Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1940

Ημερολόγιο συμβάντων

Ε. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΡΩΣΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης Μόσχας και πάσης Ρωσίας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Μόσχας Σέργιος.

Έδρα Μόσχα.

α) Βικάριοι Αρχιερείς Επισκοπής Μόσχας.

Αρχιεπίσκοπος

  1. Ο Δημητρώβου Σέργιος. 29-10-1933.

β) Αρχιερείς στην Κεντρική Ευρωπαϊκή Ρωσία.

Μητροπολίτης

  1. Ο Μόσχας και Κολόμνας Σέργιος. 25-02-1901.
    Έδρα Μόσχα.

Επίσκοποι

  1. Ο Καλλίνιν και Κάσιν Παλλάδιος. 14-12-1930.
    Έδρα Καλλίνιν.

  2. Ο Τούλας και Οντοέβου Αλέξιος. 20-05-1935. (Εκλογή 31-10-1940, από π. Ιβανόβου).
    Έδρα Τούλα.

  3. Ο Καλούγας και Μπορώβου (χηρεύει).
    Έδρα Καλούγα.

  4. Ο Σμολένσκ και Βιασμά (χηρεύει).
    Έδρα Σμολένσκ.

  5. Ο Γιαροσλάβου και Ροστόβου (χηρεύει).
    Έδρα Γιαροσλάβ.

  6. Ο Ριαζάν και Κασιμώβου (χηρεύει).
    Έδρα Ριαζάν.

  7. Ο Βλαδίμης και Σουσδαλίας (χηρεύει).
    Έδρα Βλαδίμη.

  8. Ο Ιβανόβου (χηρεύει).
    Έδρα Ιβάνοβο.

  9. Ο Κοστρομά και Γκάλιτς (χηρεύει).
    Έδρα Κοστρομά.

  10. Ο Γκόρκι και Αρζαμά (χηρεύει).
    Έδρα Γκόρκι.

  11. Ο Μπριάνσκ και Σέβσκ (χηρεύει).
    Έδρα Μπριάνσκ.

Βικάριος Επίσκοπος

  1. Ο Ρυμπίνσκ Ιωαννίκιος. 01-10-1931.
    Βικάριος της Ι.Ε. Γιαροσλάβου.

γ) Αρχιερείς στην Βόρεια Ευρωπαϊκή Ρωσία.

Επίσκοποι

  1. Ο Κυρόβου (χηρεύει).
    Έδρα Κυρόβ.

  2. Ο Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης (χηρεύει).
    Έδρα Αρχάγγελος.

  3. Ο Βόλογδα και Τότμας (χηρεύει).
    Έδρα Βόλογδα.

  4. Ο Πετροζαβόδσκ και Ολονέτς (χηρεύει).
    Έδρα Πετροζαβόδσκ.

δ) Αρχιερείς στη Βορειοδυτική Ευρωπαϊκή Ρωσία.

Μητροπολίτης

  1. Ο Λένινγκραδ Αλέξιος. 28-04-1913.
    Έδρα Λένινγκραδ.

Αρχιεπίσκοπος

  1. Ο Νοβγορόδου και Παλαιάς Ρωσίας (χηρεύει).
    Έδρα Νόβγκοροντ.

  2. Ο Πσκώβου και Τοροπέτς (χηρεύει).
    Έδρα Πσκώβ.

  3. Ο Μποροβίτσι (χηρεύει).
    Έδρα Μποροβίτσι.

ε) Αρχιερείς στη Νότια Ευρωπαϊκή Ρωσία.

Επίσκοποι

  1. Ο Κούρσκ και Μπελγορόδου (χηρεύει).
    Έδρα Κούρσκ.

  2. Ο Βορονέζ και Ζαντόνσκ (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Μόσχας Σέργιος.
    Έδρα Βορονέζ.

  3. Ο Πένζας και Σαράνσκ (χηρεύει).
    Έδρα Πένζα.

  4. Ο Ορέλ και Μτσένσκ (χηρεύει).
    Έδρα Ορέλ.

  5. Ο Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ (χηρεύει).
    Έδρα Ταμπώβ.

στ) Αρχιερείς Επαρχιών στον Βόλγα.

Επίσκοποι

  1. Ο Αστραχανίου και Τσαρέβου (χηρεύει).
    Έδρα Άστραχαν.

  2. Ο Σαρατώβου και Πετρώβου (χηρεύει).
    Έδρα Σαράτωβ.

  3. Ο Ουλιανώβου (χηρεύει).
    Έδρα Ουλιανώβσκ.

  4. Ο Κουϊμπισέβου και Συζράν (χηρεύει).
    Έδρα Κουϊμπισέβ.

  5. Ο Καζάν (χηρεύει).
    Έδρα Καζάν.

  6. Ο Στάλινγκραδ (χηρεύει).
    Έδρα Στάλινγκραδ (Βολγογκράδ).

ζ) Αρχιερείς στον Βόρειο Καύκασο.

Επίσκοποι

  1. Ο Κρασνοδάρ και Κουμπάν (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Μόσχας Σέργιος.
    Έδρα Κρασνοδάρ.

  2. Ο Σταυρουπόλεως (χηρεύει).
    Έδρα Σταυρούπολη.

  3. Ο Ροστόβου και Ταϊγανίου (χηρεύει).
    Έδρα Ροστώβ.

  4. Ο Ντον και Νοβοτσερκάσκ (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Ταϊγανίου Ιωσήφ.
    Έδρα Νοβοτσερκάσκ.

Βικάριος Επίσκοπος

  1. Ο Ταϊγανίου Ιωσήφ. 27-11-1932.
    Βικάριος της Ι.Ε. Ροστόβου.

η) Αρχιερείς στα Ουράλια.

Επίσκοποι

  1. Ο Τσκαλώβου (χηρεύει).
    Έδρα Τσκαλώβ (Ορενμπούργκ).

  2. Ο Σβερδλόβου και Ιρμπίτσκης (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Μόσχας Σέργιος.
    Έδρα Σβερδλόφσκ.

  3. Ο Ιζέβου και Ουδμουρτίας (χηρεύει)
    Έδρα Ιζέφσκ.

  4. Ο Μολοτώβου (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Μόσχας Σέργιος.
    Έδρα Πέρμη (Μολότοφ).

  5. Ο Ουφάς και Δαβλεκανώβου (χηρεύει).
    Έδρα Ουφά.

θ) Αρχιερείς στη Δυτική Σιβηρία.

 Επίσκοποι

  1. Ο Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης (χηρεύει).
    Έδρα Νοβοσιμπίρσκ.

  2. Ο Όμσκ και Παυλουπόλεως (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Μόσχας Σέργιος.
    Έδρα Όμσκ.

ι) Αρχιερείς στην Ανατολική Σιβηρία και στην Άπω Ανατολή.

Επίσκοποι

  1. Ο Ιρκούτσκ και Τσιτά (χηρεύει).
    Έδρα Ιρκούτσκ.

  2. Ο Κρασνογιάρσκ (χηρεύει).
    Έδρα Κρασνογιάρσκ.

ια) Αρχιερείς στην Ουκρανία.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Βολυνίας και Λούτσκ Νικόλαος. 07-04-1922. (Εκλογή 1940, από Πετερχώβου).
    Έδρα Λούτσκ.

  2. Ο Ροβνό και Κρεμένετς Αλέξιος. 03-09-1922.
    Έδρα Ροβνό.
    Σημείωση: Ο Αρχιεπίσκοπος Ροβνό Αλέξιος εντάχθηκε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρωσίας από την Εκκλησία της Πολωνίας.

Επίσκοποι

  1. Ο Τσερνιγόβου και Κόζελετς Στέφανος. 26-08-1926.
    Έδρα Τσερνιγώβ.

  2. Ο Ζιτόμιρ και Όβρουτς Δαμασκηνός. 22-08-1940.
    Έδρα Ζιτόμιρ.

  3. Ο Κιέβου και Γαλικίας (χηρεύει).
    Έδρα Κίεβο.

  4. Ο Οδησσού και Χερσώνος (χηρεύει).
    Έδρα Οδησσός.

  5. Ο Βιννίτσης και Ποδόλσκ (χηρεύει).
    Έδρα Βίννιτσα.

  6. Ο Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόζιε (χηρεύει).
    Έδρα Δνεπροπετρώβ.

  7. Ο Ταυρίδος και Συμφεροπόλεως (χηρεύει).
    Έδρα Συμφερόπολη.

  8. Ο Κάμενετς Ποδόλσκ (χηρεύει).
    Έδρα Κάμενετς Ποδόλσκ.

  9. Ο Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου (χηρεύει).
    Έδρα Χάρκοβο.

  10. Ο Πολτάβας και Περεγιασλάβας (χηρεύει).
    Έδρα Πολτάβα.

Βικάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Κάμενετς Κασίρας Αντώνιος. 25-02-1923.
    Βικάριος της Ι.Ε. Βολυνίας.
    Σημείωση: Ο Επίσκοπος Κάμενετς Κασίρας Αντώνιος
    εντάχθηκε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρωσίας από την Εκκλησία της Πολωνίας.

  2. Ο Οστρόγκ Σίμων. 24-03-1924.
    Βικάριος της Ι.Ε. Βολυνίας.
    Σημείωση: Ο Επίσκοπος Οστρόγκ εντάχθηκε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρωσίας από την Εκκλησία της Πολωνίας.

ιβ) Αρχιερείς στις υπόλοιπες Σοβιετικές Δημοκρατίες και κατεχόμενα εδάφη.

Μητροπολίτες

  1. Ο Βίλνας και Λιθουανίας Ελευθέριος. 21-08-1911. (+ 31-12-1940).
    Έδρα Βίλνα.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Γροδνό και Βιλέικας Παντελεήμων. 02-06-1913. (Εκλογή 24-06-1940, από Πίνσκ).
    Έδρα Γροδνό.

Επίσκοποι

  1. Ο Πετσέρης Ιωάννης. 25-04-1926. (Εκλογή 1940, από π. Πετσέρης).
    Έδρα Πετσέρη.
    Σημείωση: Ο Επίσκοπος Πετσέρης Ιωάννης εντάχθηκε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Ρωσίας από την υπό το Οικουμενικό Πατριαρχείο αυτόνομη Εκκλησία της Εσθονίας.

  2. Ο Μογιλιέβου και Μοστισλάβου (χηρεύει).
    Έδρα Μογιλέβ.

  3. Ο Μίνσκ (χηρεύει).
    Έδρα Μίνσκ.

  4. Ο Γομέλ και Μοζύρ (χηρεύει).
    Έδρα Γομέλ.

  5. Ο Κισινιώβου και Μολδαβίας (χηρεύει).
    Έδρα Κισινιώφ.

  6. Ο Τασκένδης και Μέσης Ασίας (χηρεύει).
    Έδρα Τασκένδη.

  7. Ο Σεμιμπαλαντίνσκ και Παυλουπόλεως (χηρεύει).
    Έδρα Σεμιμπαλαντίνσκ Καζαχστάν.

  8. Ο Άλμα Άτα και Καζαχστάν (χηρεύει).
    Έδρα Άλμα Άτα.

  9. Ο Ουράλσκ και Ποκρώβου (χηρεύει).
    Έδρα Ουράλσκ.

Βικάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Ποκρώβου Παύλος. 31-03-1924. (+ 14-10-1940).
    Βικάριος της Ι.Ε. Ουράλσκ.

ιγ) Αρχιερείς εν Υπερορία.

Μητροπολίτες

  1. Ο Τόκιο και Ιαπωνίας Σέργιος. 06-11-1905.
    Έδρα Τόκιο.

  2. Ο Αλεουτίων και Βορείου Αμερικής Βενιαμίν. 10-02-1919.
    Έδρα Νέα Υόρκη.

Επίσκοποι

  1. Ο Δυτικής Ευρώπης (χηρεύει).
    Έδρα Παρίσι.

Τιτουλάριοι Επίσκοποι

ιδ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Ταυρίδος και Συμφεροπόλεως Δημήτριος. 23-04-1902.

  2. Ο π. Βίλνας και Λίδας Θεοδόσιος. 23-03-1903.

  3. Ο π. Σαρατώβου και Πετρώβου Δοσίθεος. 18-01-1909.

  4. Ο π. Ταμπώβου και Κοζλώβου Ζηνόβιος. 11-12-1911.

  5. Ο π. Τσελιάμπινσκ και Τριάδος Ναζάριος. 01-07-1912. (+ 08-05-1940).

  6. Ο π. Πέρμης Βαρλαάμ. 13-01-1913.

  7. Ο π. Όμσκ Φίλιππος. 06-08-1916.

  8. Ο π. Ορέλ Νικόλαος. 15-11-1919.

  9. Ο π. Βασιλσούρσκ Βαρνάβας. 16-02-1920.

  10. Ο π. Κυριλλώβου Τύχων. 22-03-1920.

  11. Ο π. Βόλογδα και Τότμας Ιουβενάλιος. 12-04-1920.

  12. Ο π. Τότμας Γαβριήλ. 26-05-1920.

  13. Ο π. Πσκώβου Βαρλαάμ. 09-05-1921.

  14. Ο π. Κοβρώβου Αθανάσιος. 17-06-1921.

  15. Ο π. Ταμπώβου και Σάτσκ Βασσιανός. 08-08-1921.

  16. Ο π. Ιβανόβου και Κίνεσμα Βασίλειος. 14-09-1921.

  17. Ο π. Βόλογδα και Τότμας Γεώργιος. 30-01-1922. (Παύση Σεπτέμβριος 1940).

  18. Ο π. Κοροστέν Λεόντιος. 03-09-1922.

  19. Ο π. Τσερέποβετς Μακάριος. 14-09-1922.

  20. Ο π. Ροστόβου και Ταϊγανίου Νικόλαος. 09-12-1922.

  21. Ο π. Μάλαγιας Βίσερας Κύριλλος. 22-03-1923.

  22. Ο π. Ορέλ Ιωαννίκιος. 27-05-1923.

  23. Ο π. Γέλετς Λουκάς. 30-05-1923.

  24. Ο π. Κουργάν Ιωάννης. 14-08-1923.

  25. Ο π. Κλίν Γαβριήλ. 16-09-1923.

  26. Ο π. Σερπουχώβου και Κασίρας Μανουήλ. 23-09-1923.

  27. Ο π. Σκόπιν Δημήτριος. 24-09-1923.

  28. Ο π. Μούρομ Συμεών. 17-12-1923.

  29. Ο π. Αστραχανίου Ανδρέας. 13-01-1924.

  30. Ο π. Αρζαμά Στέφανος. 11-05-1924.

  31. Ο π. Κουζνέτσκ Σεραφείμ. 15-08-1924.

  32. Ο π. Βιτέργκας Βασίλειος. 29-08-1924. (+ 19-11-1940).

  33. Ο π. Βόλογδα και Τότμας Στέφανος. 30-08-1924.

  34. Ο π. Στάλινγκραδ Αντώνιος. 17-11-1924.

  35. Ο π. Μοζάισκ Αλέξιος. 28-03-1926.

  36. Ο π. Άλμα Άτα Γερμανός. 01-11-1926.

  37. Ο π. Βλαδίμης Σέργιος. 06-05-1927.

  38. Ο π. Κασίρας Αρσένιος. 02-10-1927.

  39. Ο π. Αρχαγγέλου Ιωάννης. 12-10-1928.

  40. Ο π. Μούρομ Νικόλαος. 29-03-1931.

  41. Ο π. Καλλίνιν και Κάσιν Νικηφόρος. 21-06-1931.

  42. Ο π. Χαρκόβου και Αχτύρκας Αλέξανδρος. 30-10-1932. (+ 24-05-1940).

  43. Ο π. Βόλσκ Γεώργιος. 13-08-1933.

  44. Ο π. Άλμα Άτα Αλέξανδρος. 03-09-1933.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.