Κατασκευές μαθητών και μαθητριών σχολικού έτους 2011-2012

( για να δείτε σε μεγένθυση τίς μακέτες κάντε κλίκ πάνω στην αντίστοιχη εικόνα )

logotipo ATAS

dimiourgies_mathiton

Δημιουργίες μαθητών

Κατασκευή μακετών χωρίς την ύπαρξη εργαστηρίου

Οι μακέτες που παρουσιάζονται παραπάνω έχουν κατασκευασθεί σε σχολικές τάξεις και όχι σε εργαστήριο. Για πάγκος εργασίας χρησιμοποιήθηκαν 2 ενωμένα θρανία - σαν βάση μακέτας κομμάτια ξύλου από την Δημοτική αρχή - για κτίρια κούτες από χαρτιά φωτοτυπικού ή κούτες από υποδήματα - για επένδυση κτιρίων και κατασκευή δρόμων και χώρων στάθμευσης , σελίδες Α4 χρωματιστές με τα σχέδια της μορφής των κτιρίων με την βοήθεια Η/Υ (κυρίως με χρήση των αυτόματων σχημάτων του προγράμματος του Word ). Σαν εργαλεία γεωμετρικά όργανα - ψαλίδι - πιστόλι σιλικόνης και κοπίδι. Περισσότερες λεπτομέρειες υπάρχουν στο σχετικό κεφάλαιο για την μακέτα , στην γραπτή εργασία κάθε ομάδας , που μπορείτε να επισκεφθείτε στον σχετικό σύνδεσμο.Παρακάτω δείτε φωτογραφίες απο την φάση της κατασκευής.

rentigal_kataskei         teleworld_kat
beeroni_kat         kronos_kataskei
methex_kataskei         atlas_kataskei

Υπoδείγματα από σχέδια για την επένδυση των κτιρίων των μακετών

sxedia_maketas

* Υπόδειγμα κάτοψης μακέτας

katopsi_maketas

* Στον αντίστοιχο σύνδεσμο για το σχολικό έτος 2010-2011 υπάρχουν χρήσιμες συνδέσεις με οδηγίες για σχεδίαση και κατασκευή μακέτας .