Σχετικές θέσεις κύκλων

Στην παρακάτω εφαρμογή παρουσιάζονται δύο κύκλοι και μπορείτε να αλλάξετε τις ακτίνες τους και τη διάκεντρό τους ενώ μπορείτε να εμφανίσετε ή να αποκρύψετε τα κέντρα και τις ακτίνες τους, το τμήμα της διακέντρου, τις κοινές εφαπτομένες τους, τα κοινά σημεία τους, την κοινή χορδή που τα ενώνει, τις ακτίνες προς αυτά και τις εφαπτομένες σε αυτά, την αρίθμηση, την περιγραφή και το κριτήριο της εκάστοτε σχετικής θέσης, και τέλος την παράσταση σε ημιάξονα με επιπλέον επιλογές τον χρωματισμό της περιοχής της εκάστοτε σχετικής θέσης πάνω στον ημιάξονα και την εμφάνιση της μονάδας του ημιάξονα. Μπορείτε, πέραν των προφανών, να παρουσιάσετε την έννοια της γωνίας δύο κύκλων, την καθετότητά τους και άμεσες εφαρμογές από και προς αυτήν, όπως και την έννοια της παράστασης αριθμών (θετικών στη συγκεκριμένη περίπτωση) σε άξονα (ημιάξονα για τη συγκεκριμένη περίπτωση), όπως και τα σημεία που "δημιουργούν" τον άξονα, δηλ. το 0 και το 1 (τα σημεία αυτά μπορούν να μετακινηθούν, όπως και όλος ο άξονας μπορεί να μετατοπιστεί παράλληλα).

Δημιουργήθηκε με το GeoGebra
    ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ: 2/2/2011