ΠΑΝΑΓΙA13Ος αιώνας

Εικόνα με διαστάσει(96,5 χ 62,5 εκ.)

Η Παναγία σε φόντο βαθυγάλανο με το δεξί χέρι  δεν κρατεί  Τον Χριστό αλλά Τον αγκαλιάζει  στη μέση. Το κεφάλι του Χριστού απέχει από το μάγουλο της Παναγίας, η οποία όμως γέρνει τρυφερά το κεφάλι προς Αυτόν. Το αριστερό Του χέρι ακουμπά στο γόνατό Του .Η καλύπτρα της Παναγίας έχει έντονο πορφυρό χρώμα με ρομβοειδείς κιτρινωπές διακοσμήσεις και πέφτει λοξώς στο κεφάλι πάνω από το βαθυκόκκινο μαφόριο. Τις παρυφές των ενδυμάτων περιτρέχουν σειρίτια διακοσμημένα με λευκά μαργαριτάρια. Ο Χριστός φορεί καστανέρυθρο χιτώνα με αραιές κίτρινες κονδυλιές. Από τους ώμους Του κατεβαίνει και δένεται γύρω από τη μέση του γκριζόμαυρη ζώνη, πλουμισμένη με λευκά μαργαριτάρια. Τα φωτοστέφανα είναι ανάγλυφα, διακοσμημένα με φυτικούς βλαστούς. Στο φόντο διασώζεται, σε κόκκινο μετάλλιο, μέρος από τη ονομαστική επιγραφή «[ΜΗΡ] ΘΥ». Επίσης, στο ένσταυρο φωτοστέφανο του Χριστού διασώζονται τα γράμματα «Ο, Ν». Περιμετρικά του φόντου διατρέχει γεωμετρική διακόσμηση με λευκά μαργαριτάρια. Η εικόνα μπορεί να τοποθετηθεί χρονικά στο 13ο αιώνα. Αισθητικά και τεχνοτροπικά χαρακτηριστικά, όπως τα σαρκώδη πρόσωπα με πλατιές πινελιές και τα πλατιά φυσιογνωμικά χαρακτηριστικά, συνδέουν το ζωγράφο της εικόνας με την κυπρο-συρο-παλαιστινιακή τέχνη όπως αυτή φιλοξενήθηκε μέσα από διαφορετικές εθνικές ομάδες.

,

Άγιος Μάμας ο Μυροβλήτης, 16ος αιώνας

Η εικόνα ( 98,5 x 72,5 εκ.) παρόλο που διατηρεί τη βυζαντινή τεχνοτροπία είναι επηρεασμένη από δυτικές επιδράσεις . Συντηρήθηκε το 1998 από τους Κώστα Γερασίμου και Κυριάκο Παπαϊωακείμ

Ο Άγιος Μάμας εικονίζεται έφηβος καβαλάρης σε καφέ λιοντάρι που βαδίζει με περήφανο βηματισμό προς τα δεξιά, γυρίζοντας ελαφρά το άγριο  βλέμμα του προς το θεατή. Η ουρά του λιονταριού  υψώνεται  σε σχήμα τελικού σίγμα προς τα πάνω. Εικονίζεται σε χρυσό κάμπο επάνω και πράσινο κάτω. Είναι αρκετά εύσωμος ελαφρά  γυρισμένος  δεξιά και στρέφει το βλέμμα του προς το θεατή. Τα μαλλιά του είναι καστανά, κοντά και περιποιημένα. Φορεί μπλε χιτώνα με κόκκινη ζώνη και διάλιθη πορφυρή, κόκκινο μανδύα που είναι δεμένος στο ύψος του στήθους, ο οποίος κυματίζει προς τα πίσω αρμονικά με την ουρά του λιονταριού. Στα πόδια φορεί κόκκινα υποδήματα.  Στο καλυμμένο αριστερό χέρι κρατά ένα κατσίκι ενώ στο δεξί κρατεί ωκυπόδιον.

.