ΒΟΗΘΩΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΩΝ

Στοιχεία Ανατομίας-Φυσιολογίας ΙΙ
ΣΥΝΟΛΟ 18 23

Επάγγελμα: ΒΟΗΘΟΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗ

Το επάγγελμα του B.Nοσηλευτή καλύπτει ένα ευρύ φάσμα δραστηριοτήτων. Στο πλαίσιο των καθημερινών του δραστηριοτήτων ο νοσηλευτής:

• φροντίζει για την τήρηση της θεραπευτικής και φαρμακευτικής αγωγής που έχουν ορίσει οι γιατροί για τον κάθε ασθενή,
  • παρακολουθεί και καταγράφει τη θερμοκρασία και τους σφυγμούς,αλλάζει επιδέσμους,
  • κάνει ενέσεις και χορηγεί φάρμακα.κάτω από την επίβλεψη και σε συνεργασία με τους υπεύθυνους Νοσηλευτές και Γιατρούς όπου εργάζεται.
  • Σε περιπτώσεις ανάγκης προσφέρει πρώτες βοήθειες μέχρι να επέμβει ο γιατρός. Επιπλέον, προετοιμάζει τους ασθενείς που πρόκειται να προβούν σε εξετάσεις ή σε κάποιου είδους επέμβαση, αποστειρώνει και τοποθετεί στις κατάλληλες θέσεις τα εργαλεία, τα όργανα και τις συσκευές που χειρίζονται οι γιατροί (χειρουργικά εργαλεία, μηχανήματα).

Συνθήκες Εργασίας:
Ο βοηθός Νοσηλευτή, εργάζεται κάτω από τις οδηγίες και εντολές του θεράποντα Γιατρού, του επικεφαλής Νοσηλευτή/τριας ή της Προϊσταμένης.
Εφαρμόζει νοσηλευτικές τεχνικές για την πρόληψη, την προαγωγή και την αποκατάσταση της υγείας των ασθενών. Συνήθως εργάζεται κάτω από δύσκολες συνθήκες, αντιμετωπίζοντας κάποιες καταστάσεις που προϋποθέτουν ψυχική αντοχή και σωματική αντοχή. Αντιμετωπίζει αρκετές φορές, όπως όλοι οι επαγγελματίες υγείας, ανθυγιεινές συνθήκες και επομένως πρέπει να λαμβάνει όλα τα απαιτούμενα μέτρα προστασίας.

Ιδιαίτερα Προσωπικά Χαρακτηριστικά και Ικανότητες:
Για να μπορέσει να ανταπεξέλθει με επιτυχία στον επαγγελματικό του ρόλο, χρειάζεται να διαθέτει πολύ υπομονή, κατανόηση, μεγάλη ψυχική αντοχή και ψυχραιμία, υπευθυνότητα, μεθοδικότητα και ακρίβεια κατά την εκτέλεση των καθηκόντων του. Πρέπει να είναι φιλικός και ανθρώπινος, πρόθυμος να προσφέρει τις υπηρεσίες του, ευγενικός και υπομονετικός, συνεργάσιμος, δραστήριος, προσεκτικός και διακριτικός..

Σπουδές:
Σπουδές προσφέρονται στα Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑ.Λ.) στην ειδικότητα Βοηθών Νοσηλευτών που ανήκει στον Τομέα Υγείας και Πρόνοιας τον οποίο επιλέγει ο μαθητής στη Β΄ Λυκείου. Η συνολική διάρκεια φοίτησης είναι 3 χρόνια (N.3475/2006).

Στους αποφοίτους του ΕΠΑ.Λ. χορηγείται απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου και πτυχίο ειδικότητας επιπέδου 3.
Το απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου είναι ισότιμο με το απολυτήριο του Γενικού Λυκείου για την πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, μέσα από τη διαδικασία των Πανελλαδικών Εξετάσεων (με ποσόστωση δίνοντας 4 μαθήματα ή χωρίς ποσόστωση και δίνοντας 6 ή 7 μαθήματα όπως το ΓΕ.Λ).
Το απολυτήριο χορηγείται με
ενδοσχολικές εξετάσεις. Ακόμη, οι απόφοιτοι των ΕΠΑ.Λ., έχουν τη δυνατότητα να εγγράφονται στα ΙΕΚ και κατά προτεραιότητα σε τμήματα αντίστοιχης ή ανάλογης ειδικότητας με την ειδικότητα του πτυχίου τους.

Επαγγελματικά Δικαιώματα:Τα επαγγελματικά τους δικαιώματα έχουν κατοχυρωθεί με το Π.Δ. 210 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 165 Α΄ στις 24-7-2001. Επίσης, σχετική είναι και η Υπουργική Απόφαση, Υ7β/οικ.4756, που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 1082 Β΄ στις 14-8-2001. Για τους νέους τίτλους σπουδών των ΕΠΑ.Λ., αναμένεται υπουργική απόφαση περί ισοτιμίας τους, με τους παλαιούς τίτλους σπουδών των ΤΕΕ.

Τομείς Απασχόλησης και Προοπτικές Αγοράς Εργασίας:Ο βοηθός νοσηλευτή μπορεί να εργαστεί ως βοηθητικό προσωπικό σε Νοσοκομεία, Ιδιωτικές Κλινικές ,Μαιευτήρια Ιδιωτικά Ιατρεία, Οδοντιατρεία ,Υγειονομικούς Σταθμούς, EKAB, Παιδικές Κατασκηνώσεις ,Κέντρα Υγείας ,Οίκους Ευγηρίας Κέντρα Αποκατάστασης ατόμων με ειδικές ανάγκες ,στο πρόγραμμα «Βοήθεια στο Σπίτι» των Δήμων, και ως ελεύθερος επαγγελματίας να προσφέρει τις υπηρεσίες του σε ασθενείς που νοσηλεύονται στο σπίτι υπό ιατρική παρακολούθηση. Οι προοπτικές απασχόλησης διαγράφονται θετικές λόγω της υψηλής ζήτησης του επαγγέλματος.

Πηγές Πληροφόρησης:
Γραφείο Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Α΄Αθήνας: Σταδίου 43, Αθήνα, τηλ.: 210/3213697, 210/3213603.
Γραφείο Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Πειραιά: Δ. Μουτσοπούλου 32, 18540 Καμίνια Πειραιάς, τηλ.: 210-4176795, 210-4176798, 210-4176797. Ηλεκτρονική διεύθυνση:
Γραφείο Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης: Κολοκοτρώνη 22, Σταυρούπολη 564 30 Θεσσαλονίκη. τηλ: 2310 587 511-2.
Ηλεκτρονική διεύθυνση:
Πληροφοριακός Οδηγός, ΕΠΑ.Λ-ΕΠΑ.Σ: Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων. Αθήνα 2009
ΥΠΕΠΘ: Διεύθυνση Σπουδών Δ/θμιας Εκπαίδευσης, Τμήμα Β΄- ΤΕΕ: Ανδρέα Παπανδρέου 37, 151 80, Μαρούσι, τηλ.: 210-3443337, 210-3443397, Ηλεκτρονική διεύθυνση:
ΟΕΕΚ: Τμήμα Επαγγελματικών Δικαιωμάτων: Λεωφ. Εθν. Αντιστάσεως 41, 142 34 Ν. Ιωνία, τηλ.: 210-2709135, 210-2709134. Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.oeek.gr

Εργαστήριο Νοσηλευτικής :Φωτογραφίες