Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1928

Ημερολόγιο συμβάντων

Θ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος Χρυσόστομος ο Α΄. 25-02-1923.
Έδρα Αθήνα.

Τιτουλάριοι και Βοηθοί Επίσκοποι.

  1. Ο Σταυρουπόλεως Θεόκλητος. 01-11-1924.

  2. Ο Βρεσθένης Άνθιμος. 01-11-1924.

Ι. Παλαιά Ελλάδα

α) Μητροπολίτες στη Στερεά Ελλάδα.

  1. Ο Φωκίδος Αμβρόσιος. 08-07-1901. (+ 27-01-1928).
    Έδρα Άμφισσα.

  2. Ο Ναυπακτίας και Ευρυτανίας Αμβρόσιος. 05-06-1911.
    Έδρα Ναύπακτος.

  3. Ο Θηβών και Λεβαδείας Συνέσιος. 20-05-1912.
    Έδρα Λιβαδειά.

  4. Ο Φθιώτιδος Ιάκωβος. 25-07-1914.
    Έδρα Λαμία.

  5. Ο Αιτωλίας και Ακαρνανίας Κωνσταντίνος. 21-12-1922.
    Έδρα Μεσολόγγι.

  6. Ο Χαλκίδος Γρηγόριος. 21-12-1922.
    Έδρα Χαλκίδα.

  7. Ο Καρυστίας Παντελεήμων. 24-12-1922.
    Έδρα Κύμη.

β) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

  1. Ο Λαρίσης Αρσένιος. 12-08-1901.
    Έδρα Λάρισα.

  2. Ο Δημητριάδος Γερμανός. 10-08-1907.
    Έδρα Βόλος.

  3. Ο Άρτης Σπυρίδων. 23-05-1912.
    Έδρα Άρτα.

  4. Ο Τρίκκης και Σταγών Πολύκαρπος. 12-10-1914.
    Έδρα Τρίκαλα.

  5. Ο Φαναρίου και Θεσσαλιώτιδος Ιεζεκιήλ. 01-11-1924.
    Έδρα Καρδίτσα.

γ) Μητροπολίτες στην Πελοπόννησο.

  1. Ο Μεσσηνίας Μελέτιος. 09-07-1904.
    Έδρα Καλαμάτα.

  2. Ο Μαντινείας και Κυνουρίας Γερμανός. 12-10-1906.
    Έδρα Τρίπολη.

  3. Ο Πατρών Αντώνιος. 29-12-1906.
    Έδρα Πάτρα.

  4. Ο Μονεμβασίας και Λακεδαίμονος Γερμανός. 16-07-1907.
    Έδρα Σπάρτη.

  5. Ο Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Τιμόθεος. 22-05-1912.
    Έδρα θερινή Καλάβρυτα, χειμερινή Αίγιο.

  6. Ο Γυθείου και Οιτύλου Διονύσιος. 21-12-1914.
    Έδρα Γύθειο.

  7. Ο Αργολίδος Ιερόθεος. 06-02-1919.
    Έδρα Ναύπλιο.

  8. Ο Κορινθίας Δαμασκηνός. 20-12-1922.
    Έδρα Κόρινθος.

  9. Ο Κυθήρων Δωρόθεος. 20-12-1922.
    Έδρα Κύθηρα.

  10. Ο Τριφυλίας και Ολυμπίας Ανδρέας. 22-12-1922.
    Έδρα Κυπαρισσία.

  11. Ο Ηλείας Αντώνιος. 24-12-1922.
    Έδρα Πύργος.

  12. Ο Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως Πολύκαρπος. 09-04-1923.
    Έδρα Δημητσάνα.

δ) Μητροπολίτες στα νησιά του Ιονίου.

  1. Ο Ζακύνθου Διονύσιος. 20-11-1894.
    Έδρα Ζάκυνθος.

  2. Ο Κεφαλληνίας Δαμασκηνός. 09-07-1901.
    Έδρα Αργοστόλι.

  3. Ο Κερκύρας και Παξών Αθηναγόρας. 22-12-1922.
    Έδρα Κέρκυρα.

  4. Ο Λευκάδος και Ιθάκης (χηρεύει).
    Έδρα Λευκάδα.

ε) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

  1. Ο Σύρου, Τήνου, Άνδρου και Κέας Αθανάσιος. 10-07-1907.
    Έδρα Ερμούπολη.

  2. Ο Θήρας Αγαθάγγελος. 26-10-1907. (+ 25-07-1928).
    Έδρα Θήρα.

  3. Ο Ύδρας και Σπετσών Προκόπιος. 19-05-1912.
    Έδρα Ύδρα.

  4. Ο Παροναξίας Ιερόθεος. 24-07-1914.
    Έδρα Νάξος.

στ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Αθηνών Θεόκλητος. 04-12-1892.

  2. Ο π. Φαναρίου και Θεσσαλιώτιδος Ευθύμιος. 09-07-1901.

  3. Ο π. Λευκάδος και Ιθάκης Δανιήλ. 26-07-1907. (+ 05-01-1928).

II. Νέες Χώρες.

  • Σημείωση: Δυνάμει του Ν. 3615/10-07-1928, (ΦΕΚ 120/11-07-1928, τεύχος Α και ΦΕΚ 123/12-07-1928, τεύχος Α) επήλθε διοικητική αφομοίωση των Μητροπόλεων των Νέων Χωρών με τις Μητροπόλεις της Παλαιάς Ελλάδος.
    Η διοίκηση των Μητροπόλεων των Νέων Χωρών παραχωρήθηκε στην Εκκλησία της Ελλάδος με την Πατριαρχική και Συνοδική Πράξη της 4ης Σεπτεμβρίου 1928. Διοικητικές και άλλες μεταβολές μέχρι την ημερομηνία αυτή έχουν την αναφορά τους στην Ιερά Σύνοδο του Οικουμενικού Πατριαρχείου.

α) Μητροπολίτες στην Κεντρική Μακεδονία.

  1. Ο Γεννιτσών και Γουμενίσσης Σμάραγδος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 27-02-1900. (+ 14-01-1928).
    Έδρα Γιαννιτσά.

  2. Ο Λαγκαδά Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 02-03-1903.
    Έδρα Λαγκαδάς.

  3. Ο Κασσανδρείας Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 02-11-1903.
    Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.

  4. Ο Κίτρους Παρθένιος, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 22-02-1904.
    Έδρα Κατερίνη.

  5. Ο Θεσσαλονίκης Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 09-10-1905.
    Έδρα Θεσσαλονίκη.

  6. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Φώτιος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 01-07-1907. (+ 02-06-1928).
    Έδρα Κιλκίς.

  7. Ο Εδέσσης Κωνστάντιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 08-08-1910.
    Έδρα Έδεσσα.

  8. Ο Βερροίας και Ναούσης Πολύκαρπος, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 24-04-1911.
    Έδρα Βέρροια.

  9. Ο Ιερισσού και Αγίου Όρους Σωκράτης, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 06-11-1911.
    Έδρα Αρναία Χαλκιδικής.

  10. Ο Καμπανίας Διόδωρος, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 26-02-1912.
    Έδρα Χαλάστρα Θεσσαλονίκης.

  11. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Κύριλλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 27-02-1922. (Εκλογή 21-06-1928, από Νιγρίτης).
    Έδρα Κιλκίς.

  12. Ο Αρδαμερίου Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 08-10-1924.
    Έδρα Γαλάτιστα Χαλκιδικής.

  13. Ο Γεννιτσών και Γουμενίσσης Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 28-02-1926. (Εκλογή 27-01-1928, από Σελευκείας).
    Έδρα Γιαννιτσά.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Απαμείας Βασίλειος. 04-04-1926.
    Βοηθός της Ι.Μ. Θεσσαλονίκης.

β) Μητροπολίτες στην Ανατολική Μακεδονία.

  1. Ο Δράμας Λαυρέντιος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 22-05-1905. (+ 24-06-1928).
    Έδρα Δράμα.

  2. Ο Ζιχνών Αλέξανδρος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 08-07-1910.
    Έδρα Νέα Ζίχνη.

  3. Ο Καβάλας Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 26-12-1910.
    Έδρα Καβάλα.

  4. Ο Νιγρίτης Ευγένιος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 19-06-1911. (Εκλογή 28-06-1928, από Κυδωνιών).
    Έδρα Νιγρίτα.

  5. Ο Σερρών Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 16-03-1914.
    Έδρα Σέρρες.

  6. Ο Νευροκοπίου Φιλόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 26-12-1916.
    Έδρα Κάτω Νευροκόπι.

  7. Ο Ελευθερουπόλεως Σωφρόνιος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 05-03-1917.
    Έδρα Πράβι (Ελευθερούπολη).

  8. Ο Θάσου Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγαίου πελάγους. 20-02-1922.
    Έδρα Λιμένας Θάσου.

  9. Ο Σιδηροκάστρου Νεόφυτος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 30-11-1922.
    Έδρα Σιδηρόκαστρο.

γ) Μητροπολίτες στη Δυτική Μακεδονία.

  1. Ο Καστορίας Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μακεδονίας. 17-11-1902.
    Έδρα Καστοριά.

  2. Ο Σισανίου και Σιατίστης Αγαθάγγελος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 18-05-1903.
    Έδρα Σιάτιστα.

  3. Ο Φλωρίνης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 06-08-1908.
    Έδρα Φλώρινα.

  4. Ο Νέας Πελαγωνείας Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μακεδονίας. 10-07-1911.
    Έδρα Πτολεμαΐδα.

  5. Ο Σερβίων και Κοζάνης Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 04-05-1914.
    Έδρα Κοζάνη.

  6. Ο Γρεβενών Νικόλαος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Μακεδονίας. 25-03-1918.
    Έδρα Γρεβενά.

δ) Μητροπολίτες στη Θράκη.

  1. Ο Αδριανουπόλεως και Νέας Ορεστιάδος Πολύκαρπος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιμιμόντου. 06-06-1894.
    Έδρα Αδριανούπολη. Προσωρινή έδρα Νέα Ορεστιάδα.

  2. Ο Ξάνθης Πολύκαρπος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 16-05-1899.
    Έδρα Ξάνθη.

  3. Ο Μαρωνείας Άνθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 25-11-1899.
    Έδρα Κομοτηνή.

  4. Ο Αλεξανδρουπόλεως Γερβάσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 06-08-1901.
    Έδρα Αλεξανδρούπολη.

  5. Ο Διδυμοτείχου Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός Αιμιμόντου. 06-08-1911. (Εκλογή 21-02-1928, από Απολλωνιάδος).
    Έδρα Διδυμότειχο.

  6. Ο Σουφλίου Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 05-11-1917.
    Έδρα Σουφλί.

ε) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

  1. Ο Δρυϊνουπόλεως και Πωγωνιανής Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 14-02-1893.
    Έδρα Δελβινάκι.

  2. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 24-07-1894.
    Έδρα Πρέβεζα.

  3. Ο Μετσόβου Τιμόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Πίνδου. 08-07-1901. (+ 19-02-1928).
    Έδρα Μέτσοβο.

  4. Ο Ιωαννίνων Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 16-07-1906.
    Έδρα Ιωάννινα.

  5. Ο Βελλάς και Κονίτσης Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 29-11-1909.
    Έδρα Κόνιτσα.

  6. Ο Ελασσώνος Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 11-10-1918.
    Έδρα Ελασσώνα.

  7. Ο Παραμυθίας και Φιλιατών Αθηναγόρας, υπέρτιμος και έξαρχος Θεσπρωτίας. 20-09-1925.
    Έδρα Παραμυθιά.
    Σημείωση: Το 1928 προσαρτήθηκε στη Μητρόπολη Παραμυθίας η καταργηθείσα Μητρόπολη Φιλιατών.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Δωδώνης Δημήτριος. 08-08-1926.
    Βοηθός της Ι.Μ. Ιωαννίνων.

  2. Ο Φωτικής Ιωακείμ. 09-01-1927. (+ 30-07-1928).
    Βοηθός της Ι.Μ. Νικοπόλεως.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

  1. Ο Χίου Ιερώνυμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 02-04-1892.
    Έδρα Χίος.

  2. Ο Ικαρίας Νεόφυτος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 28-09-1897.
    Έδρα Άγιος Κήρυκος Ικαρίας.

  3. Ο Λήμνου Στέφανος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 31-03-1902.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.

  4. Ο Μυτιλήνης Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 16-03-1908.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  5. Ο Πλωμαρίου Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 14-09-1908.
    Έδρα Πλωμάρι Λέσβου.

  6. Ο Καρδαμύλων Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγαίου πελάγους. 10-07-1911.
    Έδρα Καρδάμυλα Χίου.

  7. Ο Σάμου Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 10-03-1913.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

  8. Ο Μηθύμνης Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 06-03-1922.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Ιωνοπόλεως Γρηγόριος. 18-04-1926.
    Βοηθός της Ι.Μ. Χίου.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 26 Ιουνίου 2018.