Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1998

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

β) Μητροπολίτες στη Δυτική Βουλγαρία.

γ) Μητροπολίτες στην Κεντρική Βουλγαρία.

δ) Μητροπολίτες στην Ανατολική Βουλγαρία.

ε) Υπερόριοι Αρχιερείς.

στ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

Η. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Μητροπολίτης Σόφιας και Πατριάρχης πάσης Βουλγαρίας κ. Μάξιμος. (Χειροτονία 30-12-1956. Εκλογή 04-07-1971).

Έδρα Σόφια.

α) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Προβάτας Αντώνιος. 16-12-1962.
  2. Ο Δραγοβιτίας Ιωάννης. 01-07-1969.
  3. Ο Τραϊανουπόλεως Ιλαρίων. 21-01-1973.
  4. Ο Αγαθονικείας Ναούμ. 28-11-1982.
  5. Ο Βελίκης Γαλακτίων. 06-07-1986.
  6. Ο Μελενίκου Γεννάδιος. 10-10-1992. (Αναγνώριση χειροτονίας).

  7. Ο Στενημάχου Ευλόγιος. 10-02-1993. (Αναγνώριση χειροτονίας).
    Το 1999 προσχώρησε και πάλι στις τάξεις των σχισματικών. Εκοιμήθη στις 20-11-2009 ως σχισματικός Επίσκοπος Αδριανουπόλεως και τοποτηρητής της Μητροπόλεως Φιλιππουπόλεως

  8. Ο Κρουπνικίου Ιννοκέντιος. 19-05-1994. (Αναγνώριση χειροτονίας).
    Βιογραφικό σημείωμα:
    Ο κατά κόσμον Ιβάν Στογιάνωφ Πετρώφ γεννήθηκε στο Μάλκο Σάρκοβο στις 28 Αυγούστου 1968. Στις 19 Μαΐου 1994 χειροτονήθηκε στις τάξεις των σχισματικών τιτουλάριος Επίσκοπος Μαρκιανουπόλεως. Την 1 Οκτωβρίου 1998 η Μείζων και Υπερτελής Σύνοδος της Σόφιας αναγνώρισε την χειροτονία του και τον ονόμασε τιτουλάριο Επίσκοπο Κρουπνικίου. Το 1999 επέστρεψε στις τάξεις των σχισματικών όπου εξελέγη Μητροπολίτης Σόφιας. Στις 11 Δεκεμβρίου 2012 κατόπιν επιστολής μετανοίας που απέστειλε στην Ιερά Σύνοδο του Πατριαρχείου Βουλγαρίας έγινε δεκτός στο κανονικό σώμα της Εκκλησίας και αποκαταστάθηκε ως Επίσκοπος Κρουπνικίου, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Στάρας Ζαγόρας (2012-2015).




     

  9. Ο Μαρκιανουπόλεως Κωνσταντίνος. 27-08-1997. (Αναγνώριση χειροτονίας).

  10. Ο Μακαριουπόλεως Γαβριήλ. 19-10-1998.

β) Μητροπολίτες στη Δυτική Βουλγαρία.

  1. Ο Βράτζης Καλλίνικος. 06-12-1971. (Άρση καθαιρέσεως 01-10-1998).
    Έδρα Βράτζα.
  2. Ο Βιδινίου Δομητιανός. 15-12-1974.
    Έδρα Βιδίνιο.
  3. Ο Πλεύνης Ιγνάτιος. 19-06-1988. (Εκλογή 01-10-1998, από Βράτζης).
    Έδρα Πλέβεν.
    Σημείωση: Η Ι.Μ. Πλεύνης ιδρύθηκε την 01-10-1998 με απόσπαση από την Ι.Μ. Βράτζης.
  4. Ο Νευροκοπίου Ναθαναήλ. 25-03-1989.
    Έδρα Νευροκόπι (Γκότσε Ντέλτσεφ).

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Βρανίτσης Αμβρόσιος. 03-04-1994. (Αναγνώριση χειροτονίας). Βικάριος της Ι.Μ. Βιδινίου.
    Βιογραφικό σημείωμα:
    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Αλεξάνδρωφ Παρασκεύωφ γεννήθηκε στις 9 Ιουνίου 1942 στην πόλη Σβιτσώφ του Νομού Μεγάλου Τυρνόβου της Βουλγαρίας. Στις 13 Αυγούστου 1983 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Οκτωβρίου 1983 από τον Μητροπολίτη Βιδινίου Φιλάρετο και Πρεσβύτερος στις 15 Αυγούστου 1984. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Μητρόπολη Βιδινίου. Στις 29 Ιουνίου 1989 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 3 Απριλίου 1994 χειροτονήθηκε από σχισματικούς Αρχιερείς του Πατριαρχείου Βουλγαρίας Μητροπολίτης Βιδινίου. Το 1998 επέστρεψε στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας και την 1 Οκτωβρίου 1998 η Μείζων και Υπερτελής Σύνοδος της Σόφιας αναγνώρισε την χειροτονία του και του απένειμε τον τίτλο του Επισκόπου Βρανίτσης. Υπηρέτησε ως Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βιδινίου από το 1998 μέχρι το 2004 και ως Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βράτζης από το 2004 μέχρι το 2010. Στις 24 Ιανουαρίου 2010 εξελέγη Μητροπολίτης Δοροστόλου.
     

  2. Ο Κωνσταντίας Γαβριήλ. 27-08-1992. (Αναγνώριση χειροτονίας). Βικάριος της Ι.Μ. Νευροκοπίου.
    Βιογραφικό σημείωμα:
    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Γκάλεφ εκάρη μοναχός το 1970 από τον Επίσκοπο Δραγοβιτίας Ιωάννη. Στις 27 Αυγούστου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Στοβίου στους κόλπους της σχισματικής ομάδας του Μητροπολίτου Νευροκοπίου Ποιμένος. Την 1 Οκτωβρίου 1998 η Μείζων και Υπερτελής Σύνοδος της Σόφιας αναγνώρισε την χειροτονία του και τον ονόμασε τιτουλάριο Επίσκοπο Κωνσταντίας, Βοηθό Επίσκοπο της Μητροπόλεως Νευροκοπίου. Το 1999 επέστρεψε στις τάξεις των σχισματικών όπου εξελέγη Μητροπολίτης Νευροκοπίου.

  3. Ο Ντεβόλσκι Θεοδόσιος. 19-02-1997. (Αναγνώριση χειροτονίας). Βικάριος της Ι.Μ. Βράτζης.

γ) Μητροπολίτες στην Κεντρική Βουλγαρία.

  1. Ο Λοβτσού Γρηγόριος. 11-04-1965.
    Έδρα Λόβετς.
  2. Ο Στάρας Ζαγόρας Παγκράτιος. 18-12-1966. (+ 14-07-1998).
    Έδρα Στάρα Ζαγόρα.
  3. Ο Φιλιππουπόλεως Αρσένιος. 30-03-1969.
    Έδρα Φιλιππούπολη (Πλόβντιβ).
  4. Ο Μεγάλου Τυρνόβου Γρηγόριος. 22-12-1985.
    Έδρα Βελίκο Τύρνοβο.

Τιτουλάριος Επίσκοπος

  1. Ο Σμόλεν Νέστωρ. 06-12-1980. Βικάριος της Ι.Μ. Λοβτσού.

δ) Μητροπολίτες στην Ανατολική Βουλγαρία.

  1. Ο Σηλύμνου Ιωαννίκιος. 20-04-1975.
    Έδρα Σλίβεν.
  2. Ο Δοροστόλου και Τσερβένου Νεόφυτος. 08-12-1985.
    Έδρα Ρούσε.
  3. Ο Βάρνης και Μεγάλης Πρεσλάβας Κύριλλος. 29-06-1988.
    Έδρα Βάρνα.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Τιβεριουπόλεως Βόρις. 29-07-1992. (Αναγνώριση χειροτονίας). Βικάριος της Ι.Μ. Φιλιππουπόλεως.
    Βιογραφικό σημείωμα
    Ο Βόρις Μπογκόεφ γεννήθηκε το 1911. Χειροτονήθηκε Επίσκοπος από σχισματικούς Αρχιερείς στις 29 Ιουλίου 1992. Την 1 Οκτωβρίου 1998 αναγνωρίστηκε η χειροτονία του από τη Μείζονα και Υπερτελή Σύνοδο της Σόφιας και ονομάστηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τιβεριουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Φιλιππουπόλεως. Το 1999 όμως προσχώρησε και πάλι στο σχίσμα. Στους κόλπους του σχίσματος διετέλεσε Μητροπολίτης Φιλιππουπόλεως. Επίσης από το 2005 μέχρι την κοίμησή του διετέλεσε και Πρόεδρος της σχισματικής Συνόδου. Εκοιμήθη στις 11 Μαρτίου 2006.






     

  2. Ο Λεύκης Παύλος. 20-12-1992. (Αναγνώριση χειροτονίας). Βικάριος της Ι.Μ. Βάρνης.
    Βιογραφικό σημείωμα:
    Ο κατά κόσμον Παυλίνος Ιβάνωφ Πετρώφ γεννήθηκε στο χωριό Λέβσκη του Νομού Λόβετζ στις 12 Ιουλίου 1957. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1989. Στις 22 Φεβρουαρίου 1986 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 11 Μαρτίου 1986 από τον Μητροπολίτη Βράτζης Καλλίνικο και Πρεσβύτερος στις 21 Μαΐου 1986. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Βράτζης από το 1987 μέχρι το 1989. Στις 11 Μαρτίου 1989 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 20 Δεκεμβρίου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τιβεριουπόλεως στους κόλπους του σχίσματος του Μητροπολίτη Νευροκοπίου Ποιμένος. Την 1 Οκτωβρίου 1998 μετά την επιστροφή του στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας η Μείζων και Υπερτελής Σύνοδος της Σόφιας αναγνώρισε την χειροτονία του και του απένειμε τον τίτλο του Επισκόπου Λεύκης. Υπηρέτησε ως Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βάρνης (1998-2000) και ως Προϊστάμενος του Καθεδρικού Ναού Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας (2000-2002). Το 2010 ήταν υποψήφιος για τη θέση του Μητροπολίτου Δοροστόλου.
     

  3. Ο Μεσημβρίας Ιάκωβος. 19-10-1997. (Αναγνώριση χειροτονίας). Βικάριος της Ι.Μ. Δοροστόλου.
    Βιογραφικό σημείωμα:
    Ο κατά κόσμον Ηλίας Βελίκωφ Τασέφ γεννήθηκε στις 25 Αυγούστου 1956 στο Κοπρίβλεν του Νευροκοπίου. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στην Σόφια την 1 Απριλίου 1984. Ευρισκόμενος στις τάξεις των σχισματικών εκάρη μοναχός και στις 14 Αυγούστου 1997 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 19 Οκτωβρίου 1997 χειροτονήθηκε Επίσκοπος από σχισματικούς Αρχιερείς. ην 1 Οκτωβρίου 1998 μετά την επιστροφή του στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας η Μείζων και Υπερτελής Σύνοδος της Σόφιας αναγνώρισε την χειροτονία του και του απένειμε τον τίτλο του Επισκόπου Μεσημβρίας. Τοποθετήθηκε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Δοροστόλου και Τσερβένου. Το 2001 μετά την διαίρεση της Μητροπόλεως Δοροστόλου τοποθετήθηκε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Ρούσε (Τσερβένου).

 

 

  1. Ο Αγαθουπόλεως Νίκων. 31-08-1994. (Αναγνώριση χειροτονίας). Βικάριος της Ι.Μ. Σλίβεν.
  2. Ο Αδριανουπόλεως Ευλόγιος. 18-10-1998. Βικάριος της Ι.Μ. Φιλιππουπόλεως.

ε) Υπερόριοι Μητροπολίτες.

  1. Ο Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης Συμεών. 14-01-1973.
    Έδρα Βερολίνο.
  2. Ο Αμερικής και Αυστραλίας Ιωσήφ. 07-12-1980.
    Έδρα Νέα Υόρκη.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Ζνεπόλεως Αβενήρ. 14-09-1992. (Αναγνώριση χειροτονίας). Βικάριος της Ι.Μ. Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης.

στ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Νευροκοπίου Ποιμήν. 21-12-1947. (Άρση καθαιρέσεως).
  2. Ο π. Νέας Υόρκης Γελάσιος. 07-05-1978. (Αρχιγραμματεύς της Ι.Σ.).

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 22 Οκτωβρίου 2018.