ΟΜΑΔΑ Α΄

ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ

ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Οι κάτοχοι απολυτηρίου Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑΛ) έχουν δύο δυνατότητες για την συνέχιση των σπουδών στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση.

ΠΡΩΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ:

Μπορούν να συμμετάσχουν σε πανελλήνιες εξετάσεις για την εισαγωγή αποκλειστικά και μόνο :

• σε τμήματα και σε σχολές του Τεχνολογικού Τομέα της Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΤΕΙ)
  • στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικών Επαγγελμάτων (ΑΣΤΕ)
  • των Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης
  • στις Σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού.
  • Σε Στρατιωτικές σχολές Υπαξιωματικών Ενόπλων Δυνάμεων
  • Στη Σχολή Αστυφυλάκων της Αστυνομικής Ακαδημίας

Οι σχολές αντιστοιχούν σε γνωστικά αντικείμενα αντίστοιχα με αυτά των ειδικοτήτων του ΕΠΑ.Λ.
Το ποσοστό των θέσεων που θα διεκδικούν οι απόφοιτοι των ΕΠΑ.Λ, ορίζεται κάθε φορά με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Οι κάτοχοι απολυτηρίου ΕΠΑΛ της ομάδας Α΄ μπορούν να διεκδικήσουν εισαγωγή στις ανωτέρω σχολές, εφόσον έχουν πετύχει σύνολο μορίων, τουλάχιστον ίσο με το μισό του μέγιστου δυνατού.

ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

Οι υποψήφιοι που επιθυμούν εισαγωγή στις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών, στις Σχολές Αστυφυλάκων και στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού πρέπει να κριθούν ικανοί στις προκαταρκτικές εξετάσεις που διενεργούνται στις αντίστοιχες σχολές. Οι προθεσμίες υποβολής των σχετικών αιτήσεων, ο χρόνος, ο τόπος, η διαδικασία, και τα δικαιολογητικά για τη συμμετοχή των υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις ορίζονται με προκήρυξη των ίδιων των Σχολών.

Σε περίπτωση που κάτοχος απολυτηρίου ημερήσιου ή εσπερινού ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄ ή Β΄) πάρει μέρος, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις, στις πανελλαδικές εξετάσεις ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄ή Β΄) μετά το έτος απόκτησης του απολυτηρίου έχει τη δυνατότητα να επιλέξει και να εξετασθεί σε μαθήματα διαφορετικής ειδικότητας , τομέα και κύκλου από αυτά που εξετάσθηκε κατά την πρώτη συμμετοχή του στις πανελλαδικές εξετάσεις.

Το σύνολο των μορίων που λαμβάνεται υπόψη για την επιλογή των εισαγομένων προκύπτει από το άθροισμα των γινομένων των βαθμών των ανωτέρω μαθημάτων με τους αντίστοιχους συντελεστές.
Βαθμός μαθήματος είναι το άθροισμα του βαθμού των δύο βαθμολογητών στην κλίμακα (1 - 100) ή το άθροισμα των δύο μεγαλύτερων βαθμών σε περίπτωση αναβαθμολόγησης,
αν η διαφορά βαθμολογίας είναι μεγαλύτερη των δώδεκα (12) μονάδων.

Προκειμένου για τμήματα για τα οποία απαιτείται εξέταση σε ειδικό μάθημα, ο υποψήφιος πρέπει να έχει επιτύχει βαθμό στο κάθε ειδικό μάθημα τουλάχιστον το μισό της βαθμολογικής κλίμακας για να συμμετάσχει στη διαδικασία επιλογής.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:

Αν υποτεθεί ότι κάποιος υποψήφιος ημερήσιου ΕΠΑΛ πετύχει βαθμό:
στα Μαθηματικά 150,
στη Νεοελληνική Γλώσσα 120,
στo ένα μάθημα ειδικότητας 130
και στο άλλο 170,
τα μόρια που θα ληφθούν υπόψη για την επιλογή είναι:
Μαθηματικά: 150 Χ 1,5=225
Νεοελληνική Γλώσσα: 120 Χ 1,5=180
Μάθημα Ειδικότητας: 130 Χ 3,5=455
Μάθημα Ειδικότητας: 170 Χ 3,5=595
Συνολικός αριθμός μορίων:225+180+455+595=1455 (με άριστα τα 2000 μόρια)

Αγγλικά:
150 Χ 2= 300
Ελεύθερο Σχέδιο
Γραμμικό Σχέδιο 135
Μέσος όρος 130 Χ 2= 260

Αρχικό σύνολο

Συνολικός αριθμός μορίων 1715

ΣΧΟΛΕΣ H ΤΜHΜΑΤΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ:

Για τις σχολές που απαιτούνται ειδικά μαθήματα οι μαθητές καλούνται να εξεταστούν και σε αυτά και τα μόρια που συγκεντρώνουν προστείθενται στο γενικό σύνολο.

Αγγλικά ή Γαλλικά ή Γερμανικά ή Ιταλικά (συντελεστής βαρύτητας: 2)

• Εφαρμογών Ξένων Γλωσσών στη Διοίκηση και στο Εμπόριο του Τ.Ε.Ι. Ηπείρου
  • Τουριστικών Επιχειρήσεων των ΤΕΙ
  • Τουριστικών Επαγγελμάτων Ρόδου και Αγίου Νικολάου Κρήτης