ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ

ΠΥΣΠΕ

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ!

ΠΥΣΠΕ

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ & ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ

ΤΥΠΟΣ

ΑΡΘΡΑ

ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ

"τα αιρετικά"

ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

Στο ΠΥΣΠΕ Πειραιά συμμετέχουν πέντε τακτικά μέλη και τα αντίστοιχα αναπληρωματικά τους. Από τα πέντε, τα τρία είναι διορισμένα από τον εκάστοτε Υπουργό Παιδείας και τα δύο εκλεγμένα(αιρετοί). Η θητεία τους είναι διετής. Πρόεδρος του ΠΥΣΠΕ είναι ο εκάστοτε Δ/ντής Εκπαίδευσης Π.Ε.. Το ΠΥΣΠΕ είναι ανεξάρτητο διοικητικό όργανο, οι αποφάσεις του οποίου προσβάλλονται μόνο στα διοικητικά δικαστήρια.

Ο αιρετός του ΠΥΣΠΕ είναι ο εκπρόσωπος των εκπαιδευτικών στη διοίκηση της εκπαίδευσης. Θεωρούμε αυτονόητο καθήκον του να ενημερώνει τους συναδέλφους και να λογοδοτεί στις γενικές συνελεύσεις για τη δράση του και τις θέσεις που υπερασπίζεται κάθε φορά. Πάγιο αίτημά μας είναι η πλειοψηφία των αιρετών σε όλα τα υπηρεσιακά συμβούλια (ΠΥΣΠΕ- Α/ΠΥΣΠΕ-ΚΥΣΠΕ).

ΕΤΟΣ 2008

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ-ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ-ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

ΙΟΥΛΙΟΣ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ

ΑΠΡΙΛΙΟΣ-ΜΑΪΟΣ-ΙΟΥΝΙΟΣ

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ-ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ-ΜΑΡΤΙΟΣ 2008

ΕΤΟΣ 2007

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ-ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ-ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2007

ΙΟΥΛΙΟΣ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ 2007

Α΄ ΕΞΑΜΗΝΟ 2007

• Ενδεικτική νομοθεσία που πρέπει να έχει υπόψη του κάθε υποψήφιος Δ/ντής-Δ/ντρια Δημοτικού Σχολείου

1. Ν.2986/02 Οργάνωση των περιφερειακών υπηρεσιών της Π.Ε. και Δ.Ε., αξιολόγηση και άλλες διατάξεις

2. Βασικές αρχές λειτουργίας των σχολείων (σχολικός κανονισμός)

3. Καθηκοντολόγιο

4. Ν. 1566/85

5. ν.2413/96 Διαπολιτισμική εκπαίδευση

6. ν.2817/2000 Εκπαίδευση των ατόμων με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και άλλες διατάξεις

7. ν.2690/99 Κώδικας Διοικητικής Διαδικασίας

8. Υ.Α. Αναμόρφωση ωρολόγιου προγράμματος του Δημοτικού Σχολείου

9. Π.Δ. 63/81 Αρχειοθέτηση εγγράφων ΥΠΕΠΘ

10. ν.3467/06 Επιλογή στελεχών εκπαίδευσης

11. ν.3528/07 Δημοσιοϋπαλληλικός Κώδικας

12. Π.Δ. 47/06 Όργανα και διαδικασία πειθαρχικών διώξεων εκπαιδευτικών Π.Ε. ΚΑΙ Δ.Ε.

13.  Π.Δ. 201/98 Οργάνωση και λειτουργία των δημοτικών σχολείων

14. Σχολικές επιτροπές (όλο το νομοθετικό πλαίσιο)

ΕΤΟΣ 2006

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ :