To Playing with Protons πάει Patras Science Festival (II)

Γεμάτο ζωντάνια και κέφι ξεκίνησε το Patras Science Festival 2019.

Παιδικές φωνές, πλημμύρισαν τον προαύλιο χώρο και τις αίθουσες διδασκαλίας του Ε.Α.Π. , το οποίο φιλοξένησε και φέτος τις πλούσιες σε θεματολογία δράσεις τους φεστιβάλ.

Μαθητές γεμάτοι ζωηρή περιέργεια κι ενδιαφέρον για την Επιστήμη επισκέφθηκαν το εργαστήριο Φυσικής που οργανώσαμε με θέμα τη Βαρύτητα, την πρώτη και μεγάλη κυρία του Σύμπαντος.

Τα σχολεία που συμμετείχαν ήταν το 33ο Δημοτικό Πάτρας (18 παιδιά) και το 6ο Δημοτικό Πάτρας (16 παιδιά)

Μέσα από διασκεδαστικές δραστηριότητες και ιστορίες για τις περιπέτειες του Αϊνστάιν, οι μαθητές συνειδητοποίησαν με πόσο κόπο ένας επιστήμονας φθάνει στην ανακάλυψη μεγάλων αληθειών για τους νόμους που διέπεουν τη φύση και τον κόσμο. Παράλληλα, ξεδιάλυναν με χειροπιαστό τρόπο τη φύση της Βαρύτητας, μιας έννοιας που την προφέρουμε καθημερινά, μιας έννοιας μέσα στην οποία "κολυμπάμε" στην κυριολεξία!