Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1963

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Τιτουλάριος Επίσκοπος.

β) Αρχιερείς στη Βόρεια Σερβία.

γ) Αρχιερείς στην Κεντρική Σερβία.

δ) Αρχιερείς στη Νότια Σερβία.

ε) Αρχιερείς στην Κροατία και Σλοβενία.

στ) Αρχιερείς στη Βοσνία Ερζεγοβίνη.

ζ) Αρχιερείς στις υπόλοιπες Νοτιοσλαβικές Δημοκρατίες.

η) Αρχιερείς εν υπερορία.

θ) Σχολάζων Αρχιερεύς.

ΣΤ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΣΕΡΒΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Ιπεκίου, Μητροπολίτης Βελιγραδίου και Καρλοβικίου και Πατριάρχης των Σέρβων κ. Γερμανός. 15-07-1951.

Έδρα Βελιγράδι.

α) Τιτουλάριος Επίσκοπος.

  1. Ο Μοραβικίου Σάββας. 23-07-1961.
    Πατριαρχικός Επίτροπος.

β) Αρχιερείς στη Βόρεια Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Μπάτσκας Νικάνωρ. 03-06-1947.
    Έδρα Νόβι Σάντ.

  2. Ο Συρμίου Μακάριος. 04-06-1947.
    Έδρα Σρέμσκα Μιτρόβιτσα.

  3. Ο Βανάτου Βησσαρίων. 29-06-1947.
    Έδρα Βέρσατς.

γ) Αρχιερείς στην Κεντρική Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Τιμοκίου Αιμιλιανός. 23-01-1922.
    Έδρα Ζάγετσαρ.

  2. Ο Σουμαδίας Βαλεριανός. 26-01-1941.
    Έδρα Κραγκούγεβατς.

  3. Ο Ζίτσης Βασίλειος. 08-06-1947.
    Έδρα Κράλιεβο.

  4. Ο Μπρανιτσέβου Χρυσόστομος. 15-06-1947.
    Έδρα Ποζάρεβατς.

  5. Ο Σάμπατς και Βαλιέβου Ιωάννης. 07-08-1960.
    Έδρα Σάμπατς.

δ) Αρχιερείς στη Νότια Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Νύσσης Ιωάννης. 21-03-1926.
    Έδρα Νις.

  2. Ο Ράσκας και Πριζρένης Παύλος. 22-09-1957.
    Έδρα Πρίζρεν.

ε) Αρχιερείς στην Κροατία και Σλοβενία.

Μητροπολίτης

  1. Ο Ζάγκρεμπ Δαμασκηνός. 30-11-1931.
    Έδρα Ζάγκρεμπ.

Επίσκοποι

  1. Ο Σλαυονίας Αιμιλιανός. 17-07-1949.
    Έδρα Πάκρακ.

  2. Ο Άνω Καρλοβικίου Συμεών. 29-07-1951.
    Έδρα Κάρλοβατς.

  3. Ο Δαλματίας Στέφανος. 09-08-1959.
    Έδρα Σίμπενικ.

στ) Αρχιερείς στη Βοσνία Ερζεγοβίνη.

Μητροπολίτης

  1. Ο Δαμπροβοσνίας Νεκτάριος. 16-05-1926.
    Έδρα Σεράγεβο.

Επίσκοποι

  1. Ο Σβορνικίου και Τούζλας Λογγίνος. 01-07-1951.
    Έδρα Τούζλα.

  2. Ο Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Βλαδισλαύος. 31-07-1955.
    Έδρα Μοστάρ.

  3. Ο Βανιαλούκας Ανδρέας. 28-06-1959.
    Έδρα Βανιαλούκα.

ζ) Αρχιερείς στις υπόλοιπες Νοτιοσλαβικές Δημοκρατίες.

Μητροπολίτες

  1. Ο Σκοπίων Δοσίθεος. 22-07-1951.
    Έδρα Σκόπια.

  2. Ο Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Δανιήλ. 25-06-1961.
    Έδρα Τσέτινε.

Επίσκοποι

  1. Ο Πρέσπας και Μοναστηρίου Κλήμης. 19-07-1959.
    Έδρα Μοναστήρι.

  2. Ο Ζλετόβου και Στρωμνίτσης Ναούμ. 26-07-1959.
    Έδρα Στρώμνιτσα.

η) Αρχιερείς εν υπερορία.

Μητροπολίτης

  1. Ο Βουδιμίου Αρσένιος. 04-02-1940. (+ 10-12-1963).
    Έδρα Βουδαπέστη.

Επίσκοποι

  1. Ο Αμερικής και Καναδά Διονύσιος. 24-08-1938. (Καθαιρέθηκε 27-07-1963).
    Έδρα Σικάγο.

  2. Ο Ανατολικής Αμερικής και Καναδά Στέφανος. 13-07-1963.
    Έδρα Κλαίρτον Πενσυλβανίας.

  3. Ο Κεντρώας Αμερικής Φιρμιλιανός. 01-08-1963.
    Έδρα Μιλγουώκη Ουϊνσκόνσιν.

  4. Ο Δυτικής Αμερικής Γρηγόριος. 04-08-1963.
    Έδρα Λος Άντζελες Καλιφόρνιας.

  5. Ο Τιμισοάρας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Βανάτου Βησσαρίων.
    Έδρα Τιμισοάρα.

θ) Σχολάζων Αρχιερεύς.

  1. Ο Χβόσνου Βαρνάβας. 19-08-1947.

ι) Συνοδικοί Αρχιερείς.

  1. Ο Τιμοκίου Αιμιλιανός.

  2. Ο Σουμαδίας Βαλεριανός.

  3. Ο Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Βλαδισλαύος.

  4. Ο Ράσκας και Πριζρένης Παύλος.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.