Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2019

Ημερολόγιο συμβάντων

ΙΑ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος ο Β΄. 04-10-1981.

Έδρα Αθήνα.

α) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

  1. Ο Αχελώου Ευθύμιος. 22-12-1968. (+ 24-12-2019).

  2. Ο Δωδώνης Χρυσόστομος. 16-08-1976.

  3. Ο Βρεσθένης Θεόκλητος. 16-10-1999.

  4. Ο Διαυλείας Αλέξιος. 29-11-1999.

  5. Ο Θερμοπυλών Ιωάννης. 14-10-2000.

  6. Ο Αχαΐας Αθανάσιος. 15-10-2000.

  7. Ο Βελεστίνου Δαμασκηνός. 12-01-2003.

  8. Ο Φαναρίου Αγαθάγγελος. 13-01-2003. (Προαγωγή 27-06-2019).

  9. Ο Κορωνείας Παντελεήμων. 14-01-2003.

β) Τιτουλάριοι και Βοηθοί Επίσκοποι.

  1. Ο Νεοχωρίου Παύλος. 28-01-1995.

  2. Ο Θαυμακού Ιάκωβος. 11-03-2012.

  3. Ο Ανδρούσης Κωνστάντιος. 12-02-2018.

  4. Ο Ευρίπου Χρυσόστομος. 24-03-2019.

  5. Ο Ωρεών Φιλόθεος. 15-10-2019.

  6. Ο Ρωγών Φιλόθεος. 16-10-2019.

I. Παλαιά Ελλάδα.

α) Μητροπολίτες στο λεκανοπέδιο Αττικής.

  1. Ο Νικαίας Αλέξιος. 29-01-1995.
    Έδρα Νίκαια.

  2. Ο Καισαριανής, Βύρωνος και Υμηττού Δανιήλ. 22-01-2000.
    Έδρα Καισαριανή.

  3. Ο Πειραιώς Σεραφείμ. 21-01-2001.
    Έδρα Πειραιάς.

  4. Ο Νέας Σμύρνης Συμεών. 12-10-2002.
    Έδρα Νέα Σμύρνη.

  5. Ο Γλυφάδας, Ελληνικού, Βούλας, Βουλιαγμένης και Βάρης Παύλος. 14-10-2002. (+ 19-02-2019).
    Έδρα Βούλα.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Γλυφάδας ανέλαβε ο Αθηνών Ιερώνυμος.

  6. Ο Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Νικόλαος. 30-04-2004.
    Έδρα Σπάτα.

  7. Ο Ιλίου, Αχαρνών και Πετρουπόλεως Αθηναγόρας. 13-05-2010.
    Έδρα Ίλιον.

  8. Ο Κηφισίας, Αμαρουσίου και Ωρωπού Κύριλλος. 14-05-2010.
    Έδρα Κηφισιά.

  9. Ο Νέας Ιωνίας, Φιλαδελφείας, Ηρακλείου και Χαλκηδόνος Γαβριήλ. 09-10-2011.
    Έδρα Νέα Ιωνία.
    Σημείωση: Στις 11-10-2019 η Ι.Μ. Νέας Ιωνίας και Φιλαδελφείας μετωνομάστηκε σε "Νέας Ιωνίας, Φιλαδελφείας, Ηρακλείου και Χαλκηδόνος" (ΦΕΚ 175/8-11-2019, τ. Α΄).

  10. Ο Γλυφάδας, Ελληνικού, Βούλας, Βουλιαγμένης και Βάρης Αντώνιος. 10-03-2012. (Εκλογή 20-03-2019, από Σαλώνων).
    Έδρα Βούλα.

  11. Ο Μεγάρων και Σαλαμίνος Κωνσταντίνος. 11-10-2014.
    Έδρα Μέγαρα.

  12. Ο Περιστερίου Κλήμης. 13-10-2014. (Εκλογή 20-03-2019, από Μεθώνης).
    Έδρα Περιστέρι.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Περιστερίου διετέλεσε ο Αθηνών Ιερώνυμος.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Χριστιανουπόλεως Προκόπιος. 18-10-2009.
    Βοηθός της Ι.Μ. Νικαίας.

  2. Ο Ελευσίνος Δωρόθεος. 07-11-2009.
    Βοηθός της Ι.Μ. Μεγάρων.

β) Μητροπολίτες στην υπόλοιπη Στερεά Ελλάδα.

  1. Ο Καρυστίας και Σκύρου Σεραφείμ. 24-11-1968.
    Έδρα Κάρυστος.

  2. Ο Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου Ιερόθεος. 20-07-1995.
    Έδρα Ναύπακτος.

  3. Ο Φθιώτιδος Νικόλαος. 06-10-1996. (+ 27-07-2019).
    Έδρα Λαμία.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Φθιώτιδος ανέλαβε ο Δημητριάδος Ιγνάτιος.

  4. Ο Χαλκίδος Χρυσόστομος. 17-12-2001.
    Έδρα Χαλκίδα.

  5. Ο Αιτωλίας και Ακαρνανίας Κοσμάς. 08-10-2005.
    \Έδρα Μεσολόγγι.

  6. Ο Θηβών και Λεβαδείας Γεώργιος. 28-06-2008.
    Έδρα Θήβα.

  7. Ο Φωκίδος Θεόκτιστος. 25-10-2009.
    Έδρα Άμφισσα.

  8. Ο Καρπενησίου Γεώργιος. 12-03-2016.
    Έδρα Καρπενήσι.

  9. Ο Φθιώτιδος Συμεών. 11-02-2018. (Εκλογή 11-10-2019, από Θεσπιών).
    Έδρα Λαμία.

γ) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

  1. Ο Δημητριάδος και Αλμυρού Ιγνάτιος. 10-10-1998.
    Έδρα Βόλος.

  2. Ο Άρτης Καλλίνικος. 26-10-2009.
    Έδρα Άρτα.

  3. Ο Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων Τιμόθεος. 30-06-2014.
    Έδρα Καρδίτσα.

  4. Ο Τρίκκης Χρυσόστομος. 11-10-2015.
    Έδρα Τρίκαλα.

  5. Ο Σταγών και Μετεώρων Θεόκλητος. 07-10-2017.
    Έδρα Καλαμπάκα.

  6. Ο Λαρίσης και Τυρνάβου Ιερώνυμος. 07-10-2018.
    Έδρα Λάρισα.

δ) Μητροπολίτες στην Πελοπόννησο.

  1. Ο Μονεμβασίας και Σπάρτης Ευστάθιος. 31-08-1980.
    Έδρα Σπάρτη.

  2. Ο Ηλείας Γερμανός. 03-10-1981.
    Έδρα Πύργος.

  3. Ο Μαντινείας και Κυνουρίας Αλέξανδρος. 05-05-1984.
    Έδρα Τρίπολη.

  4. Ο Πατρών Χρυσόστομος. 20-02-2005.
    Έδρα Πάτρα.

  5. Ο Κυθήρων και Αντικυθήρων Σεραφείμ. 02-07-2005.
    Έδρα Κύθηρα.
    Σημείωση: Στις 11-10-2019 η Ι.Μ. Κυθήρων μετωνομάστηκε σε "Κυθήρων και Αντικυθήρων" (ΦΕΚ 175/8-11-2019, τ. Α΄).

  6. Ο Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως Ιερεμίας. 14-10-2006.
    Έδρα Μεγαλόπολη.

  7. Ο Κορινθίας Διονύσιος. 15-10-2006.
    Έδρα Κόρινθος.

  8. Ο Τριφυλίας και Ολυμπίας Χρυσόστομος. 17-03-2007.
    Έδρα Κυπαρισσία.

  9. Ο Μεσσηνίας Χρυσόστομος. 18-03-2007.
    Έδρα Καλαμάτα.

  10. Ο Αργολίδος Νεκτάριος. 20-10-2013.
    Έδρα Ναύπλιο.

  11. Ο Μάνης Χρυσόστομος. 10-02-2018.
    Έδρα Γύθειο.

  12. Ο Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Ιερώνυμος. 13-10-2019.
    Έδρα Αίγιο.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Ωλένης Αθανάσιος. 01-11-2009.
    Βοηθός της Ι.Μ. Ηλείας.

  2. Ο Κερνίτσης Χρύσανθος. 13-10-2014.
    Βοηθός της Ι.Μ. Πατρών.

  3. Ο Κεγχρεών Αγάπιος. 24-03-2019.
    Βοηθός της Ι.Μ. Κορινθίας.

  4. Ο Τεγέας Θεόκλητος. 24-03-2019.
    Βοηθός της Ι.Μ. Μαντινείας.

ε) Μητροπολίτες στα νησιά του Ιονίου.

  1. Ο Κερκύρας, Παξών και Διαποντίων Νήσων Νεκτάριος. 13-10-2002.
    Έδρα Κέρκυρα.

  2. Ο Λευκάδος και Ιθάκης Θεόφιλος. 27-06-2008.
    Έδρα Λευκάδα.

  3. Ο Ζακύνθου Διονύσιος. 13-05-2010.
    Έδρα Ζάκυνθος.

  4. Ο Κεφαλληνίας Δημήτριος. 10-10-2015.
    Έδρα Αργοστόλι.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

  1. Ο Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης Εφραίμ. 14-01-2001.
    Έδρα Ύδρα.

  2. Ο Σύρου, Τήνου, Άνδρου, Κέας, Μήλου, Δήλου και Μυκόνου Δωρόθεος. 15-12-2001.
    Έδρα Ερμούπολη Σύρου.
    Σημείωση: Στις 21-03-2019 η Ι.Μ. Σύρου, Τήνου, Άνδρου, Κέας, Μήλου μετωνομάστηκε σε "Σύρου, Τήνου, Άνδρου, Κέας, Μήλου, Δήλου και Μυκόνου".

  3. Ο Θήρας, Αμοργού και νήσων Επιφάνιος. 11-01-2003.
    Έδρα Θήρα.

  4. Ο Παροναξίας Καλλίνικος. 30-06-2008.
    Έδρα Πάρος.

ζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Πειραιώς Καλλίνικος. 25-10-1975.

  2. Ο π. Περιστερίου Χρυσόστομος. 22-02-1976. (Παραίτηση 05-03-2019. + 07-11-2019).

  3. Ο π. Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Αμβρόσιος. 17-08-1976. (Παραίτηση 26-08-2019).

  4. Ο π. Τρίκκης Αλέξιος. 22-08-1976.

  5. Ο π. Καρπενησίου Νικόλαος. 28-01-1979. (+ 15-01-2019).

  6. Ο π. Άρτης Ιγνάτιος. 21-11-1988.

  7. Ο π. Νέας Ιωνίας και Φιλαδελφείας Κωνσταντίνος. 29-05-1994.

  8. Ο Αυλώνος Χριστόδουλος. 28-07-1996.

η) Συνοδικοί Αρχιερείς.

Από 1 Ιανουαρίου 2019  μέχρι 31 Αυγούστου 2019.

  1. Ο Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Νικόλαος (Αντιπρόεδρος).

  2. Ο Πατρών Χρυσόστομος.

  3. Ο Κυθήρων Σεραφείμ.

  4. Ο Αιτωλίας και Ακαρνανίας Κοσμάς.

  5. Ο Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως Ιερεμίας.

  6. Ο Κορινθίας Διονύσιος.

Από 1 Σεπτεμβρίου 2019 μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2019.

  1. Ο Τριφυλίας και Ολυμπίας Χρυσόστομος.

  2. Ο Μεσσηνίας Χρυσόστομος.

  3. Ο Λευκάδος και Ιθάκης Θεόφιλος.

  4. Ο Θηβών και Λεβαδείας Γεώργιος.

  5. Ο Παροναξίας Καλλίνικος.

  6. Ο Φωκίδος Θεόκτιστος.

II. Νέες Χώρες.

α) Μητροπολίτες στην Κεντρική Μακεδονία.

  1. Ο Θεσσαλονίκης Άνθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 14-07-1974.
    Έδρα Θεσσαλονίκη.

  2. Ο Γουμενίσσης, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 15-10-1989.
    Έδρα Γουμένισσα Κιλκισίου.

  3. Ο Βερροίας και Ναούσης Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 29-05-1994.
    Έδρα Βέρροια.

  4. Ο Κασσανδρείας Νικόδημος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 13-01-2001.
    Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.

  5. Ο Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας Ιωήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 15-10-2002.
    Έδρα Έδεσσα.

  6. Ο Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Βαρνάβας, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 10-10-2004.
    Έδρα Νεάπολη Θεσσαλονίκης.

  7. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Εμμανουήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 17-10-2009.
    Έδρα Κιλκίς.

  8. Ο Λαγκαδά, Λητής και Ρεντίνης Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 16-05-2010.
    Έδρα Λαγκαδάς.

  9. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 07-10-2012.
    Έδρα Αρναία.

  10. Ο Κίτρους και Κατερίνης Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 01-03-2014.
    Έδρα Κατερίνη.

  11. Ο Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς Ιουστίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 01-06-2015.
    Έδρα Καλαμαριά.

β) Μητροπολίτες στην Ανατολική Μακεδονία.

  1. Ο Σερρών και Νιγρίτης Θεολόγος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 14-10-2001.
    Έδρα Σέρρες.

  2. Ο Σιδηροκάστρου Μακάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 16-12-2001.
    Έδρα Σιδηρόκαστρο.

  3. Ο Νευροκοπίου και Ζιχνών Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 17-05-2003.
    Έδρα Νέα Ζίχνη Σερρών.

  4. Ο Ελευθερουπόλεως Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 28-04-2004.
    Έδρα Ελευθερούπολη Καβάλας.

  5. Ο Δράμας Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 09-10-2005.
    Έδρα Δράμα.

  6. Ο Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Στέφανος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 08-10-2017.
    Έδρα Καβάλα.

γ) Μητροπολίτες στη Δυτική Μακεδονία.

  1. Ο Καστορίας Σεραφείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μακεδονίας. 05-10-1996.
    Έδρα Καστοριά.

  2. Ο Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 23-01-2000.
    Έδρα Φλώρινα.

  3. Ο Σερβίων και Κοζάνης Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 29-04-2004.
    Έδρα Κοζάνη.

  4. Ο Σισανίου και Σιατίστης Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 04-03-2006. (+ 13-01-2019).
    Έδρα Σιάτιστα.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Σισανίου ανέλαβε ο Καστορίας Σεραφείμ.

  5. Ο Γρεβενών Δαυΐδ, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Μακεδονίας. 12-10-2014.
    Έδρα Γρεβενά.

  6. Ο Σισανίου και Σιατίστης Αθανάσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 23-03-2019.
    Έδρα Σιάτιστα.

δ) Μητροπολίτες στη Θράκη.

  1. Ο Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός Αιμιμόντου. 27-01-1995.
    Έδρα Διδυμότειχο.

  2. Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 29-01-1995.
    Έδρα Ξάνθη.

  3. Ο Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 09-10-2004.
    Έδρα Αλεξανδρούπολη.

  4. Ο Μαρωνείας και Κομοτηνής Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 24-02-2013.
    Έδρα Κομοτηνή.

ε) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

  1. Ο Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου Τίτος, υπέρτιμος και έξαρχος Θεσπρωτίας. 17-07-1974.
    Έδρα Παραμυθιά.

  2. Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Ανδρέας, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 28-01-1995.
    Έδρα Κόνιτσα.

  3. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 06-10-2012.
    Έδρα Πρέβεζα.

  4. Ο Ιωαννίνων Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 28-06-2014.
    Έδρα Ιωάννινα.

  5. Ο Ελασσώνος Χαρίτων, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 29-06-2014.
    Έδρα Ελασσώνα.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

  1. Ο Μηθύμνης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 06-05-1984.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

  2. Ο Μυτιλήνης, Ερεσού και Πλωμαρίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 20-11-1988.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  3. Ο Λήμνου και Αγίου Ευστρατίου Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 22-11-1988. (+ 26-08-2019).
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Λήμνου ανέλαβε ο Μυτιλήνης Ιάκωβος.

  4. Ο Σάμου και Ικαρίας Ευσέβιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 22-07-1995.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

  5. Ο Χίου, Ψαρών και Οινουσσών Μάρκος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 08-10-2011.
    Έδρα Χίος.

  6. Ο Λήμνου και Αγίου Ευστρατίου Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 14-10-2019.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.

ζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Κίτρους και Κατερίνης Αγαθόνικος. 24-11-1985.

η) Συνοδικοί Αρχιερείς.

Από 1 Ιανουαρίου 2019  μέχρι 31 Αυγούστου 2019.

  1. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου Θεόκλητος.

  2. Ο Μαρωνείας και Κομοτηνής Παντελεήμων.

  3. Ο Κίτρους και Κατερίνης Γεώργιος.

  4. Ο Ιωαννίνων Μάξιμος.

  5. Ο Ελασσώνος Χαρίτων.

  6. Ο Γρεβενών Δαυΐδ.

Από 1 Σεπτεμβρίου 2019 μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2019.

  1. Ο Θεσσαλονίκης Άνθιμος (Αντιπρόεδρος).

  2. Ο Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου Τίτος.

  3. Ο Μηθύμνης Χρυσόστομος.

  4. Ο Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς Ιουστίνος.

  5. Ο Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Στέφανος.

  6. Ο Σισανίου και Σιατίστης Αθανάσιος.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 17 Ιουλίου 2020.