Ασκήσεις

Δίνεται ημικύκλιο κέντρου Ο και διαμέτρου ΑΒ. Παίρνουμε τυχαίο σημείο Μ πάνω στην ευθεία ΑΒ και εκτός του ευθύγραμμου τμήματος ΑΒ. Φέρνουμε το εφαπτόμενο τμήμα ΜΓ προς το ημικύκλιο. Φέρνουμε τη διχοτόμο Μδ της οξείας γωνίας ΟΜΓ. Φέρνουμε κάθετο τμήμα ΟΝ πάνω στη Μδ. Να βρεθεί ο γεωμετρικός τόπος του Ν.
    Την άσκηση αυτή θυμάται ο πατέρας μου από τα μαθητικά του χρόνια. Όπως μου είπε, είναι η άσκηση 27 του βιβλίου "Γεωμετρικοί τόποι και κατασκευές" του Λουμιέρ.
    ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ: 28/4/09

Δίνεται ορθός κώνος και εσωτερικά αυτού δύο σφαίρες με ακτίνες ρ και R (ρ μικρότερο του R) που εφάπτονται σε αυτόν και μεταξύ τους (η σφαίρα ακτίνας R εφάπτεται και στη βάση του κώνου). Να βρεθεί η επιφάνεια και ο όγκος του κώνου ως συνάρτηση των ρ και R.
    Η παραπάνω άσκηση ήταν θέμα του '67.
    ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ: 28/4/09

Ένας φ-ψήφιος στο f-αδικό σύστημα αρίθμησης και ένας γ-ψήφιος στο g-αδικό σύστημα αρίθμησης παριστάνουν τον ίδιο θετικό ακέραιο αριθμό. Να βρεθούν οι πιθανές τιμές του γ ως συνάρτηση των φ, f, g.
    (φ,γ θετικοί ακέραιοι - f,g ακέραιοι μεγαλύτεροι του 1)
    ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ: 17/10/09