Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1967

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Τιτουλάριος Επίσκοπος.

β) Αρχιερείς στη Βόρεια Σερβία.

γ) Αρχιερείς στην Κεντρική Σερβία.

δ) Αρχιερείς στη Νότια Σερβία.

ε) Αρχιερείς στην Κροατία και Σλοβενία.

στ) Αρχιερείς στη Βοσνία Ερζεγοβίνη.

ζ) Αρχιερείς στις υπόλοιπες Νοτιοσλαβικές Δημοκρατίες.

η) Αρχιερείς εν υπερορία.

ΣΤ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΣΕΡΒΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Ιπεκίου, Μητροπολίτης Βελιγραδίου και Καρλοβικίου και Πατριάρχης των Σέρβων κ. Γερμανός. 15-07-1951.

Έδρα Βελιγράδι.

α) Τιτουλάριος Επίσκοπος.

  1. Ο Μοραβικίου Λαυρέντιος. 16-07-1967.
    Πατριαρχικός Επίτροπος.

β) Αρχιερείς στη Βόρεια Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Μπάτσκας Νικάνωρ. 03-06-1947.
    Έδρα Νόβι Σάντ.

  2. Ο Συρμίου Μακάριος. 04-06-1947.
    Έδρα Σρέμσκα Μιτρόβιτσα.

  3. Ο Βανάτου Βησσαρίων. 29-06-1947.
    Έδρα Βέρσατς.

γ) Αρχιερείς στην Κεντρική Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Τιμοκίου Αιμιλιανός. 23-01-1922.
    Έδρα Ζάγετσαρ.

  2. Ο Σουμαδίας Βαλεριανός. 26-01-1941.
    Έδρα Κραγκούγεβατς.

  3. Ο Ζίτσης Βασίλειος. 08-06-1947.
    Έδρα Κράλιεβο.

  4. Ο Μπρανιτσέβου Χρυσόστομος. 15-06-1947.
    Έδρα Ποζάρεβατς.

  5. Ο Σάμπατς και Βαλιέβου Ιωάννης. 07-08-1960.
    Έδρα Σάμπατς.

δ) Αρχιερείς στη Νότια Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Νύσσης Ιωάννης. 21-03-1926.
    Έδρα Νις.

  2. Ο Ράσκας και Πριζρένης Παύλος. 22-09-1957.
    Έδρα Πρίζρεν.

ε) Αρχιερείς στην Κροατία και Σλοβενία.

Μητροπολίτης

  1. Ο Ζάγκρεμπ Δαμασκηνός. 30-11-1931.
    Έδρα Ζάγκρεμπ.

Επίσκοποι

  1. Ο Σλαυονίας Αιμιλιανός. 17-07-1949.
    Έδρα Πάκρακ.

  2. Ο Άνω Καρλοβικίου Συμεών. 29-07-1951.
    Έδρα Κάρλοβατς.

  3. Ο Δαλματίας Στέφανος. 09-08-1959.
    Έδρα Σίμπενικ.

στ) Αρχιερείς στη Βοσνία Ερζεγοβίνη.

Μητροπολίτης

  1. Ο Δαμπροβοσνίας Βλαδισλαύος. 31-07-1955. (Εκλογή 01-06-1967, από Ζαχουμίου).
    Έδρα Σεράγεβο.

Επίσκοποι

  1. Ο Σβορνικίου και Τούζλας Λογγίνος. 01-07-1951.
    Έδρα Τούζλα.

  2. Ο Βανιαλούκας Ανδρέας. 28-06-1959.
    Έδρα Βανιαλούκα.

  3. Ο Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Δαμπροβοσνίας Βλαδισλαύος.
    Έδρα Μοστάρ.

ζ) Αρχιερείς στις υπόλοιπες Νοτιοσλαβικές Δημοκρατίες.

Μητροπολίτες

  1. Ο Σκοπίων Δοσίθεος. 22-07-1951. (Καθαιρέθηκε).
    Έδρα Σκόπια.
    Σημείωση: Στις 17-07-1967 συνήλθε στα Σκόπια κληρικολαϊκή Συνέλευση, η οποία ανακήρυξε Αυτοκέφαλη την Εκκλησία της "Μακεδονίας". Στις 15-09-1967 η Εκκλησία αυτή κηρύχτηκε σχισματική από το Πατριαρχείο Σερβίας.

  1. Ο Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Δανιήλ. 25-06-1961.
    Έδρα Τσέτινε.

Επίσκοποι

  1. Ο Πρέσπας και Μοναστηρίου Κλήμης. 19-07-1959. (Καθαιρέθηκε).
    Έδρα Μοναστήρι.

  2. Ο Ζλετόβου και Στρωμνίτσης Ναούμ. 26-07-1959. (Καθαιρέθηκε).
    Έδρα Στρώμνιτσα.

Τιτουλάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Βελίκης Μεθόδιος. 13-03-1966. (Καθαιρέθηκε).
    Βοηθός της Ι.Μ. Σκοπίων.

  2. Ο Τιβεριουπόλεως Κύριλλος. 12-07-1967. (Καθαιρέθηκε).
    Βοηθός της Ι.Μ. Σκοπίων.

η) Αρχιερείς εν υπερορία.

Επίσκοποι

  1. Ο Ανατολικής Αμερικής Σάββας. 23-07-1961. (Εκλογή 01-06-1967, από Μοραβικίου).
    Έδρα Κλήβελαντ Οχάιο.

  2. Ο Κεντρώας Αμερικής Φιρμιλιανός. 01-08-1963.
    Έδρα Σικάγο.

  3. Ο Δυτικής Αμερικής Γρηγόριος. 04-08-1963.
    Έδρα Αλχάμπρα Καλιφόρνιας.

  4. Ο Βουδιμίου (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Σερβίας Γερμανός.
    Έδρα Βουδαπέστη.

  5. Ο Τιμισοάρας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Βανάτου Βησσαρίων.
    Έδρα Τιμισοάρα.

θ) Συνοδικοί Αρχιερείς.

  1. Ο Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Δανιήλ.

  2. Ο Συρμίου Μακάριος.

  3. Ο Σβορνικίου και Τούζλας Λογγίνος.

  4. Ο Δαλματίας Στέφανος.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.