ-ΤΡΙΩΝ

(ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2016-2017)

( ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2015-2016 )

ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ

Σχολικό έτος 2016-2017
Την Τετάρτη 25/1/2017 με τους μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Γ3 , του Ραλλείου γυμνασίου θηλέων Πειραιά  , επισκεφθήκαμε το Μουσείο Γουλανδρή, στο πλαίσιο του ΔΩΡΕΑΝ εκπαιδευτικού προγράμματος με θέμα «ΘΑΛΑΣΣΑ -ΘΑΛΑΣΣΑ» . Τα θέματα που επεξεργάσθηκαν κατά την διάρκεια του προγράμματος και εικόνες από την επίσκεψή τους , υπάρχουν παρακάτω :

Σχολικό έτος 015-2016

Την Τρίτη 10/11/2015 με τους μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Γ2 , επισκεφθήκαμε το Μουσείο Γουλανδρή,
στο πλαίσιο του ΔΩΡΕΑΝ
εκπαιδευτικού προγράμματος με θέμα την Αιολική Ενέργεια που είχε τίτλο:
«ΑΙΟΛΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ -Ο ΑΝΕΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ»
.
Τα θέματα που επεξεργάσθηκαν κατά την διάρκεια του προγράμματος ήταν :
1.Ποια είναι η ταχύτητα του ανέμου που απαιτείται για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας;
2.Πως επηρεάζεται η απόδοση της ανεμογεννήτριας από τον αριθμό  και το μέγεθος των πτερυγίων;<
3.Ποια κλίση πτερυγίων μας δίνει το μέγιστο της απόδοσης;
Παρακάτω υπάρχουν εικόνες από την συγκεκριμένη επίσκεψη
:

* ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΒΙΝΤΕΟ*