Σημαντική διάκριση του ΕΠΑΛ Κασσάνδρας

Θα θέλαμε να σας ανακοινώσουμε πως η συμμετοχή του σχολείου μας στο διαγωνισμό ?iSocial Video Challenge? επιλέχθηκε ως η καλύτερη. Στον φετινό διαγωνισμό με θέμα ?Online Social Networks for Health and Well-being? κλήθηκαν μαθητές αλλά και πρωτοετείς φοιτητές από όλη την Ευρώπη να προτείνουν έναν καινοτόμο τρόπο με τον οποίο η χρήση κοινωνικών δικτύων θα μπορούσε να αποβεί σε όφελος των χρηστών και του συνόλου της κοινωνίας.

Η ομάδα των μαθητών του Τομέα Πληροφορικής, Γιουβανούδη Σουζάνας και Δημητριάδη Γιάννη καθώς και των υπευθύνων καθηγητών, Κουτρουμπή Πηνελόπης και Γιαμαλή Άγγελου κατάφεραν να διακριθούν με την πρότασή τους με τίτλο ?Improving health and well being via facebook?.

Ως αποτέλεσμα της διάκρισης αυτής καλούνται να παρουσιάσουν την ιδέα τους στο i-social workshop που θα πραγματοποιηθεί στα πλαίσια του 21ου Ευρωπαϊκού Συνεδρίου για την έρευνα στην Ασφάλεια Υπολογιστών (ESORICS 2016) στο Ηράκλειο, στις 26 και 27 Σεπτεμβρίου.

Μπορείτε να δείτε το βίντεο που προωθεί την πρόταση στον παρακάτω σύνδεσμο