Ρατσισμός σημειώσεις

Ορισμός

Φυλετικός ρατσισμός: η αντίληψη εκείνων που πιστεύουν ότι η δική τους φυλή είναι ανώτερη από τις άλλες που η φύση τις έχει καταδικάσει σε κληρονομική κατωτερότητα

Kοινωνικός ρατσιμός:  αντίληψη ανωτερότητας και υποτιμητική συμπεριφορά σε βάρος κοινωνικών ομάδων που μειονεκτούν ή διαφέρουν.

Αίτια ρατσισμού

• Η προώθηση ρατσιστικών πεποιθήσεων από την οικογένεια και από το σχολείο.
  • Θρησκευτικός ή και εθνικός φανατισμός (π.χ. Χριστιανοί-Μωαμεθανοί)
  • Φυλετικές διαφορές (λευκή φυλή-μαύρη φυλή) .
  • Προκαταλήψεις ? στερεότυπα.
  • Οικονομικά συμφέροντα (π.χ. οικονομική εκμετάλλευση τριτοκοσμικών χω­ρών).
  • Πολιτικές σκοπιμότητες (π.χ. επεκτατικές βλέψεις ? Χίτλερ).
  • Αρνητικά πρότυπα απ? τα ΜΜΕ (π.χ. ανώτερος απ` τους άλλους αυτός που έχει πολλά υλικά αγαθά κ.λπ.).
  • Ξενοφοβία. Τροφοδοτείται από τη γενικότερη οικονομική κρίση

Συνέπειες ρατσισμού.

• Περιθωριοποίηση ( μετανάστες που ζουν σε εξαθλίωση)
  • Στέρηση ελευθερίας
  • Παραβίαση ανθρώπινων δικαιωμάτων (π.χ. το δικαίωμα στην εργασία, την εκπαίδευση)
  • Βία ? εγκληματικότητα,
  • Ανασφάλεια ? άγχος ? αίσθημα κατωτερότητας (για τα θύματα του ρατσισμού)
  • Έξαρση ακραίων φαινομένων (π.χ. ναζιστικές εκδηλώσεις)

Τρόποι αντιμετώπισης ρατσισμού.

Οικογένεια

• Καλλιέργεια σεβασμού και ανοχής του διαφορετικού.
  • Απαλλαγή από προκαταλήψεις και στερεότυπα
  • Διάλογος με τα παιδιά με σκοπό τη μύηση στην ιδέα των πολυπολιτισμικών κοινωνιών.
  • Προσωπικό παράδειγμα γονέων με υπεύθυνη ανθρωπιστική συμπεριφορά και κοινωνική συνείδηση, γιατί τα παιδιά μιμούνται τη στάση των γονέων.

Κράτος

• Δημοκρατικό πολίτευμα
  • Ενίσχυση κράτους πρόνοιας ? ίσες ευκαιρίες πρόσβασης σε παιδεία, περί­θαλψη, ασφάλιση κ.λπ.
  • Εξασφάλιση καλών συνθηκών εργασίας με πνεύμα ισοτιμίας για όλους τους πολίτες.

Σχολείο

• Ανάπτυξη της ανθρωπιστικής παιδείας και η καθιέρωση ειδικών μαθημάτων ή δράσεων για την ανοχή της διαφορετικότητας όλων των ατόμων και των λαών.
  • Παράλληλα η στάση των δασκάλων θα πρέπει να είναι αμερόληπτη και ισότιμη προς όλους τους μαθητές έτσι ώστε να αποτελεί πρότυπο προς μίμηση.