Ημερολόγιο συμβάντων |
Ε.
ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ
ΡΩΣΙΑΣ
Σημείωση: Στις 11-10-1917 με
απόφαση της Τοπικής Συνόδου της Εκκλησίας της Ρωσίας αποκαταστάθηκε το
καταργηθέν επί Μεγάλου Πέτρου (25-01-1721) Πατριαρχείο Ρωσίας.
Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης Μόσχας και πάσης Ρωσίας κ. Τύχων.
19-10-1897. (Εκλογή ως Πατριάρχου 05-11-1917, από Μόσχας).
Έδρα Μόσχα.
α) Βικάριοι Αρχιερείς Επισκοπής Μόσχας.
Επίσκοποι
-
Ο Βολοκολάμσκ Θεόδωρος.
14-09-1909.
-
Ο Βερεγίας Σίλβεστρος.
04-04-1910. (Εκλογή 09-10-1917, από Σεβαστουπόλεως).
-
Ο
Δημητρώβου Ιωάσαφ. 09-12-1912. (Εκλογή 20-03-1917, από Νέου Γεωργιέβου).
-
Ο Μοζάισκ Δημήτριος.
18-05-1914.
-
Ο Σερπουχώβου Αρσένιος.
08-06-1914.
β) Αρχιερείς στην Κεντρική Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Μητροπολίτες
-
Ο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Αγαθάγγελος.
10-09-1889. (Προαγωγή Απρίλιος 1917).
Έδρα Γιαροσλάβ.
-
Ο Βλαδίμης και
Σούγιας Σέργιος.
25-02-1901. (Εκλογή 10-08-1917, από Βιμπόργου. Προαγωγή 28-11-1917). Έδρα Βλαδίμη.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Ιωακείμ. 14-01-1896.
Έδρα Νιζνίι Νόβγκοροντ.
-
Ο Ριαζάν
και Ζαράισκ Ιωάννης. 28-04-1902. (Εκλογή 20-11-1917, από Ρίγας).
Έδρα Ριαζάν.
Επίσκοποι
-
Ο Σμολένσκ και
Δορογκομπούη Θεοδόσιος. 23-03-1903.
Έδρα Σμολένσκ.
-
Ο Κοστρομά και Γκάλιτς Ευγένιος.
27-11-1905.
Έδρα Κοστρομά.
-
Ο Τούλας και
Μπελιώβου Ιουβενάλιος.
24-08-1914. (Εκλογή 28-07-1917, από Κασίρας).
Έδρα Τούλα.
-
Ο Καλούγας και Μπορώβου Θεοφάνης.
31-05-1915.
Έδρα Καλούγα.
-
Ο Τβερ και Κάσιν (χηρεύει).
Έδρα Τβερ.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο
Γιουρέβου-Πόλσκη Ευγένιος. 16-12-1907.
Βικάριος της Ι.Ε. Βλαδίμης.
-
Ο Ούγκλιτς Ιωσήφ.
15-03-1909. Βικάριος της Ι.Ε. Γιαροσλάβου.
-
Ο Στάριτσας Ιωάννης.
11-02-1912. (Εκλογή 07-09-1917, από Ταϊγανίου).
Βικάριος της Ι.Ε. Τβερ.
-
Ο
Μούρομ Μητροφάνης. 15-07-1912. Βικάριος της Ι.Ε. Βλαδίμης.
-
Ο
Μακαριέβου και Ούνζας Σεβαστιανός.
08-09-1914. (Εκλογή 30-05-1917, από Κίνεσμα). Βικάριος της Ι.Ε. Κοστρομά.
-
Ο Μιχαηλώβου Παύλος.
01-10-1914. (Εκλογή 26-05-1917, από Γέλετς).
Βικάριος της Ι.Ε. Ριαζάν.
-
Ο Ρυμπίνσκ Κορνήλιος.
05-07-1915. Βικάριος της Ι.Ε. Γιαροσλάβου.
-
Ο Σουσδαλίας Παύλος.
23-04-1916. Βικάριος της Ι.Ε. Βλαδίμης.
-
Ο
Μπαλάχνας Λαυρέντιος. 19-02-1917. Βικάριος της Ι.Ε. Κάτω Νοβγορόδου.
-
Ο Κασίρας Κορνήλιος.
17-09-1917. Βικάριος της Ι.Ε. Τούλας.
γ) Αρχιερείς στην Βόρεια Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Επίσκοποι
-
Ο Αρχαγγέλου και
Χολμογκόρης Ναθαναήλ. 29-02-1904.
Έδρα Αρχάγγελος.
-
Ο Βόλογδα και Τότμας Αλέξανδρος.
12-12-1904.
Έδρα Βόλογδα.
-
Ο Βιάτκας και Σλομποδά Νίκανδρος.
10-07-1905. Έδρα Βιάτκα.
-
Ο
Ολονέτς και Πετροζαβόδσκ Ιωαννίκιος. 30-09-1907.
Έδρα Πετροζαβόδσκ.
Τιτουλάριοι Επίσκοποι
-
Ο Γκλαζώβου
Παύλος. 21-11-1897.
Βικάριος της Ι.Ε. Βιάτκας.
-
Ο Βελίκι Ουστιούνγκ και Ούστ Βίμσκ Αλέξιος.
05-09-1904.
Βικάριος της Ι.Ε. Βόλογδα.
-
Ο Βέλσκ Αντώνιος.
17-01-1910.
Βικάριος της Ι.Ε. Βόλογδα.
-
Ο
Καργκοπόλ Βαρσανούφιος.
26-08-1910.
Βικάριος της Ι.Ε. Ολονέτς.
-
Ο Σαραπούλ Αλέξιος.
26-12-1916. (Εκλογή 20-03-1917, από Δημητρώβου).
Βικάριος της Ι.Ε. Βιάτκας.
-
Ο Πινέγκας Παύλος.
19-03-1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Αρχαγγέλου.
δ) Αρχιερείς στη Βορειοδυτική Ευρωπαϊκή Ρωσία
και τη Βαλτική.
Μητροπολίτες
-
Ο Νοβγορόδου και
Παλαιάς Ρωσίας Αρσένιος. 28-02-1899. (Προαγωγή 29-11-1917).
Έδρα Νόβγκοροντ.
-
Ο
Πετρουπόλεως και Γκντώβου Βενιαμίν. 24-01-1910. (Εκλογή 24-05-1917, από
Γκντώβου. Προαγωγή σε Αρχιεπίσκοπο αυθημερόν. Προαγωγή σε Μητροπολίτη
13-08-1917).
Έδρα Πετρούπολη.
Σημείωση: Στις 17-06-1917 η Ι.Ε. Πετρουπόλεως και Λαδόγκας
μετωνομάστηκε σε "Πετρουπόλεως και Γκντώβου".
Επίσκοποι
-
Ο Πσκώβου και
Πορχώβου
Ευσέβιος. 28-05-1906. Έδρα Πσκώβ.
-
Ο Φινλανδίας και Βιμπόργου (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Σορταβάλλας Σεραφείμ.
Έδρα Βίμποργκ.
-
Ο Ρίγας και Μιτάβας (χηρεύει).
Έδρα Ρίγα.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Νάρβας Γεννάδιος.
27-09-1909.
Βικάριος της Επισκοπής Αγίας Πετρουπόλεως.
-
Ο
Γιαμβούργου Αναστάσιος. 04-03-1912.
Βικάριος της Ι.Ε. Πετρουπόλεως.
-
Ο Τιχβίν Αλέξιος. 28-04-1913.
Βικάριος της Ι.Ε. Νοβγορόδου.
-
Ο
Σορταβάλλας Σεραφείμ.
07-09-1914.
Βικάριος της Ι.Ε. Βιμπόργου.
-
Ο Λαδόγκας Μελχισεδέκ.
08-09-1916. (Εκλογή 17-06-1917, από Κρονστάνδης).
Βικάριος της Ι.Ε. Πετρουπόλεως.
-
Ο
Κυριλλώβου Βαρσανούφιος. 08-01-1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Νοβγορόδου.
-
Ο Λούγκας Αρτέμιος.
30-07-1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Πετρουπόλεως.
Σημείωση: Το Βικαριάτο της Λούγκας ιδρύθηκε στις
17-06-1917.
-
Ο Ρεβάλης
Πλάτων. 31-12-1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Ρίγας.
ε) Αρχιερείς στη Νότια Ευρωπαϊκή Ρωσία.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Βορόνεζ και
Ζαντόνσκ Τύχων. 02-02-1892.
Έδρα Βορόνεζ.
-
Ο Ταμπώβου και
Σάτσκ Κύριλλος. 06-08-1904. Έδρα Ταμπώβ.
-
Ο Κούρσκ και Ομπογιάνου Θεοφάνης.
15-12-1913. (Εκλογή 09-08-1917, από Ρίλσκ. Προαγωγή αυθημερόν).
Έδρα Κούρσκ.
Επίσκοποι
-
Ο Ορέλ και Σέβσκ Σεραφείμ.
03-04-1916. (Εκλογή 18-08-1917, από Μπέλσκ).
Έδρα Ορέλ.
-
Ο Πένζας και
Σαράνσκ (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Κρασνοσλομπόδσκ Γρηγόριος. Έδρα Πένζα.
Βικάριοι Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Κρασνοσλομπόδσκ Γρηγόριος.
11-07-1910. (Προαγωγή 1917).
Βικάριος της Ι.Ε. Πένζας.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο
Οστρογκόζσκ Βλαδίμηρος.
09-05-1887.
Βικάριος της Ι.Ε. Βορόνεζ.
-
Ο
Μπελγορόδου Νικόδημος. 09-01-1911.
Βικάριος της Ι.Ε. Κούρσκ.
-
Ο Γέλετς Αμβρόσιος.
31-07-1911. (Εκλογή 26-05-1917, από Μιχαηλώβου).
Βικάριος της Ι.Ε. Ορέλ.
-
Ο Κοζλώβου Ζηνόβιος.
11-12-1911.
Βικάριος της Ι.Ε. Ταμπώβου.
-
Ο Ρίλσκ Απολλινάριος.
22-10-1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Κούρσκ.
-
Ο Νόβο Οσκόλ Σεραφείμ. 1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Κούρσκ.
στ) Αρχιερείς Επαρχιών στον Βόλγα.
Μητροπολίτες
-
Ο Καζάν και
Σβιάζσκ Ιάκωβος. 28-04-1891. (Προαγωγή 1917).
Έδρα Καζάν.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο
Σιμπίρσκ και Συζράν Βενιαμίν. 26-10-1897.
Έδρα Σιμπίρσκ (Ουλιανώβσκ).
Επίσκοποι
-
Ο
Αστραχανίου και Τσαρέβου Μητροφάνης. 11-02-1907.
Έδρα Άστραχαν.
Σημείωση: Στις 05-09-1917 η Ι.Ε. Αστραχανίου και Ενοταέβου
μετωνομάστηκε σε "Αστραχανίου και Τσαρέβου".
-
Ο Σαμάρας
και Σταυρουπόλεως Μιχαήλ.
30-08-1907.
Έδρα Σαμάρα.
-
Ο Σαρατώβου και
Τσαρίτσιν Δοσίθεος. 18-01-1909. (Εκλογή 25-08-1917, από Βόλσκ).
Έδρα Σαράτωβ.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Βόλσκ
Ιννοκέντιος. 24-02-1908. (Εκλογή 02-09-1917, από Τσαρέβου. +
27-12-1917),
Βικάριος της Ι.Ε. Σαρατώβου.
-
Ο Τσεμποξάρυ Βόρις.
24-06-1912.
Βικάριος της Ι.Ε. Καζάν.
-
Ο
Αλατίρσκ Ναζάριος.
01-07-1912.
Βικάριος της Ι.Ε. Σιμπίρσκ.
-
Ο Τσιστοπόλεως Ανατόλιος.
29-06-1913.
Βικάριος της Ι.Ε. Καζάν.
-
Ο Ενοταέβου Λεόντιος.
28-09-1914. (Εκλογή 05-09-1917, από π. Πετρώβου).
Βικάριος της Ι.Ε. Αστραχανίου.
-
Ο Πετρώβου Δαμιανός.
26-04-1916. (Εκλογή 03-07-1917, από Ερεβάν).
Βικάριος της Ι.Ε. Σαρατώβου.
-
Ο Μαμαντίς (χηρεύει).
Βικάριος της Ι.Ε. Καζάν.
ζ) Αρχιερείς στον Βόρειο Καύκασο.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Καυκάσου και Σταυρουπόλεως Αγαθόδωρος. 28-02-1888.
Έδρα Σταυρούπολη.
-
Ο Ντον και Νοβοτσερκάσκ Μητροφάνης.
29-01-1906.
Έδρα Νοβοτσερκάσκ.
Επίσκοποι
-
Ο Βλαδικαυκάσου
και Μοζντόκ Μακάριος. 18-03-1901. (Εκλογή 28-01-1917, από π.
Γιακουτίας).
Έδρα Βλαντικαυκάς.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Κουμπάν
και Αικατερινοδάρ Ιωάννης. 03-02-1908.
Βικάριος της Ι.Ε. Σταυρουπόλεως.
-
Ο Αξάη Ερμογένης.
09-05-1910.
Βικάριος της Ι.Ε. Ντον.
-
Ο Αλεξανδρόβσκογε Μιχαήλ.
03-07-1911.
Βικάριος της Ι.Ε. Καυκάσου.
η) Αρχιερείς στα Ουράλια.
Επίσκοποι
-
Ο Ορενβούργου και
Τουργκάη Μεθόδιος.
02-06-1894.
Έδρα Ορενμπούργκ.
-
Ο Ουράλσκ και Νικολαέβου Τύχων.
14-01-1901.
Έδρα Ουράλσκ.
-
Ο Πέρμης
και Κουνγκούρ Ανδρόνικος. 05-11-1906. Έδρα Πέρμη.
-
Ο Ουφάς
και Μενζελίνσκ Ανδρέας. 04-10-1907.
Έδρα Ουφά.
-
Ο
Αικατερινβούργου και Ιρμπίτσκης Γρηγόριος.
21-11-1908. (Εκλογή 17-11-1917, από Ελισαβετουπόλεως).
Έδρα Σβερδλόφσκ.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Κοσταναή Διονύσιος.
06-08-1912.
Βικάριος της Ι.Ε. Ορενβούργου.
-
Ο
Τσελιάμπινσκ Σεραφείμ. 14-12-1914.
Βικάριος της Ι.Ε. Ορενβούργου.
-
Ο
Σολικάμσκ Θεοφάνης. 26-02-1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Πέρμης.
-
Ο Ζλατούστ Νικόλαος.
28-05-1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Ουφάς.
Σημείωση: Το Βικαριάτο του Ζλατούστ ιδρύθηκε στις
02-05-1917.
θ) Αρχιερείς στη Δυτική Σιβηρία.
Επίσκοποι
-
Ο Τομπόλσκ
και Σιβηρίας Ερμογένης. 14-01-1901. (Εκλογή 08-03-1917, από π. Σαρατώβου).
Έδρα Τομπόλσκ.
-
Ο Τόμσκ
και Αλτάισκ Ανατόλιος.
10-12-1906.
Έδρα Τόμσκ.
-
Ο Όμσκ και
Παυλουπόλεως Σίλβεστρος. 16-01-1911. Έδρα Όμσκ.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Μπίησκ Ιννοκέντιος.
03-04-1905.
Βικάριος της Ι.Ε. Τόμσκ.
-
Ο Μπαρναούλης Γαβριήλ.
25-07-1910.
Βικάριος της Ι.Ε. Τόμσκ.
-
Ο Σεμιμπαλαντίνσκ Κυπριανός.
04-12-1911.
Βικάριος της Ι.Ε. Όμσκ.
-
Ο
Πετροπαυλώβου Μεθόδιος. 10-02-1913.
Βικάριος της Ι.Ε. Όμσκ.
-
Ο Μπερεζώβου Ειρήναρχος.
16-07-1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Τομπόλσκ.
ι) Αρχιερείς στην Ανατολική Σιβηρία και στην
Άπω Ανατολή.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο
Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας Ευσέβιος. 26-01-1897.
Έδρα Βλαδιβοστόκ.
-
Ο Ιρκούτσκ
και Βερχολένσκ Ιωάννης. 11-05-1908.
Έδρα Ιρκούτσκ.
Επίσκοποι
-
Ο
Ιενεσέης και Κρασνογιάρσκ Νίκων.
26-02-1906. (Καθαίρεση 12-08-1917).
Έδρα Κρασνογιάρσκ.
-
Ο Ζαβαϊκάλης και
Νερτσίνσκ Μελέτιος.
22-11-1908.
Έδρα Τσιτά.
-
Ο Γιακουτίας και
Βιλιούϊσκ Ευθύμιος. 18-03-1912.
Έδρα Γιακούτσκ.
-
Ο Αμούρ
και Μπλαγοβέσενσκ Ευγένιος. 20-01-1913.
Έδρα Μπλαγοβέσενσκ.
-
Ο
Καμτσάτκας και Πετροπαυλώβου Νέστωρ. 16-10-1916.
Έδρα Πετροπαυλώφσκ.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Νικόλσκ
Ουσσουρίησκ Παύλος. 24-06-1912.
Βικάριος της Ι.Ε. Βλαδιβοστόκ.
-
Ο
Κίρενσκ Ζωσιμάς. 10-08-1914.
Βικάριος της Ι.Ε. Ιρκούτσκ.
-
Ο
Σελένγκας Εφραίμ. 20-11-1916.
Βικάριος της Ι.Ε. Ζαβαϊκάλης.
ια) Αρχιερείς στην Ουκρανία και τη Βεσσαραβία.
Μητροπολίτες
-
Ο Κιέβου και Γαλικίας Βλαδίμηρος. 03-06-1888.
Έδρα Κίεβο.
-
Ο
Χαρκόβου και Αχτύρκας Αντώνιος.
07-09-1897. (Εκλογή 16-08-1917, από π. Χαρκόβου. Προαγωγή 28-11-1917). Έδρα
Χάρκοβο.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Ταυρίδος και
Συμφεροπόλεως Δημήτριος.
23-04-1902.
Έδρα Συμφερόπολη.
-
Ο Βολυνίας και
Ζιτόμιρ Ευλόγιος. 12-01-1903.
Έδρα Ζιτόμιρ.
-
Ο Κισινιώβου
και Χοτίνσκ Αναστάσιος. 29-06-1906.
Έδρα Κισινιώβ.
Επίσκοποι
-
Ο Αικατερινοσλάβ και Μαριουπόλεως Αγαπητός.
07-04-1902.
Έδρα Αικατερινοσλάβ (Δνεπροπετρώβ).
-
Ο Πολτάβας και Περεγιασλάβας Θεοφάνης.
22-02-1909.
Έδρα Πολτάβα.
-
Ο Κάμενετς Ποδόλσκ και
Βρατσλάβας Ποιμήν. 13-02-1911. (Εκλογή Οκτώβριος 1917, από Μπάλτας). Έδρα
Κάμενετς Ποδόλσκ.
-
Ο Τσερνιγόβου και
Νιέζιν Παχώμιος. 30-08-1911. (Εκλογή Μάιος 1917, από Στάροντουμπ).
Έδρα Τσερνιγώβ.
-
Ο Χερσώνος και Οδησσού (χηρεύει).
Έδρα Οδησσός.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Τσιγκιρίν Νικόδημος.
11-11-1907.
Βικάριος της Ι.Ε. Κιέβου.
-
Ο Ισμαήλ
Διονύσιος. 14-09-1908.
Βικάριος της Ι.Ε. Κισινιώβου.
-
Ο Βλαδίμης Βολυνίας Θαδδαίος.
21-12-1908.
Βικάριος της Ι.Ε. Βολυνίας.
-
Ο Άκερμαν
(Μπελγορόδου Δνειστέρου) Γαβριήλ.
17-01-1910.
Βικάριος της Ι.Ε. Κισινιώβου.
-
Ο Τσερκάσσι Ναζάριος.
31-01-1910.
Βικάριος της Ι.Ε. Κιέβου.
-
Ο Ταϊγανίου Αρσένιος.
22-10-1910. (Εκλογή 07-09-1917, από Στάριτσας).
Βικάριος της Ι.Ε. Αικατερινοσλάβ.
-
Ο Ουμάν Δημήτριος.
31-10-1910.
Βικάριος της Ι.Ε. Κιέβου.
-
Ο Πριλούκη
Θεόδωρος. 08-05-1911. (Εκλογή 16-10-1917, από Σταρομπέλσκ).
Βικάριος της Ι.Ε. Πολτάβας.
-
Ο
Σταρομπέλσκ Νεόφυτος. 10-03-1913. (Εκλογή 16-10-1917, από Πριλούκη).
Βικάριος της Ι.Ε. Χαρκόβου.
-
Ο Κρεμένετς Διονύσιος.
21-04-1913.
Βικάριος της Ι.Ε. Βολυνίας.
-
Ο
Ελισαβετγκράδ Αλέξιος. 08-12-1913. (Εκλογή Δεκέμβριος 1917, από
Νικολαγέβου).
Βικάριος της Ι.Ε. Χερσώνος.
-
Ο
Κανέβου Βασίλειος. 06-08-1914.
Βικάριος της Ι.Ε. Πολτάβας.
-
Ο Οστρόγκ Αβέρκιος.
29-06-1915.
Βικάριος της Ι.Ε. Βολυνίας.
-
Ο Σουμύ
Μητροφάνης. 05-06-1916.
Βικάριος της Ι.Ε. Χαρκόβου.
-
Ο Αλεξανδρόβσκ και Παυλουπόλεως Ευλάμπιος.
30-07-1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Αικατερινοσλάβ.
Σημείωση: Το Βικαριάτο του Αλεξανδρόβσκ ιδρύθηκε στις
23-06-1917. Μέχρι τις 30-07-1917 είχε μετονομαστεί σε "Αλεξανδρόβσκ και
Παυλουπόλεως".
-
Ο
Θεοδοσίας Ανδρέας. 1917.
Βικάριος της Ι.Ε. Αικατερινοσλάβ.
ιβ) Αρχιερείς στην Πολωνία και τη Λευκορωσία.
Αρχιεπίσκοποι
-
Ο Γροδνό και
Μπρέστ Μιχαήλ. 31-01-1899.
Έδρα Γροδνό.
-
Ο
Μογιλιέβου και Μοστισλάβου Κωνσταντίνος. 29-07-1901.
Έδρα Μογιλιέβ.
Επίσκοποι
-
Ο Πόλοτσκ και Βίτεμπσκ
Ιννοκέντιος. 29-06-1906. (Εκλογή Σεπτέμβριος 1917, από π. Πόλοτσκ). Έδρα Βίτεμπσκ.
-
Ο
Μίνσκ και Τουρώβου Γεώργιος, 01-07-1906.
Έδρα Μίνσκ.
-
Ο Χέλμ και Λιούμπλιν (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Μπιελοστόκ Βλαδίμηρος.
Έδρα Χέλμ.
-
Ο Βαρσοβίας και Βιστούλα (χηρεύει).
Έδρα Βαρσοβία.
-
Ο Λιθουανίας και Βίλνας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Κοβνό Ελευθέριος.
Έδρα Βίλνα.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Μπιελοστόκ Βλαδίμηρος.
03-06-1907.
Βικάριος της Ι.Ε. Γροδνό.
-
Ο Κοβνό Ελευθέριος.
21-08-1911.
Βικάριος της Ι.Ε. Λιθουανίας.
-
Ο Γομέλ Βαρλαάμ.
13-01-1913.
Βικάριος της Ι.Ε. Μογιλιέβου.
-
Ο
Ντβίνας Παντελεήμων. 02-06-1913.
Βικάριος της Ι.Ε. Πόλοτσκ.
ιγ) Εξαρχία Καυκάσου.
Σημείωση: Στις 12-03-1917 η Εκκλησία της Γεωργίας διακήρυξε την
αυοκεφαλία της και διαχωρίστηκε από την Εκκλησία της Ρωσίας.
Στις 13-08-1917 η Εξαρχία Γεωργίας της Εκκλησίας της Ρωσίας μετωνομάστηκε σε
"Εξαρχία Καυκάσου".
Μητροπολίτης
-
Ο
Τιφλίδος και Μπακού, Έξαρχος Καυκάσου Πλάτων. 03-06-1902. (Εκλογή
13-08-1917, από Ιβηρίας. Προαγωγή αυθημερόν).
Έδρα Τιφλίδα.
Επίσκοποι
-
Ο Σουχούμης Σέργιος.
12-02-1899.
Έδρα Σουχούμη.
ιδ) Αρχιερείς στην Κεντρική Ασία.
Επίσκοποι
-
Ο
Τασκένδης και Τουρκεστάν Ιννοκέντιος. 14-12-1903.
Έδρα Τασκένδη.
-
Ο Σουπουργκάν και Ούρμιας Ηλίας.
25-01-1904. Έδρα Ούρμια Περσίας.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο
Σεμιρέτσι και Βέρνης Ποιμήν. 06-08-1916. (Εκλογή 03-07-1917, από
Σάλμας).
Βικάριος της Ι.Ε. Τασκένδης.
ιε) Αρχιεπισκοπή Βορείου Αμερικής.
Αρχιεπίσκοπος
-
Ο
Αλεουτίων και Βορείου Αμερικής Ευδόκιμος. 04-01-1904.
Έδρα Νέα Υόρκη.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Καναδά Αλέξανδρος.
15-11-1909.
Βικάριος της Ι.Ε. Αλεουτίων.
-
Ο Αλάσκας Φίλιππος.
06-08-1916.
Βικάριος της Ι.Ε. Αλεουτίων.
-
Ο
Πιττσβούργου και των Καρπαθορώσων Στέφανος. 07-08-1916.
Έδρα Πίτσμπουργκ.
-
Ο Μπρούκλιν Ευθύμιος.
31-05-1917.
Διά τους Αραβόφωνους Ορθοδόξους.
ιστ) Λοιποί Αρχιερείς εν Υπερορία.
Επίσκοποι
-
Ο Τόκιο και Ιαπωνίας Σέργιος.
06-11-1905.
Έδρα Τόκιο.
Βικάριοι Επίσκοποι
-
Ο Περεγιασλάβας
Ζαλέσκι Ιννοκέντιος.
03-06-1902.
Έδρα Πεκίνο.
ιζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.
-
Ο π. Ολονέτς
και Πετροζαβόδσκ Μισαήλ. 20-02-1883.
-
Ο
π. Μόσχας και Κολόμνας Μακάριος. 12-02-1884. (Παύση 20-03-1917).
-
Ο π.
Ουφάς και Μενζελίνσκ Χριστοφόρος. 25-05-1887.
-
Ο π. Αικατερινβούργου
και Ιρμπίτσκης Βλαδίμηρος. 20-12-1887.
-
Ο π.
Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Ιωαννίκιος. 21-02-1888.
-
Ο π.
Βόλογδα και Τότμας Αντώνιος. 12-08-1890.
-
Ο π. Ντον
και Νοβοτσερκάσκ Βλαδίμηρος. 18-08-1891. (+ 03-08-1917).
-
Ο π.
Βλαδικαυκάσου και Μοζντόκ Γεδεών. 12-01-1892.
-
Ο π. Σμολένσκ
και Δορογκομπούη Πέτρος. 19-09-1893. (+ 1917).
-
Ο π.
Χερσώνος και Οδησσού Ναζάριος. 24-10-1893. (Παύση 28-09-1917).
-
Ο π.
Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Πιτιρίμ. 17-07-1894. (Παραίτηση 06-03-1917).
-
Ο π. Ιρκούτσκ και
Βερχολένσκ Σεραφείμ. 23-08-1898.
-
Ο π.
Αστραχανίου και Ενοταέβου Φιλάρετος. 20-12-1898.
-
Ο π.
Αμούρ και Μπλαγοβέσενσκ Ιννοκέντιος. 09-02-1899.
-
Ο π.
Τούλας και Μπελιώβου Παρθένιος. 10-10-1899. (Παραίτηση 1917).
-
Ο π. Δημητρώβου Τρύφων.
01-07-1901.
-
Ο π.
Μιχαηλώβου Ισίδωρος. 12-05-1902.
-
Ο π. Ουφάς και
Μενζελίνσκ Μιχαίας.
19-05-1902.
-
Ο π.
Όμσκ και Παυλουπόλεως Αρσένιος. 14-07-1902. (+ 1917).
-
Ο
π. Ριαζάν και Ζαράισκ Δημήτριος. 02-02-1903. (Παύση 17-06-1917).
-
Ο π.
Βλαδικαυκάσου και Μοζντόκ Αντωνίνος. 02-03-1903. (Παύση 05-01-1917).
-
Ο
π. Κούρσκ και Ομπογιάνου Τύχων. 26-05-1903. (Παύση 15-05-1917).
-
Ο π.
Μπαλάχνας Ευθύμιος. 30-11-1903.
-
Ο π.
Σαρατώβου και Τσαρίτσιν Παλλάδιος. 06-12-1903. (Παύση 25-08-1917).
-
Ο π.
Βολόγδα και Τότμας Νίκων. 14-03-1904.
-
Ο π.
Σαραπούλ και Γελάμπουγκας Αμβρόσιος. 30-05-1904. (Παύση 18-03-1917).
-
Ο π.
Βλαδίμης και Σούγιας Αλέξιος. 30-05-1904. (Παύση 10-08-1917).
-
Ο π.
Αικατερινβούργου και Ιρμπίτσκης Σεραφείμ. 02-01-1905. (Παύση Μάιος
1917).
-
Ο π. Τβερ και Κάσιν Σεραφείμ. 10-04-1905.
(Παύση Δεκέμβριος 1917).
-
Ο π.
Κάμενετς Ποδόλσκ και Βρατσλάβας Μητροφάνης. 17-09-1906. (Παραίτηση
Οκτώβριος 1917).
-
Ο π. Ορέλ και
Σέβσκ Γρηγόριος. 09-05-1907. (Παύση 28-01-1917).
-
Ο π. Πένζας
και Σαράνσκ Βλαδίμηρος. 06-08-1907. (Παύση Μάρτιος 1917).
-
Ο π.
Τσερνιγόβου και Νιέζιν Βασίλειος. 26-07-1909. (Παύση 06-05-1917).
-
Ο
π. Σλούτσκ Θεοφύλακτος. 24-04-1911. (Παύση 17-11-1917).
-
Ο π. Τομπόλσκ και Σιβηρίας Βαρνάβας.
28-08-1911. (Παύση 08-03-1917).
-
Ο π. Σεβαστουπόλεως
Μόδεστος. 04-08-1913. (Εκλογή 09-10-1917, από Ούστ Μετβετίτσκαγιας.
Παύση 11-12-1917).
-
Ο π. Σεμιρέτσι και
Βέρνης Σέργιος.
01-12-1913. (Εκλογή 21-01-1917, από Σολικάμσκ. Παύση 03-07-1917).
-
Ο
π. Ορέλ και Σέβσκ Μακάριος. 11-07-1914. (Εκλογή Ιανουάριος 1917, από
Μπαλάχνας. Παραίτηση 26-05-1917).
-
Ο π. Ελισαβετγκράδ Προκόπιος.
30-08-1914. (Παύση 14-12-1917).
|