Σάπες: ο τόπος μας

Μέρος Β'

Β' ΤΜΗΜΑ

ΠΡΟΛΟΓΟΣ

Η ιστοσελίδα 'Σάπες: ο τόπος μας", αποτελείται πλέον από δύο μέρη. Το Α' και Β'. Ο διαχωρισμός έγινε για λόγους πρακτικούς! Λόγω του μεγάλου όγκου της ύλης με κείμενο και φωτογραφικό υλικό, στο λογισμικό δημιουργίας των ιστοσελίδων εμφανίστηκαν προβλήματα διαχείρισης της μνήμης στην αποθήκευση κάθε νέας προσθήκης!
Έτσι, αποφάσισα το διαχωρισμό της ύλης σε δύο μέρη. Η σύνδεση μεταξύ τους θα είναι εύκολη με τις ανάλογες παραπομπές... (3/11/2021).
ΚΛΙΚ για να πάτε στο Α' μέρος!

Η σελίδα φιλοξενείται  στο Σχολικό Δίκτυο

<Πρόσωπα>

Εδώ, υπάρχουν πρόσωπα, τα οποία έχουν αναπτύξει μια σημαντική δραστηριότητα, πέρα από τη βασική τους ενασχόληση που κατά βάση τιμά τον ίδιο τον εαυτό τους, αλλά και τον τόπο τους. Κατάγονται ή έζησαν στην περιοχή μας. Λογοτεχνία, ζωγραφική, μουσική, ποίηση είναι μερικά από τα ταλέντα αυτών των προσώπων!

<Ασχολίες>

Η ενότητα αναφέρεται στις ασχολίες των κατοίκων μιας άλλης, περασμένης εποχής.  Επαγγέλματα και τέχνες που έχουν αλλάξει μορφή ή πλέον δεν υπάρχουν!   Ένας τόπος, που κάποτε έσφυζε από ζωή και ανάπτυξη, χάρη στην εργατικότητα των πολλών κατοίκων της... Και δεν είναι υπερβολικό αν υποστηρίξουμε ότι τότε ο τόπος είχε οικονομική αυτάρκεια!

<Σελίδες Ιστορίας>

Θέματα που έχουν σχέση με την ιστορία της Θράκης.
Ο αναγνώστης μπορεί να έχει μια γενική ενημέρωση των ιστορικών γεγονότων σε μια κρίσιμη εποχή αλλαγών, εκτοπίσεων, μετακινήσεων, και ταλαιπωριών.
 Η γνώση μας για τα ιστορικά γεγονότα στη γη της Θράκης είναι μικρή!

<Βιβλία - Εκδόσεις>

Κάποια πρόσωπα ή σχολεία έχουν ασχοληθεί με τη συγγραφή ιστορικών ή λογοτεχνικών βιβλίων & εργασιών. Γράφτηκαν για τον τόπο μας  ή από πρόσωπα του τόπου μας...

Το τελευταίο θέμα

Από τη θέση αυτή θα παρουσιάζεται κάθε φορά. το τελευταίο νέο θέμα που θα προστίθεται στην ιστοσελίδα.

"Τα ταξί (αγοραία) των Σαπών"

Λίγο χρόνο πριν από το 1950, άρχισαν να εμφανίζονται στον τόπο μας τα πρώτα αγοραία Δ.Χ. αυτοκίνητα. Η ιδιωτική πρωτοβουλία ήρθε να καλύψει ένα κενό που αφορούσε τις μετακινήσεις των κατοίκων της Επαρχίας Σαπών. Το ΚΤΕΛ που τότε δημιουργήθηκε ήταν σε πρωτόγονη κατάσταση. Λεωφορεία που πριν ήταν οχήματα του στρατού με λίγες τροποποιήσεις χρησιμοποιούνταν για την εξυπηρέτηση των επιβατών! Όμως ήταν λίγα, και τα δρομολόγια ελάχιστα. Οι άνθρωποι δεν μπορούσαν να εξυπηρετη-θούν. Αυτή την εξυπηρέτηση την είχαν με τα ταξί. Μπορούσαν να μεταφέρονται όποια ώρα και όπου ήθελαν... Διαβάστε στη σελίδα ενδιαφέρουσες πληροφορίες: +>>

Μέρος ΙΙ

Έλα στο Ι μέρος