Σχολικό έτος 1995-96. Πραγματοποιήθηκε η δεύτερη εργασία στο πλαίσιο των εξωσχολικών δραστηριοτήτων στην Τεχνική Επαγγελματική Σχολή Χίου (Τ.Ε.Σ. Χίου) εκπονώντας πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα:

«ΤΡΥΠΑ ΤΟΥ ΟΖΟΝΤΟΣ: Κατασκευή Συστήματος Περιορισμού Ψυκτικού Μέσου στο Περιβάλλον».

Η εργασία αυτή επιλέχθηκε στις τρεις καλύτερες που εκπροσώπησαν το Νομό μας στην  Πανελλήνια έκθεση Περιβαλλοντικών εργασιών που πραγματοποιήθηκε από 8-12/12 του 1997 στη Θεσσαλονίκη και διοργανώθηκε από την UNESCO για το Παγκόσμιο Συνέδριο με θέμα: «Περιβάλλον και Κοινωνία: Εκπαίδευση και ευαισθητοποίηση των πολιτών για την αειφορία». Παράλληλα έλαβε μέρος αφού επροτάθη από τη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Χίου στον 8ο Διαγωνισμό Ευρωπαϊκής Ένωσης για ¨νέους επιστήμονες¨ (EUROCONTEST) που είχε ανατεθεί από το ΥΠΕΠΘ η διεξαγωγή του στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου στο Τμήμα Περιβάλλοντος.

Η εργασία εκτέθηκε επίσης:

• Στο Ομήρειο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Χίου στις εκδηλώσεις Τεχνολογίας από 29/3-5/4/1996.

Την εργασία αυτή παρουσίασαν σε άρθρα τους ή αναφέρθηκαν τα Πανελλήνιας κυκλοφορίας έντυπα:

• Περιοδικό ?-20/+35?: Τεύχος 22 σελ. 6, 14. Τεύχος 23 σελ. 18-24.
  • Εφημερίδα ?Ψυκτικά Νέα?: Αρ. Φύλλου 2, ΝΟΕ?96, σελ. 10-14, Αρ. Φύλλου 3, ΔΕΚ?96-ΙΑΝ?97, σελ. 12-18, Αρ. Φύλλου 4, ΦΕΒ?97, σελ. 13-16, Αρ. Φύλλου 5, ΜΑΡ?97, σελ. 14, 15, 20.

Συντονιστής Καθηγητής Προγράμματος:

Κωνσταντίνος?Βίκτωρ Χατζησταμάτης

Συμμετέχων Καθηγητής:

Σταμάτης Ηλιαδάκης

Συνεργάτης Καθηγητής Εφαρμογών:

Κωνσταντίνος Ρυμικής

Μαθητική Ομάδα:

Ασημακόπουλος Α, Χρυσούλης Μ, Κωνσταντίνου Ι, Μυλωναδάκης Α, Ζαννίκος Κ, Μαυρίκος Γ, Νεαμονιτάκης Γ, Φλώρης Ι, Γαμβρούδης Δ, Μπουμπάρης Ε, Φράγκος Δ, Μαστοράκης Κ, Πάγκαλος Ι, Δεληγεωργίου Β, Ρυμικής Γ, Φακίρης Α