Συνεργατικό Μάθημα

Πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο «Ο Αριστοτέλης ? Ευρωπαίος;!»: 12 μαθήτριες της Α? Λυκείου του ΓΕΛ Ορμύλιας με την καθηγήτριά τους ΠΕ05 Γαλλικών κ. Σάγγου Αναστασία, στα πλαίσια του μαθήματος του Ελληνικού και Ευρωπαϊκού Πολιτισμού, μάθημα επιλογής της Α? Λυκείου, υλοποίησαν ένα πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο «Ο Αριστοτέλης ? Ευρωπαίος;!». «Αφορμή αποτέλεσε ο εορτασμός των 2400 χρόνων από τη γέννηση του Αριστοτέλη, του συμπατριώτη μας και η ανακήρυξη του έτους 2016-2017 ως έτος Αριστοτέλη από την UNESCO.» Βασικός στόχος του προγράμματος ήταν να εξοικειωθούν και να μυηθούν στις βασικές έννοιες της αριστοτελικής σκέψης, και στη συνέχεια να διερευνήσουν το ρόλο και την παρουσία της αριστοτελικής σκέψης στη διαμόρφωση της σύγχρονης ευρωπαϊκής πραγματικότητας. Σε ένα πρώτο στάδιο, ασχολήθηκαν με βασικές έννοιες όπως «η πόλις», « ο πολίτης», «η ευδαιμονία», «η αρετή», «η ηθική», «η λογική», «η μεσότητα», «η δημοκρατία», «η φιλοσοφία-επιστήμη», « η παιδεία», προσπαθώντας να διερευνήσουν την αριστοτελική τους διάσταση. Σε ένα δεύτερο στάδιο επιχείρησαν να δούν την επιρροή της αριστοτελικής σκέψης στη διαμόρφωση της ευρωπαϊκής κουλτούρας και ταυτότητας, τόσο στο παρελθόν όσο και σήμερα.

Πραγματοποιήθηκε συνεργατικό μάθημα της ομάδας των μαθητριών της Α Λυκείου του ΓΕΛ Ορμύλιας με τους μαθητές της Γ? Λυκείου του 15ου ΓΕΛ Κρυονερίου Αττικής με θέμα την αριστοτελική σκέψη στα Ηθικά Νικομάχεια όπου οι μαθητές αντάλλαξαν απόψεις και έθεσαν ερωτήματα πάνω στο έργο και τη σημασία του έργου του Αριστοτέλη. Το μάθημα συντόνισε η υπεύθυνη Καθηγήτρια ΠΕ05 Γαλλικών κ. Σάγγου Αναστασία . Ενδεικτικό απόσπασμα στο παρακάτω video

Το ΚΕΠΛΗΝΕΤ συμμετείχε με τεχνική υποστήριξη του συνεργατικού μαθήματος