Επέκταση δικτύου υπολογιστών σε μεγάλη απόσταση, χωρίς μεγάλα καλώδια και κεραίες

Αν κάποιο σχολείο (ισχύει και για το σπίτι) θέλει να επεκτείνει το δίκτυο και το Internet σε μεγάλη απόσταση, δε χρειάζεται να χρησιμοποιήσει καλώδια, εγκαταστάσεις κλπ. Η λύση που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακούει στο όνομα POWERLINE adapters. Είναι ειδικές συσκευές οι οποίες μπαίνουν στην πρίζα της ΔΕΗ, και στέλνουν το Internet σε οποιαδήποτε άλλη πρίζα της ΔΕΗ του σχολείου (ή του σπιτιού). Δεν επηρεάζεται κανένα στοιχείο της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης και επιπλέον δεν έχει ακτινοβολία.

Όπως φαίνεται και από τη φωτογραφία, από τη μια μεριά είναι απλή πρίζα, ενώ από την άλλη έχει έξοδο για φισάκι Ethernet. Επιπλέον στο σημείο στο οποίο θα τοποθετήσετε τη συσκευή μπορείτε στη συνέχεια να βάλετε και κάποιο switch ώστε να εξυπηρετήσετε πολλούς υπολογιστές στον νέο χώρο.

Υπάρχουν φθηνές και ακριβές λύσεις. Το πιο ακριβό σημαίνει συνήθως πιο γρήγορο, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις είναι άχρηστο. Για ταχύτητες 100 – 200 Mbps οι τιμές είναι στα 30-40 ευρώ τα δύο.