Εγγραφές στην Α΄ Δημοτικού για το σχολικό έτος 2023-24

Δικαιολογητικά εγγραφής στην Α΄ τάξη     (σχ.έτος 2023-2024)

Σας γνωρίζουμε ότι τα δικαιολογητικά εγγραφής στην Α΄ τάξη είναι τα εξής:

1. Πιστοποιητικό γέννησης, Δήμου ή Κοινότητας (αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ).
  2. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  3. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ).
  4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται ότι η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή ανήκει στα όρια της σχολικής περιφέρειας (λογαριασμοί ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ, μισθωτήριο).
  5. Βεβαίωση φοίτησης νηπιαγωγείου.
  6. Αίτηση εγγραφής και όποια άλλα έγγραφα απαιτούνται θα παρέχονται από το σχολείο.

Κατά τη σχολική χρονιά 2023-2024 στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2017 έως και 31-12-2017.

Οι εγγραφές στα Δημοτικά σχολεία θα πραγματοποιηθούν από Τετάρτη 1/3/2023 έως Δευτέρα 20/3/2023 .

Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Εκπαίδευσης Π.Ε. Γ΄Αθήνας.

Επισημαίνεται ότι, για λόγους προστασίας της δημόσιας υγείας και αποφυγής συνωστισμού, οι γονείς/κηδεμόνες συστήνεται να επικοινωνούν πρώτα με τα δημοτικά σχολεία που πρόκειται να φοιτήσουν τα παιδιά τους, προκειμένου να καθοριστεί συγκεκριμένη ημέρα και ώρα προσέλευσής τους.