Η ζωή στην Ανατολική  Θράκη

·       ΚΟΙΝΟΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ

σελίδα 13: Γενική Συνέλευσις

Σήμερον τη 23η Μαΐου 1910 συνελθόντες οι πρόκριτοι και οι λοιποί Χριστιανοί της κοινότητος Πετροχωρίου εις γενικήν συνέλευσιν υπό της προεδρίας του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Μετρών και Αθύρων Κυρίου Γρηγορίου προέβησαν ομοθύμως και παμψηφεί εις την εκλογήν Εφορείας των Σχολών της κοινότητος εχούσης ως καθήκοντα μεταξύ των άλλων και τα εξής:
Αον) Η Εφορεία θα παρακολουθή και θα είναι ενήμερος της οικονομικής καταστάσεως του ταμείου της Εκκλησίας και της λοιπής περιουσίας της κοινότητος, της διαχειριζομένης υπό της Επιτροπής του ναού.
Βον) Θα συνεργάζηται η Εφορεία μετά της Εκκλησιαστικής Επιτροπής εις ζητήματα αφορώντα την κοινότητα , ων η διευθέτησις γίνεται δια δαπάνης, οσάκις παραστή ανάγκη τοιαύτης, προερχομένης εκ του ταμείου της Εκκλησίας ή της περιουσίας της κοινότητος.
Γον) Οσάκις δεήση ίνα δαπανηθή ποσόν άνω των πεντακοσίων γροσίων υπέρ των αναγκών της κοινότητος ή υπέρ της Εκκλησίας ή των Σχολών, εκτάκτως εν τοιαύτη περιπτώσει συνερχόμενα τα δύο σωματεία θα προσκαλώσιν από κοινού μετ΄αυτών και την γενικήν της κοινότητος συνέλευσιν δια τα περαιτέρω.
Δον) Η Εφορεία ως ανεξάρτητον σωματείον θα έχει το δικαίωμα ίνα τακτικώς επιβλέπη τας Σχολάς και φροντίζη περί αυτών θεραπεύουσα τας παρουσιαζομένας εν τω μεταξύ ελλείψεις αυτών.
Εον) Η Εφορεία συνερχόμενη επί το αυτό θα φροντίζη εν καταλλήλω καιρώ την εξεύρεσιν καταλλήλων προσώπων ως διδασκάλων αμφοτέρων των Σχολών της κοινότητος.
ΣΤον) Θα ορίζει η Εφορεία τον ετήσιον μισθόν των διδασκάλων όστις κατά δόσεις μηνιαίας θα πληρώνηται εις αυτούς υπό του ταμείου της Εκκλησίας.
Ζον) Η Εφορεία ανεξαρτήτως πάσης άλλης κοινοτικής αρχής θα υπογράψη κατ΄έτος τα συμβόλαια των διδασκάλων ως και τα προγράμματα των Σχολών, άτινα θα επικυρούνται υπό της Ιεράς Μητροπόλεως, εγκαίρως υποβαλλόμενα εις αυτήν.