Νότια  της Περιστερώνας και στην αριστερή όχθη του Σερράχη ποταμού βρίσκεται η Μονή του Αγίου Νικολάου. Δυτικά και σε μικρή απόσταση είναι το χωριό Ορούντα. Ο ναός του Αγίου Νικολάου κτίστηκε στα ερείπια προγενέστερου ναού στο πρώτο μισό του 16 ου αιώνα. Είναι μονόκλιτος με τρούλο και  κτισμένος με πελεκητούς πωρόλιθους. Στο πάνω μέρος της βόρειας εισόδου του ναού υπάρχει ανάγλυφο λιοντάρι του Αγίου Μάρκου της Βενετίας. Τα
κτίρια της Μονής είναι πλινθόκτιστα και η εσωτερική αυλή λιθόστρωτη.

Η μονή υπέστη πολλές λεηλασίες και επιδρομές κατακτητών. Κατά την Τουρκοκρατία οι Τούρκοι ερήμωσαν τον χώρο και σκότωσαν τον ηγούμενο. Οι Τούρκοι παρέμειναν για αρκετά χρόνια στη Μονή, χρησιμοποιώντας την για τη φύλαξη των προβάτων τους και καλλιεργώντας τα κτήματά της. Στη συνέχεια πούλησαν τη Μονή σε κάποιο μοναχό, τον πατέρα Παΐσιο από το Νικητάρι, ο οποίος το δώρισε στη Μητρόπολη Κερύνειας . Μετά το 1973 η Μονή περιήλθε στη δικαιοδοσία της Ιεράς Μητροπόλεως Μόρφου και το 1994 άρχισε η ανακαίνισή.  Στις 4 Ιουνίου  του 2001 στη Μονή  επανεγκαταστάθηκαν μετά από δύο αιώνες  5  μοναχές με ηγουμένη τη μοναχή Ιουστίνη .

Στις 6 Δεκεμβρίου γίνεται μεγάλη πανήγυρης και  οι ψητές ρέγκες σκορπούν παντού την ευχάριστη οσμή τους.

.

: