Πετάμε με drone!

Το Playing with Protons πετάει με drone και εντοπίζει σε σχολείο το άτομο του Λιθίου (Li) να κινείται! Μια υπέροχη ιδέα του συναδέλφου Αχιλλέα Τσαγκρή από το Στ3 του 2ου Δημ. Σχ. Πύργου να χρησιμοποιηθούν στρογγυλά χρωματιστά χάρτινα καπέλα για την απεικόνιση πρωτονίων, νετρονίων και ηλεκτρονίων.
Αρχικά βλέπουμε το μοντέλο του Rutherford και κατόπιν το μοντέλο του Bohr με απορρόφηση ενέργειας (μπάλα), μεταπήδηση στοιβάδας και κατόπιν απώλεια ενέργειας και επιστροφή στην αρχική στοιβάδα. Πολλά πολλά ευχαριστώ στην κα. Παναγιώτα Ι. μητέρα μαθήτριας που μας έφερε σε επαφή με τον κ. Σπυρούνη Γιάννη από το ΗΛΕΙΑ live.gr και κατέγραψε τα καταπληκτικά πλάνα με το drone του!

Περισσότερα εδώ