ΤΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ ΤΩΝ ΣΑΠΩΝ

ΤΑ 70 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜ. ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΛΑΪΚΟΙ ΟΡΓΑΝΟΠΑΙΚΤΕΣ

ΤΟ ΖΑΛΟΓΓΟ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ

Σάπες 1955: Εκδήλωση για την Κύπρο και κατά των Άγγλων. Νέοι και μεγαλύτεροι κάτοικοι των Σαπών γονατισμένοι γύρω από το παλιό ηρώο εκδηλώνουν την αντίθεσή τους για τα γεγονότα στην Κύπρο. Στα πανώ που έχουν γράφουν μεταξύ των άλλων: "Να φύγουν οι Άγγλοι από την Κύπρο" - "Ο Καραολής είναι αθώος" - "ΕΝΩΣΙΣ- ΚΥΠΡΟΣ - Η ΚΥΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ" - "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ" - "Να παύσουν οι χιτλερικές βαρβαρότητες στην Κύπρο" και άλλα. Τί έγινε την εποχή εκείνη: Ο Μιχαλάκης Καραολής στις 28 Αυγούστου 1955, μαζί με το συναγωνιστή του Ανδρέα Παναγιώτου σκότωσαν τον αστυνομικό Ηρόδοτο Πουλλή, την ώρα που παρακολουθούσε μια συγκέντρωση του ΑΚΕΛ. Ο Παναγιώτου διέφυγε, ενώ ο Καραολής συνελήφθη σε ενέδρα από τις αγγλικές δυνάμεις και φυλακίστηκε στις Κεντρικές Φυλακές Λευκωσίας. Στις 28 Οκτωβρίου καταδικάσθηκε σε θάνατο, παρότι η σφαίρα που σκότωσε τον ελληνοκύπριο αστυνομικό προέρχοταν από το όπλο του Παναγιώτου. Οι Αγγλοι δεν του συγχώρησαν ότι κατά τη διάρκεια της ανάκρισης δεν είχε αποκαλύψει τους συναγωνιστές του. (ΑΡΧΕΙΟ ΓΙΩΡΓΟΥ ΓΚΑΖΙΝΟΥ)

Κατάθεση στεφάνων στο ηρώο Σαπών το 1960. Πρόσθεσα αυτή τη φωτογραφία για να δείτε τα έργα διαμόρφωσης του κεντρικού δρόμου, που ακόμη και την ημέρα της γιορτής τα μηχανήματα δούλευαν. Το δήμαρχο Χρ. Τσιτσώνη αντικαθιστά ο αντιδήμαρχος Γιώργος Παπαδόπουλος, ανάμεσα στο δημοτικό σύμβουλο Θεοδ. Μπακιρτζή και το διοικητή του Α.Τ. Σαπών Δρούλια. Ο αξιωματικός είναι ο Πέτρος Κονδυλάκης, απόγονος του συγγραφέα Ιωάννη Κονδυλάκη. Το ήξερα γιατί μικρός εγώ τότε, συμμαθητής με την κόρη του Στέλλα, μας έκανε φροντιστήριο στα μαθηματικά, στο σπίτι της γιαγιάς μου, όπου κατοικούσε με ενοίκιο.