Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2017

Ημερολόγιο συμβάντων

ΙΑ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος ο Β΄. (Χειροτονία 04-10-1981. Εκλογή 07-02-2008).

Έδρα Αθήνα.

α) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

  1. Ο Ευρίπου Βασίλειος. 18-12-1968. (+ 30-12-2017).

  2. Ο Αχελώου Ευθύμιος. 22-12-1968.

  3. Ο Δωδώνης Χρυσόστομος. 16-08-1976.

  4. Ο Βρεσθένης Θεόκλητος. 16-10-1999.

  5. Ο Διαυλείας Αλέξιος. 29-11-1999.

  6. Ο Θερμοπυλών Ιωάννης. 14-10-2000.

  7. Ο Αχαΐας Αθανάσιος. 15-10-2000.

  8. Ο Βελεστίνου Δαμασκηνός. 12-01-2003.

  9. Ο Κορωνείας Παντελεήμων. 14-01-2003.

β) Τιτουλάριοι και Βοηθοί Επίσκοποι.

  1. Ο Νεοχωρίου Παύλος. 28-01-1995.

  2. Ο Φαναρίου Αγαθάγγελος. 13-01-2003.

  3. Ο Τανάγρας Πολύκαρπος. 22-05-2010.

  4. Ο Σαλώνων Αντώνιος. 10-03-2012.

  5. Ο Θαυμακού Ιάκωβος. 11-03-2012.

  6. Ο Μεθώνης Κλήμης. 13-10-2014.

I. Παλαιά Ελλάδα.

α) Μητροπολίτες στο λεκανοπέδιο Αττικής.

  1. Ο Περιστερίου Χρυσόστομος. 22-02-1976.
    Έδρα Περιστέρι.

  2. Ο Νικαίας Αλέξιος. 29-01-1995.
    Έδρα Νίκαια.

  3. Ο Καισαριανής, Βύρωνος και Υμηττού Δανιήλ. 22-01-2000.
    Έδρα Καισαριανή.

  4. Ο Πειραιώς Σεραφείμ. 21-01-2001.
    Έδρα Πειραιάς.

  5. Ο Νέας Σμύρνης Συμεών. 12-10-2002.
    Έδρα Νέα Σμύρνη.

  6. Ο Γλυφάδας, Ελληνικού, Βούλας, Βουλιαγμένης και Βάρης Παύλος. 14-10-2002.
    Έδρα Βούλα.

  7. Ο Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Νικόλαος. 30-04-2004.
    Έδρα Σπάτα.

  8. Ο Ιλίου, Αχαρνών και Πετρουπόλεως Αθηναγόρας. 13-05-2010.
    Έδρα Ίλιον.

  9. Ο Κηφισίας, Αμαρουσίου και Ωρωπού Κύριλλος. 14-05-2010.
    Έδρα Κηφισιά.

  10. Ο Νέας Ιωνίας και Φιλαδελφείας Γαβριήλ. 09-10-2011.
    Έδρα Νέα Ιωνία.

  11. Ο Μεγάρων και Σαλαμίνος Κωνσταντίνος. 11-10-2014.
    Έδρα Μέγαρα.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Χριστιανουπόλεως Προκόπιος. 18-10-2009.
    Βοηθός της Ι.Μ. Νικαίας.

  2. Ο Ελευσίνος Δωρόθεος. 07-11-2009.
    Βοηθός της Ι.Μ. Μεγάρων.

β) Μητροπολίτες στην υπόλοιπη Στερεά Ελλάδα.

  1. Ο Καρυστίας και Σκύρου Σεραφείμ. 24-11-1968.
    Έδρα Κάρυστος.

  2. Ο Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου Ιερόθεος. 20-07-1995.
    Έδρα Ναύπακτος.

  3. Ο Φθιώτιδος Νικόλαος. 06-10-1996.
    Έδρα Λαμία.

  4. Ο Χαλκίδος Χρυσόστομος. 17-12-2001.
    Έδρα Χαλκίδα.

  5. Ο Αιτωλίας και Ακαρνανίας Κοσμάς. 08-10-2005.
    Έδρα Μεσολόγγι.

  6. Ο Θηβών και Λεβαδείας Γεώργιος. 28-06-2008.
    Έδρα Θήβα.

  7. Ο Φωκίδος Θεόκτιστος. 25-10-2009.
    Έδρα Άμφισσα.

  8. Ο Καρπενησίου Γεώργιος. 12-03-2016.
    Έδρα Καρπενήσι.

γ) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

  1. Ο Σταγών και Μετεώρων Σεραφείμ. 31-05-1970. (+ 18-03-2017).
    Έδρα Καλαμπάκα.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Σταγών ανέλαβε ο Ιωαννίνων Μάξιμος.

  2. Ο Λαρίσης και Τυρνάβου Ιγνάτιος. 28-05-1994.
    Έδρα Λάρισα.

  3. Ο Δημητριάδος και Αλμυρού Ιγνάτιος. 10-10-1998.
    Έδρα Βόλος.

  4. Ο Άρτης Καλλίνικος. 26-10-2009.
    Έδρα Άρτα.

  5. Ο Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων Τιμόθεος. 30-06-2014.
    Έδρα Καρδίτσα.

  6. Ο Τρίκκης Χρυσόστομος. 11-10-2015.
    Έδρα Τρίκαλα.

  7. Ο Σταγών και Μετεώρων Θεόκλητος. 07-10-2017.
    Έδρα Καλαμπάκα.

δ) Μητροπολίτες στην Πελοπόννησο.

  1. Ο Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Αμβρόσιος. 17-08-1976.
    Έδρα Αίγιο.

  2. Ο Μονεμβασίας και Σπάρτης Ευστάθιος. 31-08-1980.
    Έδρα Σπάρτη.

  3. Ο Ηλείας Γερμανός. 03-10-1981.
    Έδρα Πύργος.

  4. Ο Μαντινείας και Κυνουρίας Αλέξανδρος. 05-05-1984.
    Έδρα Τρίπολη.

  5. Ο Μάνης Χρυσόστομος. 06-10-1996. (+ 08-11-2017).
    Έδρα Γύθειο.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Μάνης ανέλαβε ο Μονεμβασίας Ευστάθιος.

  6. Ο Πατρών Χρυσόστομος. 20-02-2005.
    Έδρα Πάτρα.

  7. Ο Κυθήρων Σεραφείμ. 02-07-2005.
    Έδρα Κύθηρα.

  8. Ο Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως Ιερεμίας. 14-10-2006.
    Έδρα Μεγαλόπολη.

  9. Ο Κορινθίας Διονύσιος. 15-10-2006.
    Έδρα Κόρινθος.

  10. Ο Τριφυλίας και Ολυμπίας Χρυσόστομος. 17-03-2007.
    Έδρα Κυπαρισσία.

  11. Ο Μεσσηνίας Χρυσόστομος. 18-03-2007.
    Έδρα Καλαμάτα.

  12. Ο Αργολίδος Νεκτάριος. 20-10-2013.
    Έδρα Ναύπλιο.

Βοηθοί Επίσκοποι

  1. Ο Ωλένης Αθανάσιος. 01-11-2009.
    Βοηθός της Ι.Μ. Ηλείας.

  2. Ο Κερνίτσης Χρύσανθος. 13-10-2014.
    Βοηθός της Ι.Μ. Πατρών.

ε) Μητροπολίτες στα νησιά του Ιονίου.

  1. Ο Κερκύρας, Παξών και Διαποντίων Νήσων Νεκτάριος. 13-10-2002.
    Έδρα Κέρκυρα.
    Σημείωση: Στις 09-03-2017 η Ι.Μ. Κερκύρας και Παξών μετωνομάστηκε σε "Κερκύρας, Παξών και Διαποντίων Νήσων".

  2. Ο Λευκάδος και Ιθάκης Θεόφιλος. 27-06-2008.
    Έδρα Λευκάδα.

  3. Ο Ζακύνθου Διονύσιος. 13-05-2010.
    Έδρα Ζάκυνθος.

  4. Ο Κεφαλληνίας Δημήτριος. 10-10-2015.
    Έδρα Αργοστόλι.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

  1. Ο Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης Εφραίμ. 14-01-2001.
    Έδρα Ύδρα.

  2. Ο Σύρου, Τήνου, Άνδρου, Κέας, Μήλου Δωρόθεος. 15-12-2001.
    Έδρα Ερμούπολη Σύρου.

  3. Ο Θήρας, Αμοργού και νήσων Επιφάνιος. 11-01-2003.
    Έδρα Θήρα.

  4. Ο Παροναξίας Καλλίνικος. 30-06-2008.
    Έδρα Πάρος.

ζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Πειραιώς Καλλίνικος. 25-10-1975.

  2. Ο π. Τρίκκης Αλέξιος. 22-08-1976.

  3. Ο π. Καρπενησίου Νικόλαος. 28-01-1979.

  4. Ο π. Άρτης Ιγνάτιος. 21-11-1988.

  5. Ο π. Νέας Ιωνίας και Φιλαδελφείας Κωνσταντίνος. 29-05-1994.

  6. Ο Αυλώνος Χριστόδουλος. 28-07-1996.

η) Συνοδικοί Αρχιερείς.

Από 1 Ιανουαρίου 2017 μέχρι 31 Αυγούστου 2017:

  1. Ο Φθιώτιδος Νικόλαος. (Αντιπρόεδρος).

  2. Ο Μάνης Χρυσόστομος.

  3. Ο Δημητριάδος Ιγνάτιος.

  4. Ο Καισαριανής Δανιήλ.

  5. Ο Ύδρας Εφραίμ.

  6. Ο Πειραιώς Σεραφείμ.

Από 1 Σεπτεμβρίου 2017 μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2017:

  1. Ο Σύρου, Τήνου, Άνδρου, Κέας και Μήλου Δωρόθεος (Αντιπρόεδρος).

  2. Ο Χαλκίδος Χρυσόστομος.

  3. Ο Νέας Σμύρνης Συμεών.

  4. Ο Κερκύρας και Παξών Νεκτάριος.

  5. Ο Γλυφάδας Παύλος.

  6. Ο Θήρας Επιφάνιος.

II. Νέες Χώρες.

α) Μητροπολίτες στην Κεντρική Μακεδονία.

  1. Ο Θεσσαλονίκης Άνθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 14-07-1974.
    Έδρα Θεσσαλονίκη.

  2. Ο Γουμενίσσης, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 15-10-1989.
    Έδρα Γουμένισσα Κιλκισίου.

  3. Ο Βερροίας και Ναούσης Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 29-05-1994.
    Έδρα Βέρροια.

  4. Ο Κασσανδρείας Νικόδημος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 13-01-2001.
    Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.

  5. Ο Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας Ιωήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 15-10-2002.
    Έδρα Έδεσσα.

  6. Ο Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Βαρνάβας, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 10-10-2004.
    Έδρα Νεάπολη Θεσσαλονίκης.

  7. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Εμμανουήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 17-10-2009.
    Έδρα Κιλκίς.

  8. Ο Λαγκαδά, Λητής και Ρεντίνης Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 16-05-2010.
    Έδρα Λαγκαδάς.

  9. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 07-10-2012.
    Έδρα Αρναία.

  10. Ο Κίτρους και Κατερίνης Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 01-03-2014.
    Έδρα Κατερίνη.

  11. Ο Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς Ιουστίνος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 01-06-2015.
    Έδρα Καλαμαριά.

β) Μητροπολίτες στην Ανατολική Μακεδονία.

  1. Ο Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Προκόπιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 25-05-1974. (+ 29-07-2017).
    Έδρα Καβάλα.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Φιλίππων ανέλαβε ο Ξάνθης Παντελεήμων.

  2. Ο Σερρών και Νιγρίτης Θεολόγος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 14-10-2001.
    Έδρα Σέρρες.

  3. Ο Σιδηροκάστρου Μακάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 16-12-2001.
    Έδρα Σιδηρόκαστρο.

  4. Ο Νευροκοπίου και Ζιχνών Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 17-05-2003.
    Έδρα Νέα Ζίχνη Σερρών.

  5. Ο Ελευθερουπόλεως Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 28-04-2004.
    Έδρα Ελευθερούπολη Καβάλας.

  6. Ο Δράμας Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 09-10-2005.
    Έδρα Δράμα.

  7. Ο Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Στέφανος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 08-10-2017.
    Έδρα Καβάλα.

γ) Μητροπολίτες στη Δυτική Μακεδονία.

  1. Ο Καστορίας Σεραφείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μακεδονίας. 05-10-1996.
    Έδρα Καστοριά.

  2. Ο Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 23-01-2000.
    Έδρα Φλώρινα.

  3. Ο Σερβίων και Κοζάνης Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 29-04-2004.
    Έδρα Κοζάνη.

  4. Ο Σισανίου και Σιατίστης Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 04-03-2006.
    Έδρα Σιάτιστα.

  5. Ο Γρεβενών Δαυΐδ, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτίου Μακεδονίας. 12-10-2014.
    Έδρα Γρεβενά.

δ) Μητροπολίτες στη Θράκη.

  1. Ο Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός Αιμιμόντου. 27-01-1995.
    Έδρα Διδυμότειχο.

  2. Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 29-01-1995.
    Έδρα Ξάνθη.

  3. Ο Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 09-10-2004.
    Έδρα Αλεξανδρούπολη.

  4. Ο Μαρωνείας και Κομοτηνής Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 24-02-2013.
    Έδρα Κομοτηνή.

ε) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

  1. Ο Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου Τίτος, υπέρτιμος και έξαρχος Θεσπρωτίας. 17-07-1974.
    Έδρα Παραμυθιά.

  2. Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Ανδρέας, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 28-01-1995.
    Έδρα Κόνιτσα.

  3. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 06-10-2012.
    Έδρα Πρέβεζα.

  4. Ο Ιωαννίνων Μάξιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 28-06-2014.
    Έδρα Ιωάννινα.

  5. Ο Ελασσώνος Χαρίτων, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 29-06-2014.
    Έδρα Ελασσώνα.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

  1. Ο Μηθύμνης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 06-05-1984.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

  2. Ο Μυτιλήνης, Ερεσού και Πλωμαρίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 20-11-1988.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  3. Ο Λήμνου και Αγίου Ευστρατίου Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 22-11-1988.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.

  4. Ο Σάμου και Ικαρίας Ευσέβιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 22-07-1995.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

  5. Ο Χίου, Ψαρών και Οινουσσών Μάρκος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 08-10-2011.
    Έδρα Χίος.

ζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Κίτρους και Κατερίνης Αγαθόνικος. 24-11-1985.

η) Συνοδικοί Αρχιερείς.

Από 1 Ιανουαρίου 2017 μέχρι 31 Αυγούστου 2017:

  1. Ο Εδέσσης Ιωήλ.

  2. Ο Νευροκοπίου Ιερόθεος.

  3. Ο Ελευθερουπόλεως Χρυσόστομος.

  4. Ο Σερβίων Παύλος.

  5. Ο Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμος.

  6. Ο Νεαπόλεως Βαρνάβας.

Από 1 Σεπτεμβρίου 2017 μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2017:

  1. Ο Δράμας Παύλος.

  2. Ο Σισανίου και Σιατίστης Παύλος.

  3. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Εμμανουήλ.

  4. Ο Λαγκαδά Ιωάννης.

  5. Ο Χίου Μάρκος.

  6. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Χρυσόστομος.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 10 Νοεμβρίου 2018.