Γραφήματα πολυωνύμων (xn) - ριζών (x1/n)

Η παρακάτω εφαρμογή παρουσιάζει τα γραφήματα των πολυωνύμων της μορφής xn και των ριζών της μορφής x1/n για τις διάφορες τιμές του n από -10 έως 10, δύο τύποι όπου η μία συνάρτηση είναι αντίστροφη της άλλης (στο κοινό πεδίο ορισμού τους). Επειδή η συμπεριφορά τους είναι εναλλασσόμενη και ασταθής στα αρνητικά x, υπάρχει η επιλογή "Πεδίο ορισμού R+ (χωρίς αρνητικούς)" ώστε να εμφανίζονται τα κομμάτια των γραφημάτων των θετικών x, όπου η συμπεριφορά είναι συνεχής. Επί του συνεχούς και για να υπάρχει καλύτερη εποπτεία, το n μπορεί να πάρει και δεκαδικές τιμές αν ξετσεκαριστεί η επιλογή "μόνο ακέραιος" (εμφανίζεται μόνο για n=0).

Δημιουργήθηκε με το πρόγραμμα GeoGebra.
    ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ: 23/9/2010