Αρχαιολογία της πόλης των Αθηνών.
Eξαιρετικό μοναδικό εκδοτικό έργο, του Εθνικου Ιδρυματος Ερευνών, που τώρα το εχουμε δωρεάν σε ηλεκτρονική μορφή!
Περιέχει και όλα τα αξιόλογα κτίρια της Αθήνας ( κεφάλαιο: ΑΡΧΕΙΟ ΝΕΟΤΕΡΩΝ ΜΝΗΜΕΙΩΝ )
Αν κάνετε κλικ πάνω στο όνομα του κτιρίου, εμφανίζεται φωτογραφία και πληροφορίες για το κτίριο!!!

Αποθετήριο εκπαιδευτικού περιεχομένου για την Ακρόπολη

Το αποθετήριο εκπαιδευτικού περιεχομένου για την Ακρόπολη ενσωματώνει υλικό του Τομέα Ενημέρωσης και Εκπαίδευσης της Υπηρεσίας Συντήρησης Μνημείων Ακρόπολης και υποστηρίζει με δυναμικό τρόπο την αναπαράσταση και ερμηνεία του παρελθόντος. Εκπαιδευτικοί, μαθητές και οικογένειες μπορούν να πλοηγηθούν στο αποθετήριο και να εμπλουτίσουν τόσο το μάθημα στο σχολείο όσο και την επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο και στο μουσείο Ακρόπολης.

Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού - Ελληνική ιστορία

Click?στην ιστορία

Προσωπογραφίες
InfluentialPictureΑυτή η εικόνα, είναι αξιοσημείωτη. Ακόμα πιο εκπληκτικό, ο καμβάς είναι μηχανογραφημένος με άρθρα της WIKIPEDIA.
Όταν κάνετε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο, η ηλεκτρονική έκδοση του ενεργοποιείται. Μετακινήστε τον κέρσορα πάνω από το πλήθος και το πρόγραμμα σας λέει το όνομα κάθε προσώπου που βλέπετε..... Κάντε κλικ πάνω σ' ένα πρόσωπο και θα έχετε την ιστορία της ζωής του,ακόμα και στην ελληνική γλώσσα αν επιλέξετε το αντίστοιχο πεδίο...

Η Καστροπολιτεία  του Μυστρά

Ιστορικός Άτλαντας της Μεσογείου

Ιστορία των αρχαίων φιλοσόφων

Πανδέκτης (ψηφιακές συλλογές)
Ο ΠΑΝΔΕΚΤΗΣ περιλαμβάνει σημαντικές ψηφιακές συλλογές ελληνικής ιστορίας και πολιτισμού του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών. Πρόκειται για συλλογές από τα Ινστιτούτα Νεοελληνικών Ερευνών, Βυζαντινών Ερευνών, και Ελληνικής και Ρωμαϊκής Αρχαιότητος, που ψηφιοποιήθηκαν και διατίθενται ψηφιακά από το Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης. Οι συλλογές περιέχουν πληροφορίες για την ιστορική και πολιτισμική κληρονομιά που μπορούν να φανούν χρήσιμες στην επιστημονική κοινότητα αλλά και σε κάθε ενδιαφερόμενο.

Η πόλη κάτω από τα κύματα (βίντεο)
Μία από τις αρχαιότερες βυθισμένες πόλεις,λίγα λεπτά από την Παντάνασσα στα Νότια της Λακωνίας, αναδημιουργήθηκε ψηφιακά, αξιοποιώντας τις δυνατότητες της τεχνολογίας. Ένα λιμάνι, σπίτια με κήπους, ρούχα απλωμένα στις αυλές, δρόμοι και πλατείες, συνθέτουν μία πόλη με στοιχεία από τον αστικό τρόπο ζωής. Μόνο που εδώ μιλάμε για την εποχή του Χαλκού!
(Αν δεν εμφανιστούν οι υπότιτλοι, πατάμε κάτω δεξιά που λέει Turn on captions ή υπότιτλοι.)

Εθνικό Οπτικοακουστικό Αρχείο & EPT - Αρχείο Ειδήσεων Τηλεόρασης

Αφηγήσεις Ιστορίας  Γ,Δ,Ε,ΣΤ