Ο καμπούρης του χωριού περνάει τα μεσάνυχτα έξω από το νεκροταφείο. Ξάφνου εμφανίζεται μπροστά του ο διάβολος και τον ρωτά: - Τι είναι αυτό που έχεις στην πλάτη σου? - Καμπούρα. - Φέρ' τη εδώ. Κάνει μία χραπ και του την πέρνει. Χαρά ο πρώην κα- μπούρης που την ξεφορτώθηκε. Την άλλη μέρα πήγε στο καφενείο και δι- ηγήθηκε την ιστορία στους συγχωριανούς του. Καλή ιδέα για να αποκτήσω το πόδι μου, σκέφτηκε ο κουτσός και πήγε τα μεσάνυχτα στο νεκροταφείο. Εμφανίστηκε μπροστά του ο διάβολος και του λέει: - Καμπούρα έχεις ρε? - Όχι λέει ο κουτσός. - Πάρε μία...!
|