Σοφά λόγια, εκπαίδευση, επιστήμες..

"Ο μη ειδώς σιωπάν, ουκ οίδε διαλέγεσθαι". Όποιος δεν έμαθε να σωπαίνει δεν ξέρει και να συζητεί. Αριστοτέλης

"Αρχή σοφίας φόβος Κυρίου" προφήτης Δαβίδ. Η αρχή της σοφίας είναι να έχεις μέσα σου φόβο Θεού.

"Η αγάπη είναι το πιο ισχυρό διεγερτικό του ανοσολογικού συστήματος. Αν διδάξω τους αρρώστους να αγαπάνε ολόψυχα τους άλλους , θα γίνουν στον οργανισμό τους ριζικές μεταβολές. Μια είναι η αλήθεια: η αγάπη θεραπεύει".Bernie Siegel χειρουργός.

"Όταν ο Χριστός μας λέει «αγαπάτε τους εχθρούς σας» δεν παραθέτει απλά μια υπέροχη ηθική διδασκαλία , αλλά δίνει ταυτόχρονα και μάθημα υγείας". Dale Carnegie

"Να συγχωράτε! Κάνει καλό στην υγεία, αλλά και αργούμε να γεράσουμε. Και σε προχωρημένη ηλικία διατηρούμε τις δυνάμεις μας. Να λέτε λοιπόν το Πάτερ ημών". Ομάδα Αμερικανών γιατρών-ερευνητών.

"Δεν είναι δυνατόν να είσαι ευτυχισμένος χωρίς να είσαι σοφός, τίμιος και δίκαιος. Ούτε να είσαι σοφός, τίμιος και δίκαιος χωρίς να είσαι ευτυχισμένος". Επίκουρος , αρχαίος φιλόσοφος.

"Παχεία γαστήρ, λεπτόν ου τίκτει νουν". Παχειά κοιλιά δε γεννά οξύ μυαλό, έλεγαν οι αρχαίοι Έλληνες.

"Αν έχω δει πέρα από τους υπόλοιπους ανθρώπους είναι γιατί καθόμουν στους ώμους γιγάντων" Isaac Newton

" Όποιος δεν έχει κάνει ποτέ λάθος , δεν έχει δοκιμάσει τίποτα καινούριο" Α.Αϊνστάϊν

" Όσο λιγότερα έχω τόσο πιο ελεύθερος νιώθω" Διογένης

" Πρέπει να ελευθερώσουμε τον εαυτό μας....και να αγκαλιάσουμε όλα τα έμβια πλάσματα και τη φύση σε όλο της το μεγαλείο" Α.Αϊνστάϊν

" Οι ευφυείς άνθρωποι λύνουν τα προβλήματα. Οι μεγαλοφυείς τα προβλέπουν" Α.Αϊνστάϊν

" Τρέχουμε απερίσκεπτα προς τον γκρεμό , αφού πρώτα έχουμε βάλει μπροστά μας κάτι για να μας εμποδίζει να τον βλέπουμε" B.Pascal

" Η καρδιά έχει τους λόγους της που η λογική δεν ξέρει" B.Pascal

Οι μαθητές με αξιολογούν και σχολιάζουν

Πλήρες άρθρο (έντυπο αξιολόγησης, αποτελέσματα αξιολόγησης)

Βίντεο με σχόλια μαθητών ΕΔΩ ή στο παρακάτω πλαίσιο

Αποφθέγματα, γνωμικά, ρητά, παροιμίες

gnomikologikon

Η Θεωρία της Μεγάλης Έκρηξης

(διαβάστε στα άρθρα της Φυσικής)

Ηλιακές εκλάμψεις

iliakes eklampeis 2 s

Βασικές αρχές Φυσικής Ημιαγωγών

transistor s

Semiconductor resistivity vs doping

doping vs resistivity

Πειράματα διάδοσης φωτός-laser-οπτικές ίνες

100 3107 s

Πλήρες άρθρο - φωτογραφίες

Βίντεο στο youtube

Δείτε τα βίντεο Φυσικής (κλικ εδώ)

ή επιλέγοντας πλήρη οθόνη παρακάτω

ΦΥΣΙΚΗ
Βίντεο Φυσικής

Η υπερ-γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου από το National Geographic. Ένα τεχνολογικό θαύμα της Φυσικής και της Μηχανικής

rioAntirioBridge s

atom

Περιοδικός πίνακας των στοιχείων (αλληλεπιδραστικός)

Δείτε το ηλεκτρονικό περιοδικό

fisikes epistimes

Physics World

physics world

physicsgg

resistor

Graphical resistor calculator

Parallel resistor calculator

προσομοιωτής κυκλωμάτων DC

Μετατροπέας μονάδων (δείτε το άρθρο Φυσικής)

SELECT PROPERTY

Προσομοιώσεις Φυσικής

simulations2

Μετρήσεις ραδιενέργειας

eeae2

Σε συνάρτηση με τον χρόνο

Ένας tesseract (τετραδιάστατος κύβος), ένας κύβος σε 3 διαστάσεις εκτεινόμενος σε μια τέταρτη, σαν περιγραφή του χρόνου.

8-cell-simple