68. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, Δ. Μαμαλούκας

9789604960903

ΤΙΤΛΟΣ: Κρις Πινόκιο & Νοεμί Αστράκη, Τα παιδιά του χρόνου – Ένα ασυνήθιστο σχολείο

ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: Δημήτρης Μαμαλούκας

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑΗ αγάπη για τους συνανθρώπους μας/Οι φιλικοί δεσμοί/Η αγάπη

ΕΤΙΚΕΤΕΣ: Μέλλον, Περιπέτεια, Σχολικός εκφοβισμός (bullying), Φαντασία

1. Στο τίτλο του βιβλίου αναφέρεται η έκφραση «Ένα ασυνήθιστο σχολείο». Ποια στοιχεία του σχολείου, βάσει του βιβλίου, το κάνουν ασυνήθιστο; Θα ήθελες να είσαι μαθητής σε ένα τέτοιο σχολείο;
  2. Αρκετά στοιχεία του βιβλίου το κάνουν αρκετά ασυνήθιστο και πρωτότυπο. Προσπάθησε να αναφέρεις τέτοια στοιχεία του βιβλίου.
  3. Ο αφηγητής του συγκεκριμένου βιβλίου ακολουθεί τη μηδενική εστίαση. Αφού μελετήσεις τι σημαίνει ο παραπάνω λογοτεχνικός όρος (Λεξικό Λογοτεχνικών Όρων, λήμμα Αφηγητής), προσπάθησε να αναφέρεις μερικά αποσπάσματα του βιβλίου που αποδεικνύουν το παραπάνω.
  4. Ο συγγραφέας προσπαθεί να εμπλέξει τον αναγνώστη στην εξέλιξη της υπόθεσης. Να αναφέρεις συγκεκριμένα αποσπάσματα και να εξηγήσεις τον λόγο για τον οποίο κάνει κάτι τέτοιο.
  5. Το βιβλίο τελειώνει αρκετά παράξενα. Για ποιο λόγο γίνεται αυτό, κατά τη γνώμη σου; Προσπάθησε να δώσεις εσύ ένα άλλο τέλος.