82. Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΥΠΝΟΣ, Μ. Καραγάτσης

ΤΙΤΛΟΣ: Ο μεγάλος ύπνος

ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: Μ. Καραγάτσης

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑΟικογενειακές σχέσεις

ΑΛΛΗ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑΗ αγάπη για τους συνανθρώπους μας/Οι φιλικοί δεσμοί/Η αγάπη

ΕΤΙΚΕΤΕΣ: Άρρωστο παιδί, Αδελφική σχέση, Αγάπη για τα ζώα, Θάνατος

1. Να σχολιάσεις τον τίτλο του βιβλίου και να τον συσχετίσεις με την υπόθεσή του.
  2. Να σχολιάσεις σε μία παράγραφο 80-100 λέξεων την παρακάτω φράση του βιβλίου: «Όταν γεράσει ο άνθρωπος, γίνεται αφόρητα εγωιστής. Μονάχα θύμησες από παλιούς πόνους παιδεύουν την καρδιά του. Οι καινούριες δυστυχίες δεν λογαριάζουν όσο οι παλιές».
  3. Τι πιστεύεις ότι θέλει να μας μεταδώσει ο συγγραφέας μέσα από αυτό το έργο;
  4. Προσπάθησε να συνεχίσεις το βιβλίο από εκεί που το σταμάτησε ο συγγραφέας και να δώσεις ένα άλλο δικό σου τέλος.
  5. Προσπάθησε να κάνεις το οικογενειακό δέντρο της οικογένειας Ρούση. Θα σε βοηθήσει το λογισμικό που θα βρεις εδώ. Στη συνέχεια κάνε και το δικό σου οικογενειακό δέντρο.
  6. Ο Καραγάτσης σε πολλά σημεία του βιβλίου αλλά και σε άλλα βιβλία του αναφέρεται στη στενή σχέση του έρωτα με τον θάνατο. Μελέτησε το άρθρο που θα βρεις εδώ  και γράψε και τις δικές του απόψεις για το συγκεκριμένο θέμα.