Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1940

Ημερολόγιο συμβάντων

Θ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Χρύσανθος. 26-05-1913.
Έδρα Αθήνα.

Τιτουλάριοι και Βοηθοί Επίσκοποι.

  1. Ο Πατάρων Μελέτιος. 19-12-1910.

  2. Ο Ταλαντίου Παντελεήμων. 30-09-1936.

  3. Ο Βρεσθένης Γερμανός. 30-09-1936.

Ι. Παλαιά Ελλάδα

α) Μητροπολίτες στη Στερεά Ελλάδα.

  1. Ο Φθιώτιδος Αμβρόσιος. 05-06-1911.
    Έδρα Λαμία.

  2. Ο Θηβών και Λεβαδείας Συνέσιος. 20-05-1912.
    Έδρα Λιβαδειά.

  3. Ο Αιτωλίας και Ακαρνανίας Ιερόθεος. 24-07-1914.
    Έδρα Μεσολόγγι.

  4. Ο Χαλκίδος Γρηγόριος. 21-12-1922.
    Έδρα Χαλκίδα.

  5. Ο Καρυστίας και Σκύρου Παντελεήμων. 24-12-1922.
    Έδρα Κύμη.

  6. Ο Μεγαρίδος Ιάκωβος. 11-01-1935.
    Έδρα Μέγαρα.

  7. Ο Φωκίδος Αθανάσιος. 22-03-1936.
    Έδρα Άμφισσα.

  8. Ο Ναυπακτίας και Ευρυτανίας Γερμανός. 22-03-1936.
    Έδρα Ναύπακτος.

β) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

  1. Ο Άρτης Σπυρίδων. 23-05-1912.
    Έδρα Άρτα.

  2. Ο Τρίκκης και Σταγών Πολύκαρπος. 12-10-1914.
    Έδρα Τρίκαλα.

  3. Ο Λαρίσης και Πλαταμώνος Δωρόθεος. 20-12-1922.
    Έδρα Λάρισα.

  4. Ο Δημητριάδος Ιωακείμ. 28-06-1923.
    Έδρα Βόλος.

  5. Ο Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων Ιεζεκιήλ. 01-11-1924.
    Έδρα Καρδίτσα.

γ) Μητροπολίτες στην Πελοπόννησο.

  1. Ο Μαντινείας και Κυνουρίας Γερμανός. 12-10-1906.
    Έδρα Τρίπολη.

  2. Ο Πατρών Αντώνιος. 29-12-1906.
    Έδρα Πάτρα.

  3. Ο Μονεμβασίας και Σπάρτης Διονύσιος. 21-12-1914.
    Έδρα Σπάρτη.
    Σημείωση: Δυνάμει του Ν. 2170/1940 (ΦΕΚ 5/4-1-1940) η Ι.Μ. Σπάρτης μετωνομάστηκε σε "Μονεμβασίας και Σπάρτης".

  4. Ο Ηλείας Αντώνιος. 24-12-1922.
    Έδρα Πύργος.

  5. Ο Μεσσηνίας Πολύκαρπος. 09-04-1923.
    Έδρα Καλαμάτα.

  6. Ο Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Θεόκλητος. 01-11-1924.
    Έδρα θερινή Καλάβρυτα, χειμερινή Αίγιο.

  7. Ο Τριφυλίας και Ολυμπίας Άνθιμος. 01-11-1924.
    Έδρα Κυπαρισσία.

  8. Ο Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως Προκόπιος. 17-06-1934.
    Έδρα Δημητσάνα.

  9. Ο Γυθείου, Οιτύλου και Κυθήρων Προκόπιος. 30-09-1936.
    Έδρα Γύθειο.

  10. Ο Αργολίδος Ιωάννης. 25-06-1939.
    Έδρα Ναύπλιο.

  11. Ο Κορινθίας Μιχαήλ. 10-09-1939.
    Έδρα Κόρινθος.

δ) Μητροπολίτες στα νησιά του Ιονίου.

  1. Ο Κερκύρας και Παξών Αλέξανδρος. 27-10-1907.
    Έδρα Κέρκυρα.

  2. Ο Κεφαλληνίας Γερμανός. 14-06-1934.
    Έδρα Αργοστόλι.

  3. Ο Ζακύνθου Χρυσόστομος. 15-06-1934.
    Έδρα Ζάκυνθος.

  4. Ο Λευκάδος και Ιθάκης Δωρόθεος. 29-09-1940.
    Έδρα Λευκάδα.

ε) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

  1. Ο Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης Προκόπιος. 19-05-1912.
    Έδρα Ύδρα.

  2. Ο Σύρου, Τήνου, Άνδρου, Κέας και Μήλου Φιλάρετος. 21-06-1923.
    Έδρα Ερμούπολη.

  3. Ο Παροναξίας και Θήρας Χερουβείμ. 12-05-1935.
    Έδρα Νάξος.

στ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Αργολίδος Ιερόθεος. 06-02-1919.

  2. Ο π. Κορινθίας (Αθηνών) Δαμασκηνός. 20-12-1922.

II. Νέες Χώρες.

α) Μητροπολίτες στην Κεντρική Μακεδονία.

  1. Ο Κασσανδρείας Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 02-11-1903.
    Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.

  2. Ο Θεσσαλονίκης Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 09-10-1905.
    Έδρα Θεσσαλονίκη.

  3. Ο Κίτρους Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 14-09-1908.
    Έδρα Κατερίνη.

  4. Ο Εδέσσης και Πέλλης Κωνστάντιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 08-08-1910.
    Έδρα Έδεσσα.

  5. Ο Βερροίας και Ναούσης Πολύκαρπος, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 24-04-1911.
    Έδρα Βέρροια.

  6. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου Σωκράτης, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 06-11-1911.
    Έδρα Αρναία Χαλκιδικής.
    Σημείωση: Δυνάμει του Ν. 2170/1940 (ΦΕΚ 5/4-1-1940) η Ι.Μ. Ιερισσού και Αγίου Όρους μετωνομάστηκε σε "Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου".

  7. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 27-02-1922.
    Έδρα Κιλκίς.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Ολύμπου Καλλίνικος. 09-12-1936.
    Βοηθός της Ι.Μ. Θεσσαλονίκης.

β) Μητροπολίτες στην Ανατολική Μακεδονία.

  1. Ο Ζιχνών Αλέξανδρος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 08-07-1910.
    Έδρα Νέα Ζίχνη.

  2. Ο Φιλίππων και Νεαπόλεως Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 26-12-1910.
    Έδρα Καβάλα.

  3. Ο Σερρών Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 16-03-1914.
    Έδρα Σέρρες.

  4. Ο Δράμας Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 19-08-1914.
    Έδρα Δράμα.

  5. Ο Ελευθερουπόλεως Σωφρόνιος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 05-03-1917.
    Έδρα Ελευθερούπολη.

  6. Ο Σιδηροκάστρου Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 04-04-1926.
    Έδρα Σιδηρόκαστρο.

  7. Ο Νευροκοπίου, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Δράμας Βασίλειος.
    Έδρα Κάτω Νευροκόπι.

γ) Μητροπολίτες στη Δυτική Μακεδονία.

  1. Ο Σισανίου και Σιατίστης Διόδωρος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 26-02-1912.
    Έδρα Σιάτιστα.

  2. Ο Γρεβενών Γερβάσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Μακεδονίας. 29-12-1913.
    Έδρα Γρεβενά.

  3. Ο Σερβίων και Κοζάνης Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 04-05-1914.
    Έδρα Κοζάνη.

  4. Ο Φλωρίνης Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 28-02-1926.
    Έδρα Φλώρινα.

  5. Ο Καστορίας Νικηφόρος, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μακεδονίας. 22-03-1936.
    Έδρα Καστοριά.

δ) Μητροπολίτες στη Θράκη.

  1. Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 10-07-1911.
    Έδρα Ξάνθη.

  2. Ο Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός Αιμιμόντου. 06-08-1911.
    Έδρα Διδυμότειχο.

  3. Ο Αλεξανδρουπόλεως Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 05-11-1917.
    Έδρα Αλεξανδρούπολη.

  4. Ο Μαρωνείας και Θάσου Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 09-12-1938. (+ 13-12-1940).
    Έδρα Κομοτηνή.

ε) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

  1. Ο Ιωαννίνων Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 16-07-1906.
    Έδρα Ιωάννινα.

  2. Ο Ελασσώνος Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 11-10-1918.
    Έδρα Ελασσώνα.

  3. Ο Παραμυθίας και Φιλιατών Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Θεσπρωτίας. 20-02-1922.
    Έδρα Παραμυθιά.

  4. Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 08-08-1926. (Εκλογή 29-02-1940, από Λευκάδος).
    Έδρα Δελβινάκι.

  5. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Ανδρέας, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 22-03-1936.
    Έδρα Πρέβεζα.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

  1. Ο Λήμνου Στέφανος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 31-03-1902.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.

  2. Ο Μυτιλήνης Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 16-03-1908.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  3. Ο Χίου Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 10-07-1911.
    Έδρα Χίος.

  4. Ο Σάμου και Ικαρίας Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 10-03-1913.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

  5. Ο Μηθύμνης Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 06-03-1922.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

ζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Χίου Πολύκαρπος. 06-06-1894.

  2. Ο π. Λαγκαδά Γερμανός. 02-03-1903.

  3. Ο π. Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Ιωάννης. 29-11-1909.

  4. Ο π. Νευροκοπίου Ευγένιος. 19-06-1911.

  5. Ο π. Νευροκοπίου Φιλόθεος. 26-12-1916.

  6. Ο π. Αρδαμερίου Καλλίνικος. 08-10-1924.

  7. Ο π. Παραμυθίας και Φιλιατών Αθηναγόρας. 20-09-1925.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.