Actionaid: ο κύριος 2Π (Παγκόσμιος Πολίτης) στο σχολείο μας

Με μεγάλη μας χαρά φιλοξενούμε στο νηπιαγωγείο μας τον Κο 2Π και τη δανειστική εκπαιδευτική βαλίτσα 2Π απο την Αctionaid.

Ο Κος 2Π,  ξεκίνησε ταξίδια για να γνωρίσει τον κόσμο. Σιγά-σιγά ταξιδεύοντας διαπίστωσε ότι τα προβλήματα που αφορούν τον κόσμο μας είναι τοπικά και παγκόσμια και ότι μεταξύ τους συνδέονται. Τότε αποφάσισε να γίνει μέρος της λύσης αναλαμβάνοντας δράση για έναν πιο δίκαιο κόσμο και έγινε παγκόσμιος πολίτης, κι εμείς ακολουθήσαμε το παράδειγμά του.

Ο κύριος 2Π, μια κούκλα που ενσαρκώνει τον παγκόσμιο πολίτη και τα ταξίδια του καθώς και μια πληθώρα υλικού της δανειστικής εκπαιδευτικής βαλίτσας που τον συνοδεύει πρόκειται να βοηθήσουν τα παιδιά να ανακαλύψουν τι συμβαίνει στον κόσμο και πως αυτός λειτουργεί, δίνοντάς τους το ερέθισμα να προβληματιστούν για το ποιος είναι ο δικός τους ρόλος μέσα σε αυτόν. Βασικές έννοιες-θεματικές που προσεγγίζονται στις δραστηριότητες:

ανθρώπινα δικαιώματα, φτώχεια, ανισότητα, περιβάλλον/κλιματικές αλλαγές, βιώσιμη ανάπτυξη, καταναλωτισμός.

Ο Κος 2Π στο σχολείο μας