Σχεδίαση κυκλωμάτων

Παρακάτω μπορείτε να σχεδιάσετε κυκλώματα προσθέτοντας στοιχεία μέσα από την εργαλειοθήκη.

Επιλογές εμφάνισης

Περιγραφή - Βοήθεια

Τα εργαλεία που διατίθενται για σχεδίαση είναι:
    • καλώδια,
    • ηλεκτρικές πηγές (2 είδη - συνεχούς και εναλλασσόμενου),
    • αντιστάσεις (6 είδη - μεταβλητές δύο ειδών και μη, παραμετρικές και μη),
    • πηνία (4 είδη - αριστερόστροφα και δεξιόστροφα, παραμετρικά και μη),
    • πυκνωτές (2 είδη - μεταβλητοί και μη),
    • διακόπτες (4 είδη - ανοικτοί, κλειστοί, δίοδοι, ασφάλειες),
    • συσκευές (4 είδη - λαμπτήρες, αμπερόμετρα, βολτόμετρα, ηλεκτρολυτικές συσκευές) και
    • γειώσεις.
    Για να προσθέσετε ένα εργαλείο,
    • επιλέξτε το εργαλείο που θέλετε να σχεδιάσετε και
    • ορίστε δύο σημεία.
    Προσέξτε ότι, για να εμφανιστούν όλα τα εργαλεία μίας ομάδας εργαλείων, πρέπει να πατήσετε πρώτα πάνω στο μικρό βελάκι που βρίσκεται στην κάτω δεξιά γωνία του εικονιδίου, ώστε να επιλέξετε το εργαλείο που σας ενδιαφέρει.

Σημειώστε ότι:
    • Όλα τα εργαλεία σχεδιάζονται σε μήκος και πλάτος 1.
    • Η μονάδα μέτρησης γίνεται αντιληπτή από το αχνό πλέγμα διακεκομμένων οριζόντιων και κάθετων ευθειών (τα τετράγωνα έχουν πλευρά 1).
    • Δεν σας επιτρέπεται να τοποθετήσετε σημεία εκτός του πλέγματος. Αν προσπαθήσετε να "ξεφύγετε", το σημείο θα τοποθετηθεί αυτόματα στο πλησιέστερο σημείο του πλέγματος.
    • Για τις παραμετρικές αντιστάσεις και τα παραμετρικά πηνία θα σας ζητηθούν επιπλέον το μήκος τους και το πλήθος των σπειρών τους. Μάλιστα, για την 2η μεταβλητή αντίσταση θα σας ζητηθεί στο τέλος και το μέρος (επί της μονάδας) της αντίστασης που χρησιμοποιείται. Για τους δεκαδικούς αριθμούς πρέπει να χρησιμοποιείται η τελεία (".") ως σύμβολο για την υποδιαστολή.
    • Η γείωση σχεδιάζεται μετά το 2ο σημείο που θα ορίσετε (σαν το βέλος του διανύσματος) και όχι ανάμεσα από τα σημεία, όπως συμβαίνει με όλα τα υπόλοιπα εργαλεία.

Επίσης, διατίθενται και άλλα εργαλεία:
    • Το εργαλείο μετακίνησης (το βελάκι - το 1ο εργαλείο από αριστερά), με το οποίο σύρετε ή επιλέγετε αντικείμενα,
    • το εργαλείο δημιουργίας παραμέτρου (δρομέας), με το οποίο δημιουργείτε παραμέτρους, π.χ. για τις σπείρες ενός πηνίου,
    • τα εργαλεία εισαγωγής κειμένου και εικόνας, με τα οποία μπορείτε να εμπλουτίσετε το σχέδιό σας,
    • τα εργαλεία διαγραφής - απόκρυψης/εμφάνισης αντικειμένων και το κουτί επιλογής τους.
    Ένα τελευταίο εργαλείο που διατίθεται στην εργαλειοθήκη (και που εμφανίζεται δεύτερο σε αυτήν) είναι το εργαλείο κατασκευής σημείων (για τη GeoGebra ως εργαλείο της γεωμετρίας) το οποίο εδώ χρησιμοποιείται ως εργαλείο κατασκευής κόμβων. Μάλιστα, η χρήση του δεν είναι απαραίτητη καθώς, ταυτόχρονα με τον ορισμό των άκρων ενός άλλου εργαλείου (π.χ. μίας αντίστασης), δημιουργούνται και τα σημεία-κόμβοι.

Εκτός από τα εργαλεία, υπάρχουν (στην πάνω-δεξιά γωνία και από πάνω προς τα κάτω) κουμπιά
    • Αναίρεσης (τελευταίων ενεργειών),
    • Επανάληψης (ακύρωση αναίρεσης) και
    • Ανανέωσης (με την οποία το σχέδιο επανέρχεται στην αρχική -άδεια- του μορφή).

Τέλος, για να αντιγράψετε το σχέδιό σας ώστε να το μεταφέρετε σε κειμενογράφο (π.χ. στο Word),
    • επιλέξτε το εργαλείο της μετακίνησης,
    • ορίστε το ορθογώνιο παραλληλόγραμμο που περικλείει το σχέδιό σας και τέλος
    • πατήστε Ctrl + Shift + C
    • Έπειτα, κάντε επικόλληση στον κειμενογράφο σας (συνήθως Ctrl + V).
    Αν θέλετε η εικόνα που θα αντιγραφεί να είναι "καθαρή" από το -ούτως ή άλλως αχνό- πλέγμα αλλά και τους κόμβους-σημεία, μπορείτε να τα αποκρύψετε από τα αντίστοιχα κουμπιά Απόκρυψης Κόμβων αλλά και Πλέγματος που βρίσκονται κάτω από το πλαίσιο της εφαρμογής. Στη συνέχεια μπορείτε να τα εμφανίσετε πάλι (αντίστοιχα, από τα κουμπιά Εμφάνισης).
    Η εφαρμογή των κουμπιών προκαλεί κάποιες "παρενέργειες" και εδώ προτείνεται και η -με πατέντες!- παράκαμψή τους: 1) Η απόκρυψη ή η επανεμφάνιση των κόμβων ίσως προκαλέσει κάποια ανωμαλία στην εμφάνιση των άλλων αντικειμένων (κυρίως των πηνίων και συνήθως σε σύνθετα σχήματα με πολλά αντικείμενα). Μετά από κάτι τέτοιο, επιλέξτε το εργαλείο "Εμφάνιση/απόκρυψη αντικειμένου" (βρίσκεται δεύτερο στην τελευταία ομάδα της εργαλειοθήκης) και στη συνέχεια επιλέξτε το εργαλείο μετακίνησης (είναι το πρώτο εργαλείο - τέρμα αριστερά). 2) Για να ολοκληρωθεί η απόκρυψη ή η επανεμφάνιση του πλέγματος, μετά το πάτημα του κουμπιού πρέπει να κάνετε κλικ μέσα στην εφαρμογή (υπάρχουν και άλλοι τρόποι, όπως π.χ. να μετακινήσετε το ποντίκι -οπουδήποτε- πάνω στο πλαίσιο της εφαρμογής και μετά έξω από αυτό - γενικά η εφαρμογή θέλει ένα "ταρακούνημα").

Δημιουργήθηκε με το πρόγραμμα GeoGebra
    ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ: 27/9/2010 - ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΕ 3/10/2010