Υπεραριθία

yperaritmia

Σ?αυτή τη χώρα που,άλλοτε,λάτρευε το μέτρο,την ορθή αναλογία,την αρμονία,τον ρυθμό,την απλότητα,κυριαρχούν σήμερα -κοινωνικά,πολι-τικά,οικονομικά, ηθικά,αισθητικά-η υπερβολή,η ασυμμετρία, η δυσανα-λογία, η δυσαρμονία,η αρρυθμία,ο πλεονασμός αλλά και η ακρίβεια, η ανεργία,ο πληθωρισμός.

Δεν αποτελεί,λοιπόν,παραφωνία να στοιβάζονται υπεράριθμοι επιβά-τες στα καράβια και στα τρένα-τώρα τα Χριστούγεννα και σ?όλες τις περιόδους αιχμής-αφού υπεράριθμοι υπάρχουν σ?όλους τους ορόφους και τα ρετιρέ της ελληνικής πολυκατοικίας. Έχουμε,λοιπόν,και καμαρώνουμε υπεράριθμες δημόσιες υπηρεσίες, επιχειρήσεις,οργανισμούς,συμβούλια,επιτροπές,υπαλλήλους και ό,τι μπορεί να επινοήσει η θεσιθηρική φαντασία για ν?απασχολήσει φίλους και ν?απενεργοποιήσει τους πραγματικά απασχολούμενους.Υπεράριθμα υπουργεία και υπεράριθμους υπουργούς,υφυπουργούς,γενικούς γραμματείς,συμβούλους κ.ά,που οι αρμοδιότητές τους,συγχέ- ονται,συμπλέκονται,περιπλέκονται και που συνήθως στα λόγια υπουρ-γούν δηλ.υπηρετούν,βοηθούν,προσφέρουν αλλά στα έργα κακουργούν όχι μόνο εναντίον πολιτείας και πολιτών αλλά και εναντίον αλλήλων, διαπληκτιζόμενοι και εν τέλει ρεζιλευόμενοι στα μάτια των πολιτών.Υπεράριθμους νόμους,που αλληλοαναιρούνται και αλληλοκαταργού-νται,έτσι που κανένας δεν ξέρει τί ισχύει,αν ισχύει,πότε ισχύει και πούισχύει.
Υπεράριθμους εσωκομματικούς δελφίνους και δελφινάρια,που διαφω-νούν,λιθοβολούν,κεραυνοβολούν θέσεις και πρόσωπα αλλά,ωστόσο,πα-ραμένουν στο κόμμα και περιμένουν την ώρα του ηγετικού θώκου.Κα-θώς και υπεράριθμες υποψηφιότητες για τους νομαρχιακούς και δημαρ-χιακούς θώκους.Φαίνεται πως δεν αρκούνται να υπηρετήσουν την αυτοδιοίκηση με την ιδιότητα του αιρετού συμβούλου.
Υπεράριθμα πανεπιστήμια,ιδρύματα με υπεράριθους φοιτητές,χωρίς πιστώσεις, χωρίς καθηγητές και μέσα,ανήμπορα να προσφέρουν γνώ-σεις εκτός από πτυχία τύπου ακάλυπτης επιταγής αλλά και υπεράριθμα φροντιστήρια κάθε ορέξεως που προετοιμάζουν και αφαιμάζουν.Υπεράριθμοι οικοπεδοφάγοι,καταπατητές,εμπρηστές,που δια πυρός και τσιμέντου λύνουν το στεγαστικό πρόβλημα των νεοέλληνων που με τη σειρά τους ενίοτε και δήθεν ανυποψίαστοι απειλούν ακόμα και
ν?αυτοκτονήσουν αν θιγεί το βιός τους.
Υπεράριθμους λόγους,δηλώσεις δημοσίων ανδρών, συζητήσεις στρογγυλής ή μακρουλής τράπεζας,συνεντεύξεις,όπου η σοβαροφανής αμπελοσοφία,η μωρολογία,η περιττολογία στο απόγειό τους με στόχευση να μας αποκοιμίζουν.
Υπεραριθμία στα κέντρα διασκέδασης και ψυχαγωγίας της νεολαίας,όπου το στοίβαγμα των θαμώνων σε καλά υπολογίσιμα χωρικά πακέτα δικαιούται,μάλλον,μεταπτυχιακό πρόγραμμα ειδίκευσης και διατριβής.Υπεραριθμία έχουμε στις μεταρρυθμίσεις αλλά και στους ασθενείς σε σχέση με τις διαθέσιμες κλίνες,στα Ι.Χ σε σχέση με τις θέσεις παρκαρίσματος,στις ειδήσεις και εκπομπές των Μ.Μ.Ε που η ουσία τους είναι είδος εν ανεπαρκεία,στις παγκόσμιες ημέρες,στις γιορτές και στα πανηγύρια,στις?ων ουκ έστιν αριθμός.
Αυτή η υπεραριθμία δεν είναι δικό μας προνόμιο μονάχα.Ολόκληρη η Γη ασφυκτιά από υπεράριθμους πληθυσμούς,που λιμοκτονούν και που γιατρεύουν το κακό αλληλοσφαζόμενοι με υπεράριθμα όπλα που τους προμηθεύουν υπεράριθμοι προνοητικοί έμποροι του θανάτου.
Ολόκληρη η ανθρωπότητα εμπαίζεται από διεθνείς οργανισμούς, διεθνείς συμφωνίες,διεθνείς μεσολαβητές,διεθνείς ειρηνοποιούς-σα-λαμοποιούς(βλέπε Γιουγκοσλαβία και όχι μόνο),διεθνείς πυροσβέστες οι οποίοι τρέχουν να σβήσουν τις φωτιές που οι ίδοι έβαλαν,κι ανάβουν άλλες τρισχειρότερες.Μα,τελικά,ποιά είναι η στόχευσή τους.
Να καταλήξουν όλα σε στάχτη για να τη ρίξουν στα μάτια μας και να έχουμε και υπεράριθμους τυφλούς.
Ζητείται, επειγόντως, μέτρο.Ίδωμεν?