Κατασκευές μαθητών και μαθητριών σχολικού έτους 2013-2014 - ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

LOGOTIPO ATAS

xrisima_arxeia
Χρήσιμα αρχεία

Χρήσιμα_βίντεο
              Χρήσιμα βίντεο

ΜΑΚΕΤΕΣ - ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΑΘΗΤΏΝ

Εικόνες από τις επισκέψεις των μαθητών (-τριών) σε επιχειρήσεις αντίστοιχες μ΄αυτές που έχουν αναλάβει να παρουσιάσουν.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΦΑΡΜΑΚΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ "ΒΙΑΝΕΞ" (20/3/2014)

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΓΑΛΑΚΤΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ "ΔΕΛΤΑ" (19/3/2014)

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ "ΓΑΣΤΡΟΝΟΜΟΣ"

BIΩΜΑΤΙΚΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΤΗΣ ΠΕΚΑΤΕ
ΚουκίδαΕικόνες απο το βιωματικό εργαστήριο που πραγματοποιήθηκε στο 3o γυμνάσιο Ελευσίνας το Σάββατο 5-2-2014 , στα πλαίσια μιας ακόμη ημερίδας της ΠΕΚΑΤΕ με διάφορα πρακτικά θέματα τεχνολογίας . Ανάμεσα στα άλλα λοιπόν κατασκευάσθηκε και η παρακάτω μακέτα μιάς μπισκοτοβιομηχανίας.
Κάτοψη μακέτας α) κατά την χάραξη και β) με τα επιθυμητά στοιχεία αρχείων εικόνας

Μακέτα_μπισκότων Μακέτα με αρχεία εικόνας

Εικόνες απο σεμινάριο ( για να δείτε σε μεγένθυση τίς εικόνες κάντε κλίκ πάνω στην αντίστοιχη εικόνα )

Κουκίδα Εικόνες απο το βιωματικό εργαστήριο που πραγματοποιήθηκε στο ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΕΙΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ
το Σάββατο 8-2-2014, στα πλαίσια μίας ημερίδας που διοργάνωσε η ΠΕΚΑΤΕ.
Το θέμα της ημερίδας ήταν "Η παιδαγωγική του Ενεργητικού Σχολείου" και στο τέλος της ημερίδας κατασκευάσθηκε μία μακέτα Δημαρχείου.
Σχεδίαση μακέτας

Κάτοψη μακέτας Τρίπολης Κτίριο_ΚΕΠ

Κουκίδα Εικόνες απο βιωματικό σεμινάριο στο εργαστήριο του Ραλλείου γυμνασίου Πειραιά , που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 25/1/2014 με συμμετοχή 15 εκπαιδευτικών και του συμβούλου του μαθήματος κ. Νικολάου Νικόλαου .Το πρόγραμμα περιελάμβανε δύο (2 ) ενότητες:
*Ατομικό έργο Α΄ Γυμνασίου: Το μακετόχαρτο σαν υλικό κατασκευής. Εργαλεία και τρόποι αξιοποίησης του. Μια ολοκληρωμένη κατασκευή από μακετόχαρτο.
Εισηγητής: Γιάννης Τούρλος, ΠΕ 17 Ηλεκτρολόγος
* Ομαδικό έργο Β΄ Γυμνασίου: Μια ολοκληρωμένη κατασκευή μακέτας επιχείρησης κινητής τηλεφωνίας.
Εισηγητής: Ηρακλής Ντούσης, ΠΕ 17 Ηλεκτρολόγος, Υπο/ντής 1ου Γυμνασίου Ρέντη

Σχεδίαση μακέτας