Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 2007

ΕΤΟΣ 2007

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γκορλόφκας και Σλαβιάνσκ κύριος Μητροφάνης. 28-01-2007.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ανδρέας Βικτόροβιτς Νικήτιν γεννήθηκε στις 31 Οκτωβρίου 1976 στο Βοροσίλοφγκραδ (σημερινό Λουγκάνσκ) της Ουκρανίας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Νοεμβρίου 1994 από τον Επίσκοπο Γκορλόφκας και Σλαβιάνσκ Αλύπιο και Πρεσβύτερος στις 18 Μαΐου 1997 από τον ίδιο Επίσκοπο. Στις 23 Δεκεμβρίου 1994 εκάρη μοναχός. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Κιέβου το 2005. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Μαριούπολη (1997-2000) και στο Δονέτσκ (2000-2007). Στις 28 Ιανουαρίου 2007 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Γκορλόφκας και Σλαβιάνσκ. Στις 28 Αυγούστου 2013 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 17 Αυγούστου 2015 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σιεμάτιτσε κύριος Γεώργιος. 28-01-2007.
(Εκκλησία της Πολωνίας).

    Ο Γεώργιος Πανκόφσκη γεννήθηκε στις 4 Αυγούστου 1974 στο Μπιελοστόκ. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1999. Στις 17 Δεκεμβρίου 1993 εκάρη μοναχός. Στις 28 Ιανουαρίου 2007 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σιεμάτιτσε, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βαρσοβίας. Στις 16 Μαΐου 2017 εξελέγη Επίσκοπος Βρότσλαβ και Στέτσιν και προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μακέγεφκας κύριος Βαρνάβας. 11-02-2007.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Στανισλάβ Γιούρεβιτς Φιλάτωφ γεννήθηκε στις 21 Απριλίου 1953 στο Ασκαμπάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Απριλίου 1976 από τον Μητροπολίτη Σουχούμης και Αβχαζίας Ηλία και Πρεσβύτερος στις 2 Μαΐου 1991 από τον Επίσκοπο Δονέτσκ και Λουγκάνσκ Ιωαννίκιο. Στις 5 Ιανουαρίου 1995 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Δονέτσκ και Μαριουπόλεως Ιππόλυτο. Στις 31 Αυγούστου 1997 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 11 Φεβρουαρίου 2007 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μακέγεφκας, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Δονέτσκ. Στις 29 Μαρτίου 2007 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπερδιάνσκ και Παραθαλασσίας. Στις 18 Οκτωβρίου 2007 τοποθετήθηκε και πάλι τιτουλάριος Επίσκοπος Μακέγεφκας. Στις 28 Αυγούστου 2014 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ουσσουρίησκ κύριος Σέργιος. 15-02-2007.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Νικολάγιεβιτς Τσάσιν γεννήθηκε στις 19 Ιουνίου 1974 στο Κομσομόλσκ της περιοχής Τσαμζήνσκ της Μορδοβίας. Στις 16 Μαρτίου 1993 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας Βενιαμίν. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Απριλίου 1993 και Πρεσβύτερος στις 17 Φεβρουαρίου 1996. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Βλαδιβοστόκ. Το 2005 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 15 Φεβρουαρίου 2007 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ουσσουρίησκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βλαδιβοστόκ. Στις 31 Μαρτίου 2009 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σολνετσνογκόρσκ, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Ρωσίας. Στις 20 Νοεμβρίου 2016 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπελτσύ και Φαλέστης κύριος Μάρκελλος. 11-03-2007.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βλαδιμήροβτις Μιχζέσκη γεννήθηκε στις 18 Αυγούστου 1959 στο χωριό Πίρλιτσα της περιοχής Φαλέστης της Μολδαβίας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 16 Σεπτεμβρίου 1985 από τον Αρχιεπίσκοπο Κισινιώβου και Μολδαβίας Ιωνάθαν και Πρεσβύτερος στις 6 Ιανουαρίου 1988 από τον Μητροπολίτη Κισινιώβου και Μολδαβίας Σεραπίωνα. Στις 3 Ιανουαρίου 1988 εκάρη μοναχός. Στις 20 Νοεμβρίου 1988 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Κιέβου το 2003. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Κισινιώβου. Στις 11 Μαρτίου 2007 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπελτσύ και Φαλέστης. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, Κισινιώβου και Μολδαβίας Βλαδίμηρο, Βορονέζ και Μπορισογκλέμπσκ Σέργιο, τους Αρχιεπισκόπους Κερτς Ανατόλιο, Ίστρας Αρσένιο, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Κύριλλο και τους Επισκόπους Τιρασπόλεως και Ντουμποσάρ Ιουστινιανό, Καγκούλης και Κομράτης Ανατόλιο, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Μπρονίτσης Αμβρόσιο και Ουγκένης και Νισπορένης Πέτρο.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Στοβίου κύριος Ναούμ. 17-03-2007.
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο Ναούμ Αντώνωφ Δημητρώφ γεννήθηκε στις 19 Οκτωβρίου 1968 στην Βάρνα. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Σόφιας το 1994. Στις 22 Δεκεμβρίου 1990 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Βρανίτσης Γεράσιμο. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1991 και Πρεσβύτερος το 1992 από τον Μητροπολίτη Βάρνας και Πρεσλάβας Κύριλλο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Μητρόπολη Βάρνης (1992-2004) και ως Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου του Πατριαρχείου Βουλγαρίας (2004-2014). Στις 20 Δεκεμβρίου 1998 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 17 Μαρτίου 2007 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Στοβίου. Στις 23 Μαρτίου 2014 εξελέγη Μητροπολίτης Ρούσε (Τσερβένου).

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τριφυλίας και Ολυμπίας κύριος Χρυσόστομος. 17-03-2007.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζνεπόλεως κύριος Ιωάννης. 18-03-2007.
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Ίβο Μιχώφ Ιβάνωφ γεννήθηκε στις 13 Φεβρουαρίου 1969 στο Γιάμπολ. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Σόφιας. Αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας το 1998. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1999 από τον Επίσκοπο Μακαριουπόλεως Γαβριήλ. Διετέλεσε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σόφιας (2002-2007). Στις 18 Μαρτίου 2007 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ζνεπόλεως. Στις 22 Δεκεμβρίου 2013 εξελέγη Μητροπολίτης Βάρνης και Μεγάλης Πρεσλάβας.

 

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεσσηνίας κύριος Χρυσόστομος. 18-03-2007.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βελίκης κύριος Σιών. 24-03-2007.
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο Σιών Στεφάνωφ Ράντεφ γεννήθηκε στις 18 Νοεμβρίου 1969 στη Σόφια. Στις 5 Ιουνίου 1991 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Ιουνίου 1991 και Πρεσβύτερος στις 23 Ιουνίου 1991. Στις 29 Ιουνίου 1998 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Σόφιας (1996-2009). Στις 24 Μαρτίου 2007 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βελίκης. Στις 23 Ιουνίου 2009 τοποθετήθηκε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βιδινίου.

 

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αμβροσιέβου κύριος Ελισαίος. 31-03-2007.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Όλεγκ Αλεξάντροβιτς Ιβάνωφ γεννήθηκε στις 19 Ιουνίου 1973 στο Σαχτέρσκ της περιοχής του Δονέτσκ της Ουκρανίας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Ιουνίου 1996 από τον Επίσκοπο Δονέτσκ και Μαριουπόλεως Αλύπιο και Πρεσβύτερος στις 4 Αυγούστου 1996 από τον ίδιο Επίσκοπο. Στις 27 Ιουνίου 1996 εκάρη μοναχός. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Δονέτσκ. Το 2006 αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Κιέβου. Το 2004 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 31 Μαρτίου 2007 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αμβροσιέβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Δονέτσκ. Στις 18 Οκτωβρίου 2007 εξελέγη Επίσκοπος Μπερδιάνσκ και Παραθαλασσίας. Στις 8 Μαΐου 2012 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ιζγιομσκόβου και Κουπιάνσκ. Στις 22 Νοεμβρίου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 28 Ιουλίου 2017 σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πιοτρκώβου κύριος Παΐσιος. 13-04-2007.
(Εκκλησία της Πολωνίας).

    Ο κατά κόσμον Πιοτρ Μάρτινιουκ εκάρη μοναχός στις 6 Απριλίου 1989. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Απριλίου 1989 και Πρεσβύτερος στις 8 Απριλίου 1989. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Πρέσοβ το 1998. Στις 13 Απριλίου 2007 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Πιοτρκώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Λότζ και Πόζναν. Στις 10 Μαρτίου 2009 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γκόρλιτσε, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Πρέμυολ. Στις 25 Αυγούστου 2016 εξελέγη Επίσκοπος Πρέμυολ και Γκόρλιτσε. Στις 9 Οκτωβρίου 2017 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπομπρούϊσκ και Μπουκώβου κύριος Σεραφείμ. 22-04-2007.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξιος Δημητρίεβιτς Μπελονόζκο γεννήθηκε στο Αικατερινβούργο στις 5 Σεπτεμβρίου 1973. Το 1986 η οικογένειά του μετακόμισε στο Μπομπρούϊσκ. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης το 1999. Το 2000 διορίστηκε Καθηγητής του Θεολογικού Σεμιναρίου του Μίνσκ και το 2001 της Θεολογικής Ακαδημίας του Μίνσκ. Στις 10 Σεπτεμβρίου 2003 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Οκτωβρίου 2003 και Πρεσβύτερος στις 14 Δεκεμβρίου 2003. Την 1 Απριλίου 2007 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Απριλίου 2007 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπομπρούϊσκ και Μπουκώβου.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ισπανίας και Πορτογαλίας κύριος Πολύκαρπος. 06-05-2007.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Καρπασίας κύριος Χριστοφόρος. 03-06-2007.
(Εκκλησία της Κύπρου).

    Ο Χριστοφόρος Τσιάκκας γεννήθηκε στις 4 Μαΐου 1964 στο χωριό Πελένδρι της Κύπρου. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1988. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1990 και Πρεσβύτερος το 1991. Στις 3 Ιουνίου 2007 χειροτονήθηκε Χωρεπίσκοπος Καρπασίας.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σεπετόφκας και Σλαβούτας κύριος Νικόδημος. 04-06-2007.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Βασίλοβιτς Γκορένκο γεννήθηκε στις 26 Φεβρουαρίου 1972 στο χωριό Ζαλίτσια της Επαρχίας Τσορνομπίλσκ του Νομού Κιέβου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Δεκεμβρίου 1996 από τον Επίσκοπο Βλαδίμης Βολυνίας και Κοβέλσκι Συμεών και Πρεσβύτερος στις 3 Ιουνίου 2001 από τον ίδιο Επίσκοπο. Στις 24 Σεπτεμβρίου 2003 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Ιουνίου 2007 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σεπετόφκας και Σλαβούτας. Στις 10 Ιουνίου 2007 εξελέγη Επίσκοπος Βλαδίμης Βολυνίας και Κοβέλσκι. Στις 14 Ιουνίου 2011 εξελέγη Επίσκοπος Ζιτόμιρ και Νόβογραδ Βολυνίας. Στις 22 Απριλίου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 28 Ιουλίου 2017 σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νιέζιν και Μπατουρίνσκη κύριος Ειρηναίος. 10-06-2007.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 23 Σεπτεμβρίου 2017. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αμαθούντος κύριος Νικόλαος. 10-06-2007.
(Εκκλησία της Κύπρου).

    Ο Νικόλαος Ξιουρή γεννήθηκε στις 2 Οκτωβρίου 1969 στο χωριό Αυγόρου της Επαρχίας Αμμοχώστου. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης από την οποία αποφοίτησε το 1991 και στη συνέχεια πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στην ίδια Σχολή. Το 1992 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Νικολάου Πάφου και το 1993 μετέβη στην Ιερά Μονή Μαχαιρά. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1996 από τον Επίσκοπο Τριμυθούντος Βασίλειο και Πρεσβύτερος το 1999 από τον Μητροπολίτη Λεμεσού Αθανάσιο. Το 2003 εξελέγη Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Τιμίου Προδρόμου Μέσα Ποταμού. Στις 10 Ιουνίου 2007 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αμαθούντος, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Λεμεσού.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σεπετόφκας και Σλαβούτας κύριος Βλαδίμηρος. 11-06-2007.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Παύλοβιτς Μέλνικ γεννήθηκε στις 26 Νοεμβρίου 1968 στο χωριό Νέβιρ της Επαρχίας Λιουμπεσόβσκ του Νομού Βολυνίας. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1992 και Πρεσβύτερος το 1994 από τον Μητροπολίτη Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρο. Το 2003 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 11 Ιουνίου 2007 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σεπετόφκας και Σλαβούτας. Στις 14 Ιουνίου 2011 εξελέγη Επίσκοπος Βλαδίμης Βολυνίας και Κοβέλσκι. Στις 28 Αυγούστου 2014 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 28 Ιουλίου 2017 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Ταμασσού και Ορεινής κύριος Ησαΐας. 11-06-2007.
(Εκκλησία της Κύπρου).

    Ο Ησαΐας Κυκκώτης γεννήθηκε στο Στρόβολο της Κύπρου το 1971. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Μόσχας το 1997. Στη συνέχεια πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στις Θεολογικές Σχολές Μόσχας και Θεσσαλονίκης. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 2000. Στη συνέχεια μετέβη και πάλι στην Μόσχα όπου εκπόνησε διδακτορική διατριβή με θέμα: «Η ιστορία και το Θεολογικό περιεχόμενο της Κολλυβαδικής έριδας στο Άγιο Όρος». Στις 11 Ιουνίου 2007 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Ταμασσού και Ορεινής.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Στοβίου κύριος Δαυΐδ. 17-06-2007.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο Δαυΐδ Νινώφ γεννήθηκε στα Σκόπια στις 27 Ιουλίου 1972. Σπούδασε τη Θεολογία στην Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Το 1995 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1996 και Πρεσβύτερος το 1997. Το 2004 εντάχθηκε στην δικαιοδοσία της Αρχιεπισκοπής Αχρίδος. Στις 17 Ιουνίου 2007 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Στοβίου. Την χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αχρίδος Ιωάννης, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Πολόγου και Κουμανόβου Ιωακείμ, Μπρεγκαλνίτσης Μάρκο, Άνω Καρλοβικίου Γεράσιμο και Δαλματίας Φώτιο. Την 1 Μαΐου 2008 διορίστηκε τοποτηρητής της Επισκοπής Στρωμνίτσης.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λήδρας κύριος Επιφάνιος. 23-06-2007.
(Εκκλησία της Κύπρου).

    Ο Επιφάνιος Μαχαιριώτης γεννήθηκε στην Λευκωσία το 1971. Το 1991 αποφοίτησε από την Παιδαγωγική Ακαδημία Κύπρου και στην συνέχεια εργάστηκε στην δημόσια Εκπαίδευση για μια τετραετία. Το 1996 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Μαχαιρά. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1999 από τον Μητροπολίτη Λεμεσού Αθανάσιο και Πρεσβύτερος το 2000. Στις 29 Σεπτεμβρίου 2004 εξελέγη Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μαχαιρά. Στις 23 Ιουνίου 2007 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λήδρας και παρέμεινε στην θέση του Ηγουμένου της Ιεράς Μονής Μαχαιρά.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χύτρων κύριος Λεόντιος. 24-06-2007.
(Εκκλησία της Κύπρου).

    Ο Λεόντιος Ενγκληστριώτης γεννήθηκε στις 7 Αυγούστου 1946 στον Άγιο Ερμόλαο Κυρηνείας. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1967 και Πρεσβύτερος το 1976. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1976. Το 1978 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη και τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Νεοφύτου. Στις 24 Ιουνίου 2007 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χύτρων.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γκιούλας κύριος Σιλουανός. 08-07-2007.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Σιλουανός Μανουΐλα γεννήθηκε στις 16 Σεπτεμβρίου 1971 στην Λίποβα της περιοχής του Αράντ. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Σιμπίου το 1995. Στις 8 Ιουλίου 2007 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Γκιούλας.

 

 

 

 

 


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Τριμυθούντος κύριος Βαρνάβας. 21-07-2007.
(Εκκλησία της Κύπρου).

    Ο Βαρνάβας Σταυροβουνιώτης γεννήθηκε στις 10 Ιανουαρίου 1958 στη Λεμεσό. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης το 1980. Το 1981 εντάχθηκε στην αδελφότητα της Ιεράς Μονής Σταυροβουνίου. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1983 και Πρεσβύτερος το 1985. Στις 21 Ιουλίου 2007 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Τριμυθούντος.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ κύριος Ιλάριος. 29-07-2007.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 16 Μαρτίου 2018. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μιχαλόβτσι κύριος Γεώργιος. 30-09-2007.
(Εκκλησία της Τσεχίας και Σλοβακίας).

    Ο Γεώργιος Στράνσκεχο γεννήθηκε στις 19 Οκτωβρίου 1979 στο Γέσενικ της Τσεχίας. Σπούδασε Φιλοσοφία και Ορθόδοξη Θεολογία. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Μαρτίου 2004 από τον Επίσκοπο Ολομούτς Συμεών και Πρεσβύτερος στις 2 Ιανουαρίου 2005 από τον Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης Άνθιμο. Στις 30 Σεπτεμβρίου 2007 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μιχαλόβτσι. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Πράγας Χριστοφόρος συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σερβίων και Κοζάνης Παύλο, Ταμασσού και Ορεινής Ησαΐα, τους Αρχιεπισκόπους Πρέσοβ Ιωάννη, Ολομούτς και Μπρνό Συμεών και τους Επισκόπους Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ Θεοδόσιο και Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ Αγάπιο. Στις 21 Φεβρουαρίου 2009 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο με τον τίτλο "Μιχαλόβτσι και Κόσιτσε".

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας κύριος Παντελεήμων. 19-10-2007.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Βασίλιεβιτς Λουγκόβιν γεννήθηκε στις 11 Μαΐου 1967 στο χωριό Κοπάνκι της Επαρχίας Καλουζκόβου του Νομού Ιβανοφρανκόβου. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1993. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Σεπτεμβρίου 1996 από τον Επίσκοπο Κριβόι Ρόγ και Νικοπόλεως Εφραίμ και Πρεσβύτερος στις 9 Νοεμβρίου 1996 από τον Μητροπολίτη Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρο. Στις 19 Οκτωβρίου 2007 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας. Στις 28 Αυγούστου 2014 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 23 Δεκεμβρίου 2014 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σεπετόφκας και Σλαβούτας και στις 29 Ιανουαρίου 2016 Αρχιεπίσκοπος Ουμάν και Ζβενιγκορόδου. Στις 17 Αυγούστου 2018 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νεαπόλεως κύριος Πορφύριος. 27-10-2007.
(Εκκλησία της Κύπρου).

    Ο Πορφύριος Μαχαιριώτης γεννήθηκε στις 16 Απριλίου 1966 στο χωριό Πέρα Ορεινή Λευκωσίας. Το 1990 αποφοίτησε από το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής Αθηνών και το 1994 από την Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Στη συνέχεια υπηρέτησε ως Καθηγητής στην Ιερατική Σχολή "Απόστολος Βαρνάβας". Τον Σεπτέμβριο του 1995 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Μαχαιρά. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Αυγούστου 1998 από τον Επίσκοπο Κωνσταντίας Βασίλειο και Πρεσβύτερος τον Απρίλιο του 1999 από τον Μητροπολίτη Λεμεσού Αθανάσιο. Τον Φεβρουάριο του 1999 μετά την εκλογή του Ηγουμένου της Ιεράς Μονής Μαχαιρά, Αρχιμανδρίτου Αθανασίου σε Μητροπολίτη Λεμεσού μετέβη στην Μητρόπολη Λεμεσού. Τον Μάρτιο του 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις ενορίες Π. Πλατρών, Κάτω Αμιάντου και Αγίου Νεκταρίου Λεμεσού. Στις 27 Οκτωβρίου 2007 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Νεαπόλεως.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γιαγκότιν κύριος Σεραφείμ. 16-11-2007.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Βασίλιεβιτς Ντεμιάγιφ γεννήθηκε στις 9 Ιουλίου 1953 στο χωριό Ζοζούλιν της Επαρχίας Ζαλεσιτσκόβου του Νομού Τερνοπόλεως. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Ιουλίου 1976 από τον Αρχιεπίσκοπο Τσερνιγόβου και Νιέζιν Αντώνιο και Πρεσβύτερος στις 7 Ιουλίου 1976. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2000. Στις 16 Νοεμβρίου 2007 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γιαγκότιν, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 24 Μαρτίου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κρεμεντσούγκ και Χορόλ κύριος Ευλόγιος. 25-11-2007.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ευγένιος Ανατολίεβιτς Γουτσένκο γεννήθηκε στην Οδησσό στις 21 Μαρτίου 1967. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1999. Στις 20 Οκτωβρίου 1991 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Οκτωβρίου 1991 από τον Αρχιεπίσκοπο Οδησσού και Ισμαήλ Λάζαρο και Πρεσβύτερος στις 19 Αυγούστου 1992 από τον Μητροπολίτη Οδησσού και Ισμαήλ Αγαθάγγελο. Στις 13 Δεκεμβρίου 1995 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 25 Νοεμβρίου 2007 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κρεμεντσούγκ και Χορόλ. Στις 8 Μαΐου 2008 ο τίτλος της Επισκοπής άλλαξε σε Κρεμεντσούγκ και Λουμπένσκη. Στις 17 Νοεμβρίου 2008 εξελέγη Επίσκοπος Σουμύ και Αχτύρκας. Στις 9 Ιουλίου 2013 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. και στις 17 Αυγούστου 2018 σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κάχοβκας και Μπερισλάβου κύριος Ιωάσαφ. 16-12-2007.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Πέτρος Ιβάνοβιτς Γκούμπενια γεννήθηκε στην περιοχή του Τσερκάσι στις 8 Απριλίου 1961.  Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1994. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Ιουλίου 1995 από τον Μητροπολίτη Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Νικόδημο και Πρεσβύτερος στις 9 Νοεμβρίου 1997 από τον Επίσκοπο Ζιτόμιρ και Νόβογραδ Βολυνίας Γεώργιο. Στις 8 Ιουνίου 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 16 Δεκεμβρίου 2007 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κάχοβκας και Μπερισλάβου. Στις 10 Φεβρουαρίου 2011 εξελέγη Επίσκοπος Κυροβογκράδ και Νοβομίργοροδ. Στις 9 Ιουλίου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 17 Αυγούστου 2017 σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου κύριος Αλέξανδρος. 19-12-2007.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικολάγεβιτς Αλέξανδρος Ντράμπινκο γεννήθηκε στην περιοχή του Ροβνό στις 18 Μαρτίου 1977. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2002. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Μαΐου 2004 από τον Μητροπολίτη Κιέβου Βλαδίμηρο και Πρεσβύτερος στις 28 Ιουλίου 2006. Στις 24 Σεπτεμβρίου 2006 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 19 Δεκεμβρίου 2007 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 19 Δεκεμβρίου 2010 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 14 Ιουνίου 2011 ονομάστηκε τιτουλάριος Αρχιεπίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου και Βίσνεβε. Στις 23 Νοεμβρίου 2013 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ κύριος Θεόδωρος. 23-12-2007.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Σεμένοβιτς Μαμασούεφ γεννήθηκε στις 4 Νοεμβρίου 1966 στο Σαμπίρ του Λβώβου. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1996. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 31 Δεκεμβρίου 1989 και Πρεσβύτερος τον Μάιο του 1990. Τον Μάιο του 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Δεκεμβρίου 2007 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ. Στις 19 Ιουλίου 2009 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 23 Ιουλίου 2018 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σχάλτας κύριος Σπυρίδων. 24-12-2007.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Γκότσα Αμπουλάτζε γεννήθηκε στις 14 Ιουνίου 1950 στην Ζεσταφόνη. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Σεπτεμβρίου 1990 και Πρεσβύτερος στις 4 Δεκεμβρίου 1990 από τον Μητροπολίτη Βατούμης και Σεμοκμέδης Κωνσταντίνο. Στις 22 Δεκεμβρίου 2007 εκάρη μοναχός. Στις 23 Δεκεμβρίου 2007 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Δεκεμβρίου 2007 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σχάλτας. Στις 17 Απριλίου 2013 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 

 

 


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.