ΠΕΡΙΣΤΕΡΩΝΑ

ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ

Περισσός εραν<περιστερά<περιστέρι<περιστερεών

< ο περιστερώνας<ο Περιστερώνας<η Περιστερώνα

Περισσός, -η, -ον = άφθονος, υπερβαίνων το μέτρο.

Eραν = απαρέμφατο του ρήματος εράω - ω, που σημαίνει αγαπώ με έρωτα, είμαι ερωτευμένος.

Τα περιστέρια αγαπιούνται υπερβολικά.

Περιστέρι + ώνας = περιστερώνας(τόπος με πολλά περιστέρια).

Η παραγωγική κατάληξη –ώνας σημαίνει το μέρος που περιέχει πολλά από όσα φανερώνει η πρωτότυπη λέξη ή πολλά όμοια που βρίσκονται στο ίδιο μέρος.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΩΝΑ

Η Περιστερώνα βρίσκεται  στον οδικό άξονα Λευκωσίας – Μόρφου, 32 χιλιόμετρα δυτικά της πρωτεύουσας Λευκωσίας (Χώρας) στη διαχωριστική γραμμή ελεύθερης και κατεχόμενης περιοχής  που επιβλήθηκε το 1974 . Την διαρρέει ο Σερράχης  ποταμός ( μέχρι και τη δεκαετία του 1960 το 95% των κατοικιών ήταν κτισμένες στη δυτική όχθη του ξεροπόταμου)  και  το έδαφος έχει μια κλίση προς τα βόρεια. Το υψόμετρο στα νότια είναι 300 μ. ,στον οικισμό 230 μ. και βόρεια 150 μ.

Συνορεύει  ανατολικά με το Ακάκι (5 χιλ.), βορειοδυτικά με τον Αστρομερίτη (4 χιλ.) και την Κατωκοπιά, νοτιανατολικά με την Ορούντα (5 χιλ.) βόρεια με τον Αυλώνα, νοτιοδυτικά με το Ποτάμι, νοτιοδυτικά με την Αγία Μαρίνα και συνδέεται με αυτά με πολύ καλό οδικό δίκτυο. Η μισή διαδρομή Λευκωσίας -Περιστερώνας είναι ταχείας κυκλοφορίας με δυο λωρίδες κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση.

Είναι ένα από τα μεγαλύτερα γεωργικά χωριά της Κύπρου αφού από τα 2.465 εκτάρια αρδεύονται τα 890 (η ετήσια βροχόπτωση είναι πολύ χαμηλή) με την αξιοποίηση των υπόγειων νερών και του ποταμού που ρέει το χειμώνα και την άνοιξη. Καλλιεργούνται εσπεριδοειδή, ελιές, όσπρια , δημητριακά, λαχανικά και λίγα αμπέλια. Η κτηνοτροφία είναι επίσης αναπτυγμένη και εκτρέφονται πρόβατα, κατσίκες, αγελάδες, γουρούνια και κοτόπουλα.