Το πρόβλημα των δύο σοφών

Ένας βασιλιάς έχει βάλει στο μυαλό του δύο αριθμούς (ακέραιους, μεταξύ του 2 και του 60). Καλεί δύο σοφούς του, τον S και τον P, και ψιθυρίζει στον S το άθροισμα των δύο αριθμών
    αυτών ενώ στον P το γινόμενό τους. Καθένας από τους δύο σοφούς ακούει τον αριθμό που του είπε ο βασιλιάς και, χωρίς να ανταλλάξει κουβέντα με οποιονδήποτε, αποσύρεται. Την επόμενη μέρα οι σοφοί συναντιούνται και κάνουν τον εξής διάλογο:

P: Τι έγινε με τους αριθμούς; Βρήκες τίποτε;
    S: Δεν τους ξέρω τους αριθμούς, αλλά ξέρω ότι δεν τους ξέρεις κι εσύ.
    P: Τότε τους ξέρω.
    S: Τότε τους ξέρω κι εγώ.

Ποιοι είναι οι αριθμοί που σκέφτηκε ο βασιλιάς;

- - - - -

Το παραπάνω πρόβλημα δεν το έχω βρει από κάπου, αλλά προέκυψε καθώς ένας φίλος προσπαθούσε να μου περιγράψει ένα (μάλλον άλλο) πρόβλημα χωρίς να το θυμάται καλά.
    Δεν έχω βρεί τη λύση με τη βοήθεια των μαθηματικών, αλλά την έχω βρει με τον προγραμματισμό. Η λύση υπάρχει και είναι μοναδική. Αφήνω το πρόβλημα στη διάθεσή σας για προβληματισμούς και προγραμματισμούς!

ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ: 27/4/09

- - - - -

Τελικά μάλλον ο φίλος μου θυμόταν αρκετά καλά και στη συνέχεια τα υπόλοιπα τα μάντεψα σωστά. Το πρόβλημα είναι από παλιά διατυπωμένο.
    Εδώ είναι κάποιοι σύνδεσμοι που έχω βρει:

EDIT: 25/1/16