ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 11

5η Συνεδρίαση της Ενιαίας Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Χίου

Η πέμπτη συνεδρίαση της ΕΣΕΔΕ πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου του Δημαρχιακού Μεγάρου την Δευτέρα 4-5-2020 και ώρα 13:30 με την παρουσία 10 μελών της Επιτροπής.

Τα θέματα που απασχόλησαν την επιτροπή ήταν τα παρακάτω:

• Αποδοχή ποσού A΄ τακτικής Δόσης 2020, για την κάλυψη λειτουργικών αναγκών των σχολικών μονάδων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ. Χίου και κατανομή του στις σχολικές μονάδες.
  • Αποδοχή συμπληρωματικής κατανομής ποσού από Κ.Α.Π. έτους 2019 για κάλυψη λειτουργικών δαπανών των σχολείων.
  • Αποδοχή ποσού από  χρηματοδότηση του  Ιδρύματος Σκαραμαγκά.
  • Αποδοχή ποσού από έκτακτη επιχορήγηση του Δήμου Χίου για δαπάνες Ηλεκτρικού ρεύματος μηνός Σεπτεμβρίου 2019.
  • Αποδοχή ποσού από έκτακτη επιχορήγηση του Δήμου Χίου για δαπάνες Ηλεκτρικού ρεύματος μηνός Οκτωβρίου 2019.
  • ΄Εγκριση επί του αιτήματος του Βούρειου Αθλητικού Ομίλου Λιβαδίων Χίου για παραχώρηση χώρων του 4ου Γυμνασίου Χίου.
  • Προμήθεια ψηφιακού εξοπλισμού από τις Σχολικές Επιτροπές για την υλοποίηση της εξ αποστάσεως διδασκαλίας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων σύμφωνα με το ΦΕΚ 84/13-4-2020 τ.Α΄.

Μετά από διεξοδική συζήτηση υπήρξε ομοφωνία σε όλα τα ζητήματα.

Τέλος ο Πρόεδρος ενημέρωσε τα μέλη της επιτροπής για τα ακόλουθα θέματα:

• Απολύμανση σχολικών χώρων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΔΕ) Δήμου Χίου
  •  Άμεση επιστροφή Καθαριστριών σχολείων από τον Δήμο στα σχολεία
  • Προμήθεια απολυμαντικών, γαντιών και μασκών από τους Διευθυντές των σχολείων
  • Προμήθεια πετρελαίου θέρμανσης από τους Διευθυντές των σχολείων ΔΕ του Δήμου Χίου και πιστοποίηση δαπάνης
  •  Αποτύπωση κατάστασης και αιτήματα σχολείων ΔΕ Δήμου Χίου (Ερωτηματολόγιο-Προτασιολόγιο)
  • Σχολικά κυλικεία και πληρωμή μισθωμάτων
  • Μουσικό σχολείο και δαπάνη προς έγκριση
  •  Γυμνάσιο Κάμπου, δαπάνη για αγορά φωτοτυπικού

Χίος 11-2-2020