Πρώτη γνωριμία της Στ΄με το Cern

Επίσημη έναρξη του προγράμματος στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου και τα τμήματα Στ1, Στ2 και Στ3.

Μια πρώτη προσέγγιση στη σύγχρονη επιστήμη της Φυσικής που άρχισε με ένα μικρό ταξίδι από την Αρχαιότητα, τον Δημόκριτο, την Ακαδημία του Πλάτωνα, πέρασε μέσα από διάφορους πολιτισμούς, την τέχνη του Γκογκέν και του Βαν Γκογκ και κατέληξε στο Cern, τους σκοπούς του, τα επιτεύγματά του και τον μελλοντικό σχεδιασμό του. Κοινό χαρακτηριστικό όλων των παραπάνω περιόδων;

Η αναζήτηση της ΑΛΗΘΕΙΑΣ

Από τον Λεύκιππο στον Δημόκριτο και το άτομο
« από 10 »

Brain-storming, καταιγισμός ιδεών και πολλές απορίες. Ορεξάτα βλέμματα με διάθεση για μάθηση κι έκφραση. Και μια μικρή έκπληξη από μαθητή που ζωγράφισε αυθόρμητα στο θρανίο του έναν φανταστικό επιστήμονα! (βλ. και την ενότητα: Το Cern).