34. ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΑ ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ, Α. Παπαδιαμάντης

ΑΛΛΗ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Παλαιότερες μορφές ζωής

ΕΙΔΟΣΔιηγήματα

ΕΤΙΚΕΤΕΣ: Γιορτές, Πεπρωμένο, Φτώχεια, Φύση

ΔΙΑΦΟΡΑ: Το πρωτότυπο παρατίθεται «αντικριστά» με το κείμενο σε απλούστερη γλώσσα.

1. Παρουσίασε, σε αδρές γραμμές, τη ζωή και το έργο του Παπαδιαμάντη. Ο παρακάτω διαδικτυακός τόπος θα σε βοηθήσει:

Βικιπαίδεια

1. Διάβασε με προσοχή τον Πρόλογο του βιβλίου. Ποιος είναι ο στόχος της Καίτης Χιωτέλλη, επιμελήτριας των κειμένων; Ποιες είναι οι παρατηρήσεις της για τη γλώσσα του Παπαδιαμάντη;
  2. Ποια θεωρείς ότι είναι τα γενικά χαρακτηριστικά του τρόπου γραφής του Παπαδιαμάντη, από άποψη περιεχομένου;
  3. Συχνά στα διηγήματα του Παπαδιαμάντη παρεμβάλλονται παραμυθιακές διηγήσεις, που εξηγούν διάφορα φυσικά ή υπερφυσικά φαινόμενα. Μπορείς να αναφέρεις κάποιες τέτοιες διηγήσεις από το βιβλίο που διάβασες;
  4. Τα διηγήματα του Παπαδιαμάντη συνήθως εντάσσονται στα «ηθογραφικά». Αφού μελετήσεις τον όρο «ηθογραφία» στα Λεξικά της Πύλης για την Ελληνική Γλώσσα, να παρουσιάσεις στους συμμαθητές σου στοιχεία ηθογραφίας των διηγημάτων που διάβασες. Στη συνέχεια, προσπάθησε να αναφέρεις ανάλογα στοιχεία ηθογραφίας που πιθανόν να απαντώνται στον τόπο σου.
  5. Μία από τις αφηγηματικές τεχνικές που χρησιμοποιεί ο Παπαδιαμάντης είναι η μηδενική εστίαση. Αφού μελετήσεις τον όρο αυτόν (Λεξικό Λογοτεχνικών Όρων, λήμμα Αφηγητής), να αναφέρεις κάποια παραδείγματα από το βιβλίο στους συμμαθητές σου, ώστε να κατανοήσουν τον παραπάνω όρο.