Η Ασπίδα του Αχιλλέα στην Εκπαιδευτική Τηλεόραση

Στα βίντεο που ακολουθούν μπορείς να παρακολουθήσεις δύο παραγωγές της Διεύθυνσης Εκπαιδευτικής ΡαδιοΤηλεόρασης για την Ασπίδα του Αχιλλέα. Η πρώτη απευθύνεται σε μαθητές της ηλικίας σου και η δεύτερη σε μικρότερους μαθητές.
Μπορείς να συγκρίνεις τις δύο ταινίες μεταξύ τους; Ποιο είναι το έτος παραγωής τους; Σε τι μοιάζουν και σε τι διαφέρουν; Είναι η περιγραφή της θρυλικής ασπίδας όπως τη φαντάστηκες; Μπορείς να στείλεις τα σχόλιά σου με e-mail στους ίδιους τους δημιουργούς της ταινίας εδώ και ακόμα, να πλοηγηθείς στο διαδικτυακό τόπο της Εκπαιδευτικής ΡαδιοΤηλεόρασης!

Ιστορίες χωρίς τέλος - Η ασπίδα της ειρήνης

Η εκπαιδευτική ταινία που ακολουθεί, αναφέρεται επίσης στην Aσπίδα του Αχιλλέα. Μπορείς να δικαιολογήσεις τον τίτλο; Ποιος είναι ο συγγραφέας της 'ασπίδας της ειρήνης';