Διακοπή Αναλογικού Σήματος για τα VBI

ΘΕΜΑ: «Λήψη υπηρεσίας EDCAST μετά την παύση των αναλογικών μεταδόσεων»

Έπειτα από την αναβάθμιση των τηλεοπτικών μεταδόσεων στην επίγεια ψηφιακή πλατφόρμα και την παύση των αναλογικών μεταδόσεων, δημιουργούνται προβλήματα στη λήψη της υπηρεσίας EdCast (VBI) στα σχολεία της χώρας.
Μετά από σχετική Υπουργική απόφαση θα γίνει διακοπή της εκπομπής του αναλογικού σήματος (ΕΤ1 κανάλι 37) και ταυτόχρονα έναρξη της ψηφιακής μετάδοσης (Κανάλι 23) από το κέντρο εκπομπής του Χορτιάτη, στις 14 Δεκεμβρίου 2012 και ώρα 03:00. Η αλλαγή αφορά στους νομούς: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΠΕΛΛΑΣ, ΚΙΛΚΙΣ, ΠΙΕΡΙΑΣ και ΗΜΑΘΙΑΣ, καθώς και μέρος του νομού ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ.
Τα σχολεία των περιοχών αυτών, για να συνεχίσουν να λαμβάνουν δεδομένα μέσω VBI, θα πρέπει να προμηθευτούν, να εγκαταστήσουν και να ρυθμίσουν έναν αποκωδικοποιητή Mpeg4 (ή Mpeg2).
Πληροφορίες σχετικά με την προμήθεια, εγκατάσταση και ρύθμιση του αποκωδικοποιητή στην ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.unisystems.gr/download/edcast.pdf