Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα                      Επικοινωνία

Εμβαδόν τραπεζίου
Ασκήσεις Β-1-3ε
Ερωτήσεις κατανόησης Β-1-3

Μαθητόπουλος: Τι είναι αυτό, το είδες; Πως προέκυψε η μαύρη τρύπα; Μπορεί στα αλήθεια να ισχύει κάτι τέτοιο; Όλα τα μικρά σχήματα του πρώτου τριγώνου υπάρχουν και στο δεύτερο τρίγωνο με τις ίδιες διαστάσεις. Πολύ περίεργο μου φαίνεται. Όμως αν υπάρχει λάθος, που μπορεί να είναι το λάθος; Δεν το βλέπω. Δεν βλέπω καλά; Δεν πιστεύω στα μάτια μου!

Μαθητίδης: Αυτό που αντιλαμβάνομαι με τις αισθήσεις μου δεν συμφωνεί με όσα γνωρίζω για τα εμβαδά. Είναι πράγματι περίεργο, αλλά να μη παρασυρόμαστε, ας συνεχίσουμε αναζητώντας την αλήθεια, μπορεί να βρούμε τη λύση ή το λάθος αργότερα.

Β-1-4 Φύλλο Εργασίας
Πυθαγόρειο θεώρημα
Ασκήσεις Β-1-4α
Αντίστροφο Πυθαγορείου θεωρήματος
Ασκήσεις Β-1-4β
Ασκήσεις επανάληψης
Διάλειμμα

Μαθητόπουλος: Άντε πάλι! Από τη μαύρη τρύπα στη λευκή και εδώ είναι διπλάσια από τη προηγούμενη. Τον ίδιο λάκκο έχει, δεν μπορεί!

Μαθητίδης: Κάτι υποψιάζομαι που δεν έχει σχέση με τα εμβαδά των επίπεδων σχημάτων, αλλά με τα σχήματα..., όμως δεν μπορώ να το εξηγήσω. Η αλήθεια στέκει όρθια μπροστά μας και δεν την βλέπουμε. Η αλήθεια υπάρχει, πρέπει να προσπαθήσουμε να την ανακαλύψουμε.